Drahoš, Zeman a peníze: Prezident má plat čtvrt milionu, výhod daleko víc

Autor: ČTK, kal - 
21. ledna 2018
09:45

S výkonem prezidentské funkce se pojí samozřejmě také vysoký plat a další požitky. Podívejte se, na co budou mít po svém zvolení nárok kandidáti Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman, když uspějí ve 2. kole volby hlavy státu.

Podobně jako ostatní čeští vrcholní politici dostává také prezident plat, jehož výše se odvozuje od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Od začátku letošního roku činí prezidentský plat 252 800 korun hrubého, k tomu má hlava státu podle zákona nárok také na „víceúčelovou paušální náhradu“, nyní činí 235 200 korun. Pro srovnání – premiér a předsedové obou parlamentních komor mají 203 600 korun hrubého, náhrada předsedy vlády dosahuje zhruba desetiny té prezidentské. Před pěti lety, když do úřadu nastupoval Miloš Zeman, činil prezidentský plat 186 300 korun.

Prezidentovi zdanil plat až Kalousek

Už od dob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka bylo zvykem, že se prezidentský příjem nedanil, změna přišla před sedmi lety za úřadování Václava Klause, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Od ledna 2011 tak plat hlavy státu podléhá zdanění, neodvádí se z něj ovšem zdravotní a sociální pojištění. Podle zákona o daních z příjmů totiž mzda prezidenta republiky (a též náhrada) patří mezi takzvané ostatní příjmy.

Video  Jsem stále plný sil, řekl Zeman. A přijal výzvu od Drahoše.  - Lukáš Červený

Auto s řidičem, klíč ke klenotům i Lány

Prezident má dále nárok na naturální plnění, mezi která patří užívání služebního vozidla s řidičem či bez něho, a to i k soukromým účelům. Státní rozpočet mu hradí též zdravotní péči nebo zřízení a užívání dvou telefonů. Hlava státu také může užívat nemovitosti „tvořící sídlo prezidenta republiky“, což je podle zákona o Kanceláři prezidenta republiky vedle Pražského hradu například zámek v Lánech. Podle tradice je prezident také jedním ze sedmi držitelů klíčů ke korunovačním klenotům.

Prezidentské bydlení v Lumbeho vile

Miloš Zeman v současnosti obývá empírovou Lumbeho vilu, ležící na Brusnici nedaleko Jeleního příkopu. Stát vilu a pozemky koupil od dědiců chirurga Karla Lumbeho v roce 1925. Prostory se staly zázemím pro hospodářství Správy Pražského hradu. Za prezidenta Václava Havla sloužila jako reprezentační ubytování pro oficiální státní návštěvy, v roce 2004 rozhodl Václav Klaus, že se vila přebuduje na sídlo prezidenta. Klaus se do ní nastěhoval v létě 2005.

Video  Drahoš se střetne ve volbách se Zemanem. K čemu vyzval svého soupeře?  - Zuzana Štíchová, Aleš Bruclík

Doživotní renta, ale žádné odchodné

Po odchodu z funkce nemá prezident, na rozdíl například od poslanců, nárok na odchodné, místo toho ovšem pobírá doživotní rentu. O zvláštním zákonu, který by upravil postavení bývalé hlavy státu, se přitom začalo vážně jednat teprve poté, co v nejvyšší ústavní funkci skončil začátkem února 2003 Václav Havel. Vláda předložila normu poslancům koncem dubna téhož roku a v platnost zákon o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce vstoupil v únoru 2004.

Ochranka i po odchodu z funkce

Exprezident má podle normy nárok na měsíční rentu 50 tisíc korun, vyplácena mu je i paušální náhrada ve stejné výši (určená zejména na nájem kanceláře a plat asistenta). I pro rentu platí stejný režim zdanění jako u platu prezidenta. Český prezident může po odchodu z funkce využívat buď služeb ochranné služby zahrnující vozidlo s řidičem, anebo služebního auta s řidičem či bez něho.

Video  Jak šel čas s Milošem Zemanem u korunovačních klenotů.  - Blesk TV

O peníze může exprezidenta připravit trestný čin

Na rentu i paušál na úhradu výdajů má exprezident nárok doživotně, přijít o ni může jen v zákonem přesně vymezených případech. Například pokud by byl znovu zvolen hlavou státu, poslancem a senátorem, stal se členem vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu či soudcem, zasedl v bankovní radě ČNB nebo byl vybrán za ombudsmana. Vedle toho by přišel o výsluhu i v případě odsouzení pro úmyslný trestný čin.

Video  Drahoš: V souboji se Zemanem čekám útoky. „Bude to ještě horší…“  - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
oldedek ( 22. ledna 2018 11:30 )

„Je mu líto, že ČSSD dostalo jen 7%,,,“ Myslím si, že Míla opět neříká pravdu - dyť dělal všechno možné, od tajných schůzek se Zimolou, Haškem, ...aj. v Lánech, až po pravidelnou a zničující dehonestaci této strany a to jen ze mstivosti k těm, kteří ho nevolili za prezidenta, ještě v době, kdy byl relativně fyzicky i duševně zdráv ... Proto ta jeho "lítost" je pro mne falešná, jak "pětka" !

dobry-cIovek ( 21. ledna 2018 19:30 )

Musíte mne omluvit, zapoměl jsem si protočit nick, používám reposlava/-FBI- /dobry-clovek/666provas Dodržujeme totiž pokyny našeho politbyra, že v této fázi kampaně můžeme používat jakoukoliv špínu a lži pro udržení našeho soudruha prezidenta na Hradě. Musíme uznat nadřazenost Ruska a pokyny soudruha Putina.

bibijana ( 21. ledna 2018 18:44 )

socane: Zeman má těžké neurologické onemocnění-neuropatii, což je odumírání nervových buněk v nohou. S tímto onemocněním je ještě div,že se pohybuje ještě po svých.Znám daleko mladší a jsou z nich mrzáci na vozíku. Přesťaňte ho všichni po zdravotní stránce urážet.Kdo ví,jací kriplové v jeho věku budete vy všichni.Drahoš chlastá první ligu a to nikoho nepohoršuje.

levicove-smegma ( 21. ledna 2018 16:38 )

Už našli ten Peroutkův článek s názvem "Hitler je gentleman"? Nebo Zeman zase lhal jako vždy?

levicove-smegma ( 21. ledna 2018 16:29 )

O imigrantech nerozhoduje prezident, ale vláda, blbe. Jo ty jsi prokremelský zemanoidní poskok, tak to tě omlouvá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud