Knihovna, kterou zřizuje hlavní město, je největší českou veřejnou knihovnou co do počtu čtenářů a provedených výpůjček. Její knihovní fond je třetí největší v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

Knihovna v podzámčí

V Löwitově mlýně v Praze 8 se knihovna měla otevřít již v loňském roce, stále se však pracuje na úpravách prostor. „Posun termínu je právě z důvodu adaptačních úprav, které se ukázaly jako složitější, než se předpokládalo, zejména z důvodu stáří budovy,“ vysvětlila Hanzlíková.

V bývalém mlýně stojícím v Libeňském podzámčí má být kromě pobočky knihovny i čítárna, výstavní sál a kavárna. Knihovna pak čtenářům nabídne zhruba 5000 svazků. Vybudování pobočky bude stát zhruba deset milionů korun.

Video
délka: 02:33.60
Video se připravuje ...

Extarosta Prahy 6 Ondřej Kolář (Top 09) o plánované knihovně na Petřinách. (2018) Jiří Marek

Fungl nová knihovna po 14 letech

Stavba nové knihovny na Petřinách bude MKP stát 226 milionů korun. „Otevření knihovny bude pro pražské knihovnictví velkou událostí, naposledy se budova postavená přímo pro účely služby knihovny otevírala v Praze v roce 2009 a to Národní technická knihovna,“ uvedla Hanzlíková.

Nová knihovna nabídne prostory pro posezení s knihou, prostory kluboven vhodných pro setkávání občanských zájmových skupin, ale i společnou práci nebo studium. Součástí budovy bude i multifunkční sál s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití.

Fotogalerie
10 fotografií