Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Jihomoravský kraj: Co potřebujete vědět před krajskými volbami

Za ANO bude v krajských volbách 2020 v Jihomoravském kraji obhajovat pozici hejtmana Bohumil Šimek  (Autor: Blesk.cz - David Malík)
Aktualizováno -
20. srpna 2020
14:43
Autor: mah - 
23. července 2020
11:00

Před čtyřmi lety ovládlo volby v Jihomoravském kraji Hnutí ANO. To díky tomu získalo i post hejtmana pro Bohumila Šimka. Ten hnutí povede i do krajských voleb 2020, ačkoli jej měl původně nahradit bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Podívejte se, jaké výsledky se stranám podařily před čtyřmi lety a kdo se pokusí současného hejtmana nahradit.

Hnutí ANO původně chtělo, aby jeho kandidátku pro krajské volby 2020 vedl bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Bývalý místopředseda hnutí ovšem hnutí ANO opustil v červnu. Na vině byly spory v brněnské organizaci, kde chtěl zrušit některé místní buňky kvůli jejich možnému napojení na různé kauzy. Krajskou kandidátku tak znovu povede Bohumil Šimek.

Kandidáti na hejtmana Jihomoravského kraje 2020

Číslo kandidátky Strana/Koalice Lídr
5 Demokratická strana zelených Martina Nováková
12 KDU-ČSL Jan Grolich
16 SPD Jan Hrnčíř
19 Piráti Lukáš Dubec
22 Moravané Jiří Pernes
34 PRO Zdraví Petr Svoboda
44 Spolu pro Moravu (TOP 09, Zelení, LES, MZH, Idealisté Jan VItula
45 ČSSD Marek Šlapal
50 ANO Bohumil Šimek
51 Starostové pro jižní Moravu (STAN a hnutí SOL) František Lukl
56 Levice Andrej Bóna
60 DSSS a Čistý kraj Josef Křivánek
63 KSČM Stanislav Navrkal
70 Trikolóra Pavel Nezval
76 ODS s podporou Svobodných a Starostů a osobností pro Moravu Jiří Nantl
82 Rozumní Jan Šalamoun

Piráti jdou na rozdíl od roku 2016 do voleb samostatně. Jejich kandidátku povede předseda Místního sdružení Znojemsko Lukáš Dubec.

O lídrovi mají jasno i Starostové a nezávislí. Lídrem se v Jihomoravském kraji stal předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Samostatně jde do voleb i SPD, kterou stejně jako před čtyřmi lety povede poslanec hnutí Jan Hrnčíř.

ODS se pro krajské volby 2020 rozhodla v Jihomoravském kraji spojit se Svobodnými. Na společné kandidátce pak budou i zástupci Starostů a osobností pro Moravu, kteří v minulých volbách kandidovali společně se STAN. Do čela kandidátky se postavil ředitel výzkumného centra CEITEC Jiří Nantl.

Cestou široké koalice se rozhodla jít TOP 09. Kandidátka se jménem Spolu pro Moravu sdružuje kromě zástupců parlamentní strany ještě Zelené, Moravské zemské hutí, Idealisty.cz a Liberálně ekologickou stranu. V čele koalice je starosta Židlochovic Jan Vitula z TOP 09.

KSČM půjde do voleb s novým lídrem. Na konci února si strana do čela kandidátky vybrala předsedu kontrolního výboru Jihomoravského kraje Stanislava Navrkala.

ČSSD půjde do voleb s novým lídrem. Michal Hašek v současnosti působí jako stranický volební manažer a o jeho bývalé místo v čele kandidátky Sociálních demokratů svedl boj náměstek hejtmana Marek Šlapal s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou. Krajští delegáti se ovšem rozhodli pro Šlapala.

A nového lídra si do voleb vybrali i lidovci. Zatímco v roce 2016 se do čela postavil krajský předseda KDU-ČSL Roman Celý, letos dostane v krajských volbách šanci Jan Grolich, starosta Velatic na Brněnsku. Celý se tak posunul na druhé místo kandidátky.

Výsledky voleb 2016: Pád ČSSD po volebním výprasku

V krajských volbách 2016 získalo nejvíce hlasů hnutí ANO. Oslovilo 20,84 procenta voličů a stalo se tak s 15 představiteli v 65 členném zastupitelstvu nejsilnější stranou v kraji. V čele kandidátky tehdy stál stejně jako letos Bohumil Šimek.

Výsledky krajských voleb v Jihomoravském kraji 2016
ANO 20,84 %
KDU-ČSL 15,94 %
ČSSD 15,49 %
KSČM 9,69 %
ODS 8,07 %
TOP 09 (s podporou starostů a Žít Brno) 6,67 %
Starostové pro Jižní Moravu (STAN, Starostové a osobnosti pro Moravu 6,21 %
SPD a SPO 5,66 %
Zelení a Piráti 5,11 %

Na druhém místě skončila KDU-ČSL. Tu do voleb Vedl Roman Celý a lidovci pod jeho vedením získali 15,94 procenta hlasů a 11 křesel. Lidovci si tak pohoršili o tři zastupitele oproti předchozímu volebnímu období.

Třetí místo připadlo ČSSD, kterou v roce 2016 vedl do voleb současný volební manažer sociálních demokratů Michal Hašek. Jeho strana se ovšem stala největším poraženým tehdejších voleb. Zisk 15,49 procenta hlasů sice znamenal stejný počet zastupitelů, jako získali druzí lidovci, oproti předchozímu období představovalo ovšem 11 křesel zastupitelský klub menší o 12 členů. Pro Michala Haška to zároveň znamenalo po osmi letech ztrátu hejtmanského křesla.

Čtvrté místo obsadila KSČM. Tu do voleb vedl Ivo Pojezdný. Komunisté získali 9,69 procenta hlasů, což jim vyneslo sedm zastupitelů, tedy o devět méně než v předchozím období.

Pátí na pásce byli Občanští demokraté se ziskem 8,07 procent a 6 míst v zastupitelstvu. Do voleb je vedl Jiří Crha.

Šesté místo připadlo TOP 09 s podporou starostů a hnutí Žít Brno. Kandidátka, kterou vedl Jan Vitula z TOP 09 si vybojovala přzíeň 6,67 procent voličů. To stačilo na zisk čtyř mandátů.

Stejný počet mandátů si vysloužila i koalice Starostové pro Jižní Moravu. Kandidátka sdružovala hnutí STAN a Starosty a osobnosti pro Moravu. Pod vedením nestraníka Martina Malečka, nominovaného hnutím STAN, získala kandidátka 6,21 procent hlasů a obsadilo tak sedmé místo.

A čtyři zastupitele získala před čtyřmi lety i koalice SPD a Strany Práv Občanů. Tu vedl Jan Hrnčíř z SPD a zisk čtyř křesel a osmého místa ve volbách stačilo 5,66 procent hlasů.

Jako poslední do zastupitelstva proklouzla společná kandidátka Zelených a Pirátů. Tu vedl Jiří Hlavenka, nestraník nominovaný Zelenými. Koalice si vybojovala přízeň 5,11 procent voličů, což jí vyneslo 3 místa v zastupitelstvu.

padouch236 ( 23. července 2020 14:11 )

Co by měli lidé, před volbami do krajů vědět? Že je potřeba 80% těch nefachčenků z kanceláří poslat makat do fabrik rukama...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud