Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Babiš mluvil o zelenější ekonomice. Tým poradců NERV připraví novou strategii Česka

Aktualizováno -
22. července 2020
14:26
Autor: ČTK, Mii - 
22. července 2020
14:00

Vláda podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) zajistila dostatečná opatření k zabezpečení likvidity firem. Vzniknout by měl report o čerpání pomoci. Na tiskové konferenci to řekli zástupci rady. NERV bude nyní podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) spolupracovat na přípravě Národní hospodářské strategie. Ta se využije na čerpání 182 mld. Kč z fondu obnovy EU.

Národní hospodářská strategie by měla platit do roku 2030. Nyní je hotová ze 70 procent a dokončena by měla být během několika týdnů. Následně by měla být mimo jiné předložena i EU jako podklad pro čerpání 182 miliard korun z fondu Evropské unie pro pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Čerpat by ČR mohla peníze začít příští rok v létě, uvedl Havlíček.

„Ve strategii ukážeme strukturu průmyslu, energetiky i dopravy do roku 2030. Budeme vycházet z vědy výzkumu a inovací. To vše bude připraveno v ucelené podobě a provázáno s reformou vzdělávání a regionální politikou. A to vše bude navazovat na národní investiční plán. Ten bude součástí strategie,“ uvedl Havlíček. Zároveň bude podle něj dokument obsahovat i klimatické cíle, ke kterým se ČR v EU zavázala.

Podpora pro rekvalifikaci lidí bez práce

V dané situaci má smysl podniknout investice i za cenu zadlužení nasměrování prostředků do prorůstových oblastí,“ uvedl v souvislosti s přípravou strategie člen NERV a šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Členové NERV zároveň informovali o možnostech ohledně oživení ekonomiky v podobě podpory nezaměstnanosti a soukromé spotřeby. Navrhují mimo jiné podporu nízkopříjmových skupin například rozšířením okruhu rodin, které mají nárok na přídavek na dítě. Dále by měly lidé, kteří kvůli pandemii přišli o práci získat podporu pro možnou rekvalifikaci. Zároveň by měl být v ekonomice dlouhodobě ukotven zákonem tzv. kurzarbeit.

Možný návrat mimořádných odpisů majetku

Mezi další návrhy členové NERV zařadili také možné změny zákonů kvůli daňovému zvýhodnění investic firem. Mohly by se tak zvýšit limity odpisů nebo by mohly být znovu zavedeny mimořádné odpisy majetku.

Činnost rady obnovil kabinet 9. dubna. NERV má nyní 17 členů, a to zástupců ekonomů i velkých firem. Hlavním úkolem rady má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády.

tomik007 ( 22. července 2020 16:00 )

...daleko později

santikxauz ( 22. července 2020 14:29 )

Měl vyřídit valečné reparace po Německu a nemusel uvazovat republiku k EU.

Pohybovenadany ( 22. července 2020 13:47 )

Babiš je nejlepší ! Bez nej by republika byla v pr....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud