Další rozkol lidovců a STAN? KDU-ČSL: Do eurovoleb jdeme sami

Autor: Jakub Tomek - 
29. 11. 2018
06:25

Před sněmovními volbami uzavřeli sňatek z rozumu, který se rozpadl ještě dřív, než kdokoli čekal. Nyní se hovořilo o spojení do eurovoleb. Ale ani to nedopadlo. KDU-ČSL půjde do voleb bez STANu a TOP 09. A to i přesto, že jsou všichni z jedné »rodiny«.

Všechny tři strany jsou totiž v Evropském parlamentu součástí frakce evropských lidovců (EPP). K tomu, aby do květnových voleb spojily síly je vyzvala i vedení Evropské lidové strany. Ale marně. Lidovci nakonec půjdou sami. STAN má totiž dle nich »liberálnější voliče«.

Žádná tragédie

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (39, KDU-ČSL) se nejedná o žádnou tragédii. „Je lepší, že jsme si to vyjasnili. Chceme jít cestou spojení malých středových tradičních stran, protože jejich hlasy dříve propadaly. A také máme konzervativnější voliče,“ odpověděl na dotaz Blesku.

Odveta za Senát?

Za vším ale může být volba nového šéfa horní komory. Lidovci totiž za předsedu navrhovali Václava Hampla (56, KDU-ČSL), kterého v tajné volbě pravděpodobně i přes dohodu Starostové nevolili a předsedou Senátu byl nakonec zvolen Jaroslav Kubera. (71, ODS).

Do budoucna možná

I přesto, že spolupráce Lidovců a Starostů před loňskými volbami ztroskotala a zdá se, že i teď, stále je tu do budoucna možnost užší spolupráce.

„Musíme na tom konceptu pracovat více, věnovat se třeba dva roky. Nemůže to být koncept, který vznikne půl roku před volbami. Dokud nebudou vyjasněny některé věci,“ dodal europoslanec.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa