Poplatek za právo uspořádat soukromé závody bez diváků letos přijde na 1 milion eur (asi 27 milionů korun). Příští rok - i s diváky - zaplatí veřejné rozpočty za závody šest milionů eur (asi 162 milionů korun).

Kraj přislíbil na obě akce 60 milionů korun, stejně jako město Brno. Stát by měl přispět na oba ročníky částkou 85 milionů korun.

Za rok prý oživí turistický ruch

„Zakoupené vstupenky lidé využijí příští rok,“ informoval magistrát v tiskové zprávě.

Město Brno konstatovalo, že „vzhledem k současnému stavu omezujícímu hromadné akce a hygienickým rizikům se zástupci Spolku po dohodě s promotérem šampionátu, společností Dorna Sports, dohodli, že Grand Prix České republiky v roce 2020 se bude konat bez účasti veřejnosti“.

„Naším cílem bylo vyjednat takové podmínky, které budou dávat smysl všem zainteresovaným stranám. Rozhodně jsme nechtěli ochudit fanoušky o jedinečný zážitek. Grand Prix navíc v dalších letech může být skvělým impulsem pro oživení turistického ruchu a pohostinství v celém kraji,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Cena se možná zvýší až na čtvrt miliardy

Do konce června roku 2021 by také podle něj mělo být jasno o dlouhodobější budoucnosti závodu v letech 2022 až 2026. V kuloárech se přitom nahlas hovoří o tom, že za jeden rok bude požadovat Dorna zalistovací poplatek ve výši čtvrt miliardy korun!

Zároveň byly s promotérem šampionátu dohodnuty podmínky na konání dodatečného ročníku 2021, který tak divákům, kteří si již zakoupili vstupenky na letošní ročník, umožní jejich využití v roce příštím.

Fanoušci, kteří mají vstupenky na Grand Prix 2020, navíc získají výhodu, jelikož vstupenky na Grand Prix 2021 již nebude možné pořídit za výhodnější cenu, než tomu bylo doposud.

„Přestože jednání trvala dlouho, s výsledkem můžeme být spokojeni. Dohoda, které jsme dosáhli, zajistí, že fanoušci nepřijdou o svůj zážitek, a zároveň umožní v roce 2021 ekonomicky probudit cestovní ruch. Věrným fanouškům MotoGP v Brně patří dík za jejich trpělivost, zároveň věříme, že jich maximální počet využije možnosti ponechat si letošní vstupenky na ročník 2021,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.