Poslanci otálejí se zpomalením růstu platů. Můžou si přijít na víc než 15 tisíc

12. 8. 2018
05:30

Kdyby hráli fotbal, už by dávno by dostali žlutou kartu. Poslanci tři měsíce otálejí s projednáním vládního návrhu na zpomalení růstu platů ústavních činitelů. A pokud budou zdržovat i dál, zvýší se jim od ledna platy o 20 procent. Pro řadového poslance to je plus 15 tisíc měsíčně.

Vládní návrh zákona počítá s tím, že platy ústavních činitelů by od ledna neměly vzrůst o 20 %, ale o devět  procent. Pokud ale dolní komora tento návrh do konce roku neschválí, vzrostou skokově platy politiků o pětinu. A řadový poslanec, kterých je ale ve Sněmovně jako šafránu, by místo současného základního platu 75 900 korun pobíral 91 080 korun.

Pokud se stihne projednat vládní změna, o čemž mnozí už pochybují, polepšili by si zákonodárci „jen“ na 82 731korun. A nejde jen o poslance. Platy by se měly zvýšit všem ústavním činitelům včetně prezidenta.

 

Babiš se zlobí

Nejbližší schůze Sněmovny je naplánována na 22. srpna a má řešit pouze zvýšení penzí. Piráti na ní sice navrhnou, aby se projednalo právě i zvýšení platů ústavních činitelů, pro to ale ostatní strany neprojevují moc pochopení. „Ve chvíli, kdy mají růst platy ve státní správě o 6 až 10 % a platy učitelů o 15 %, je nárůst politiků o 20 % nepřiměřený. Návrh na omezení růstu platů politiků bojkotuje především hnutí ANO, jehož vláda novelu sama předložila,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Podle reakcí, které Blesk získal, se možná k Pirátům přidá jen ANO.  Šéf hnutí a premiér Andrej Babiš (63) se po dotazu Blesku, zda se zasadí o nižší „přilepšení “ politikům, rozčiloval. Piráti se prý jen přiživují na iniciativě jeho kabinetu. „Návrh zákona, který by zamezil skokovému růstu platů politiků, iniciovala právě moje menšinová vláda! Zákon je již ve Sněmovně od května. Ve Sněmovně však dosud neprošel ani prvním čtením. Určitě jsem pro to, aby se to projednalo co nejdřív,“ sdělil Babiš.

Kolik berou a budou brát?Kolik berou a budou brát? | 

Ostatní strany se neshodnou, KSČM má vlastní návrh

Ostatní strany se k zařazení bodu na program mimořádné schůze staví vlažně. „Jde o návrh hnutí ANO a jen na něm záleží, jestli platy porostou, nebo ne. Pokud by nebyl jejich návrh jen prázdným gestem, v klidu ho můžou s pomocí Pirátů prosadit,“ vysvětluje Jan Farský (STAN). Podle lidovců se zpomalení růstu mezd může projednat jindy, předseda Pavel Bělobrádek v tom nevidí problém. „22. srpna jde o mimořádnou schůzi kvůli penzím. Ty je třeba projednat, jinak se senioři nedočkají zvýšení důchodů. Ostatní body lze stihnout i na řádné schůzi,“ řekl Bělobrádek.

Ještě dál chtějí zajít komunisté, kteří přiravili vlastní návrh. „Máme vlastní návrh, který zahrnuje také další kategorie včetně soudců, kteří, myslím, si po excesu s H-Systemem a jinými průtahy též zaslouží řešit. Návrh Pirátů je jen čirý populismus,“ myslí si předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

 

satanas ( 14. srpna 2018 09:39 )

Kote se koti, tele se teli a voli se voli.

hejhej ( 13. srpna 2018 22:23 )

Je mi z politiků špatně. Díky suchému počasí se zdraží veškeré potraviny, důchodcům přidají pár stovek, sobě více než 10 000 měsíčně. Přitom mají jídlo v poslanecké kantýně skoro zadarmo, jezdí si všude zadarmo, berou neuvěřitelné náhrady a pořád mají nenažraní poslanci a senátoři málo. Do senátu nevolím - je to drahá, zbytečná instituce a do PS - podle toho, jak se budou k daňovým poplatníkům, kteří ty nenažrané huby živí chovat. Hlavně, že jsou peníze pro neziskovky - převáděče - obchodem s lidmi a pro nemakačenka.

satanas ( 12. srpna 2018 16:06 )

ZEman je tu prece jen na podepisovani! A srandu!

satanas ( 12. srpna 2018 16:03 )

Stat rizeny politiky se neosvedcil..Obohacuji se , politiku delaji porad stejnou,,v pripade potreby zacnou valku nebo jen do valky za sebe poslou,,atd, atd,.Je potreba to zmenit..Komunisti se o neco jako zmenu pokusili, jenze si to nepohlidali, ale pokus o zmenu to byl..Je treba uplne novy zpusob rizeni veci verejnych , predevsim nesmi byt zalozen na tzv "Demokracii"ktera uz davno ztratila svou puvodni podobu a ohani se ji kdejaky lotr,vcetne politiku coz je zu davno sproste slovo,..Veril sem Babisovi ze neco zmeni, kdepak, zidi vladnou vsude, nejen v tzv"Ceske TV,lidem se vede stale hure a zmena na obzoru zadna,..Neni na case se sejit na Letny, misto na Prague pride?

agfor ( 12. srpna 2018 14:47 )

Proč by neotáleli, jde o jejich platy. Zato zvýšení minimální mzdy a mizerných důchodů by ohrozilo jejich další rozkrádání státu. Pryč s tou sebrankou. Nevolte je.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa