Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Prezidentské volby a účty: To jsou miliony, nadávky i buddha. Kdy hrozí kandidátům pokuta?

Autor: Nikola Forejtová - 
8. srpna 2022
05:00

Prezidentské volby 2023 se pomalu blíží. Do boje o Hrad by se mohlo zapojit asi 20 kandidátů, ve hře je ale zatím jen 15 z nich, kteří mají i otevřený povinný volební účet. Zatímco některé účty přetékají miliony, jiné se chlubí jen stovkou a další jsou plné nadávek. Podívejte se, jak se daří kandidátům na prezidenta, co jim hrozí v případě pochybení a co musí s prostředky udělat, pokud volby nevyhrají. 

Za necelých šest měsíců vypukne boj o prezidentský post. První kolo voleb proběhne 13. a 14. ledna 2023, přičemž o místo na Hradě má zájem asi dvacet mužů a žen. Zatím 15 z nich už sbírá podpisy a také si dle zákona otevřeli volební účty, ze kterých musí čerpat prostředky pro kampaň.

Přístup k volebnímu účtu musí být po celou dobu trvání volební kampaně zveřejněn na internetových stránkách kandidujícího subjektu a Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, jak říká František Sivera z dohledového úřadu. Úřad mimo jiné dohlíží na to, aby si kandidující subjekt účet založil maximálně 5 dnů ode dne vyhlášení voleb. 

„Pro ty, kteří se rozhodnout vstoupit do volební kampaně později platí, že ihned poté musí založit volební účet a oznámit jej úřadu,“ dodává pro Blesk Zprávy Sivera s tím, že účet je na dohledovém úřadu následně zveřejněn neprodleně.

Někdo si poslal stovku, jiný má půlmilionové sponzory

K 30. červnu má transparentní účet zveřejněno 15 kandidátů. Část z nich je horkými kandidáty na post po Miloši Zemanovi, kterému končí mandát v březnu příštího roku. Zatím největší podporu má podle sázkových kanceláří poslanec Andrej Babiš (ANO), který ale kandidaturu zatím ani neoznámil. Druhý je generál Petr Pavel a za ním rektorka Danuše Nerudová - oba svůj účet již mají.

Blesk Zprávy se na účty zevrubně podívaly. Zatímco některé zejí poměrně prázdnotou, na jiných se již najdou velké příspěvky, ale i velké výdaje. Začneme u již zmíněného Petra Pavla. 

Generál vsadil na sponzory, Janeček si posílá miliony

Generál potvrdil kandidaturu na konci června letošního roku. První dary pak na účet Pavla začaly chodit krátce po jeho zřízení. Některé jsou symbolického rázu a většinou s připsanými slovy podpory. To jsou většinou částky od stovky, až po dva tisíce korun. Najdeme zde ale i zajímavější finanční dary - takové, které dosahují i 250 až 500 tisíc. 

Obrovské částky pocházejí od sponzorů, které generál nijak netají. Na svém twitterovém účtu se s nimi dokonce vyfotil. Mezi podporovatele patří například spolumajitelé společnosti Y soft Václav Muchna a Martin de Martini či zakladatel společnosti Mall.cz a řídící partner v investičním fondu Reflex Capital SE Ondřej Fryc. Nyní má generál na účtě 3,2 miliony a již stihl za některé propagační předměty utratit 648 tisíc korun. 

Velkou částku peněz najdeme i na účtě rektorky Danuše Nerudové, která oznámila svou kandidaturu na konci května. Podobně jako je to i u generála, který se drží vysoko na žebříčku volebních preferenci, i  u Nerudové je znát větší podpora lidu. Nerudová má nyní na účtě k dispozici přes 900 tisíc. Nutno zde ale dodat, že Nerudová za kampaň utrácí delší dobu. 

Nerudová si totiž zřídila transparentní účet ještě před oficiálním účtem, na který dohlíží dohledový úřad. S ním hospodařila od 1. června do 4. července a přistálo ji na něj také přes 3 miliony korun. Podle sepsaných výdajů už utrácela za sběr podpisů, za pronájmy, tiskoviny i za audiovizuální obsah ke své kampani. Z prvního účtu jí tak zbyl necelý půl milion, který si v červenci převedla na již oficiální účet. 

U rektorů se pak ještě na chvíli zastavíme. Mezi kandidáty na prezidenta totiž najdeme i Tomáše Zimu, který si rovněž zřídil účet na kterém má v současnosti 223 tisíc korun. Z toho 150 tisíc korun si na účet vložil sám a dalších 500 tisíc přijal jako dar. Za sběr podpisů a design kampaně již zaplatil několik stovek tisíc korun - a Blesk Zprávy byly i u zrodu vzhledu kampaně Zimy, když přivítal na pražském Náměstí míru novináře ve staré sanitce. 

Video  Zima: Lidé jsou pasivní, nechtějí se podepisovat. V sanitce bude vzpomínat i na mladá léta  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Jedním ze známějších a lehce kontroverznějších kandidátů je také matematik a pedagog Karel Janeček. Ten si na účet posílá miliony korun z vlastní kapsy. Jeho transparenční účet tak vypadá poměrně zajímavě. Nejdříve si sem vložil jeden milion, následně si jej ubral. Dále za kampaň vyhodil dva miliony korun, které si sem znovu přidal zpátky. Aktuální zůstatek je pak přes 200 tisíc korun. Nicméně, i u něj se najdou dárci z lidu - někdo zaslal 500 korun a pan Jiří poslal 10 haléřů. U pana Jiřího se ale jednalo spíše o příspěvek, který chtěl na účet vložil kvůli posměšnému komentáři „Vy*er si voko Karle.“

Zde bychom zmínili účet dalšího z kandidátů, podnikatele Tomáše Březiny, který nechce přijímat dary a tak si na svůj účet také posílá statisícové čásky sám. Březina si na účet poslal přes půl milionu, z toho již 232 tisíc utratil.

Převody z hnutí i obálky za 2,5 tisíce

Do voleb táhnou i politikové. Mezi aktivními kandidáty je i bývalý pirátský senátor Libor Michálek. Ten zatím investoval do videospotu a k dispozici má 139 tisíc. Sám si sem poslal 50 tisíc korun. Dalších 50 tisíc mu pak poslalo politické hnutí Vize pro Česko -  předsedou Vize je právě Libor Michálek. 

Dalším politikem v souboji o Hrad je senátor Marek Hilšer, který kandidoval i v minulých prezidentských volbách. I zde najdeme poměrně aktivnější účet. Uskupení pod vedením Hilšera na účet zaslalo 300 tisíc korun. Z této částky Hilšer umořil účty za letáky, stojánky i poštovní obálky. Třeba poštovní obálky podle výdajů přišly na 2,5 tisíce korun. 

Mezi kandidáty, kteří mají více darů od lidí, patří odborář Josef Středula, který vedle tisícovek od náhodných dárců dostal také 90 tisíc od zapsaného spolku Společně pro lidi. 50 tisíc si přihodil na účet sám. 

Podobně je na tom i komunista Josef Skála, který má na účtě často malinké částky od 200 do 1000 korun. Aktuálně pak zde má 178 tisíc a hlásí i výdaje za 31 tisíc korun. 

Účet se stovkou, nadávkami i dary od starých známých

Než popíšeme stav zbylých kandidátů, zmíníme, že dary je možné přijímat v podstatě od kohokoliv. „Zákon o volbě prezidenta republiky nikterak neomezuje příjem darů. Dar může poskytnout kdokoliv a v jakékoliv výši. Platí však, že kandidát musí vést evidenci o přijatých darech s uvedením jména, příjmení, data narození a obce, v níž má fyzická osoba, která tyto prostředky poskytla trvalý pobyt. U právnických osob je nutné evidovat názvu společnosti, sídla a identifikačního čísla osoby, bylo-li přiděleno,“ vysvětluje postup získávání darů pro Blesk Zprávy Sivera z dohledového úřadu.

Na účtech můžete podobné údaje vidět, občas někdo připíše i poznámku, proč částku posílá. Vedle slov podpory se místy najdou i ostré nadávky. Například u účtu novináře Milana Rokytky, který nechvalně proslul mimo jiné i svou opilostí ve volebním štábu Miloše Zemana, se najde několik takových poznámek. Jistý pan Smid opakovaně posílal 0,01 korun s poznámkami jako „pseudonovinář“ či „nejslavnější český alkoholik.“ 

Jindy se ale spíše najdou sponzorské dary od lidí a firem, kteří mají s dotyčným kandidátem něco společného. Například u Aleny Vitáskové, někdejší šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ), najdeme dary od Gascontrolu v hodnotách 50 tisíc korun. Gascontrolu pomohla Vitásková se startem, jak informovalo Aktuálně.cz

Bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková u olomouckého vrchního soudu (17.1 2018) Bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková u olomouckého vrchního soudu (17.1 2018) | ČTK

Z méně známých kandidátů jsou na seznamu úřadu ještě čtyři jména. Pokud půjdeme peněz, které se na účtu objevují, tak největšími prostředky disponuje podnikatel Karel Diviš, který oznámil svou kandidaturu již v lednu. Zatím zaplatil 210 tisíc korun za sběr podpisů. Na účet si pak sám zaslal 300 tisíc korun. 

Pod ním je Denisa Rohanová, jejíž účet ale spravuje jistý Martin Říha. Ta má nyní 9 961 korun a nejvíce ji podpořila dárkyně, která ji zaslala 10 tisíc. Dalším na řadě je Ivan Smetana, který se může pochlubit 350 korunami a jako poslední je Lumír Láska, který disponuje 100 korunami. U pana Lásky můžeme zmínit, že kandiduje ve svých 42 letech a je nazýván jako Buddha Maiterya. 

Pochybení? Mohou padat i půlmilionové pokuty

Jakkoliv mohou některé účty vypadat zvláštně, jejich zřízení je nezbytné, jak již bylo zmíněno. Pokud by kandidát volební účet neměl, hrozila by mu až půlmilionová pokuta, uvedl Sivera.

Vedle pokut za nezřízení účtu pak zákon určuje několik přestupků, které jsou sankciovány od 10 tisíc do 500 000 tisíc. Jde například o překročení povoleného limitu prostředků, které se na kampaň mohou vynaložit.

Dále musí kandidát vždy uvést své jméno a příjmení, když vynaloží finance na kampaň. Za přestupek se také považuje to, pokud jsou peněžní prostředky využívány na něco jiného než prezidentské volby. Limit kampaně pro první kolo je 40 milionů korun, pro druhé kolo je dalších deset milionů. 

Všechno uvedené a mnohem více kontroluje právě dohledový úřad. „Z pohledu konkrétních příjmů (darů) a výdajů volební kampaně úřad provádí kontrolu až po obdržení zprávy o financování volební kampaně, kterou musí kandidáti zveřejnit do 90 dnů po vyhlášení výsledků voleb a zaslat úřadu společně s účetnictvím kandidáta,“ uvádí Sivera Blesk Zprávám. „Nevynaložené prostředky na volební kampaň nezůstanou kandidátovi, ale v zákonem stanovené lhůtě musí být převedeny na veřejně prospěšné účely,“ uzavírá.

Jirik-ta ( 8. srpna 2022 09:00 )

a zelený od jedu. Komunista být může PhDr. Josef Skála, CSc. Místopředseda KSČM.
Ale např 5-ti kolo, ČSSD už né těch 30 let tzv. tržního hospodářství a narovnávání cen nemá chybu. Měl by to být někdo kdo dokáže odvolat premiéra, když vidí, že jdeme ke dnu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa