Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Poslanci chtějí v rozpočtu přesunout 100 miliard: Víc peněz na učitele i silnice

Autor: ČTK, pk - 
15. prosince 2017
15:40

V pátečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu poslanci navrhli přesuny za téměř 100 miliard korun. Přidávat chtějí například na sociální služby, školy, platy učitelů nebo na opravy silnic. Páteční návrhy představují asi sedm procent celkových výdajů navrženého rozpočtu. Některé návrhy se překrývají. O přesunech peněz i o celém rozpočtu rozhodnou poslanci ve třetím čtení příští týden v úterý. V pátek poslanci předložili pět desítek pozměňovacích návrhů.

Rozpočet počítá s celkovými výdaji 1364,5 miliardy korun a schodkem 50 miliard korun. Tyto parametry už poslanci měnit nemohou.

S největším návrhem na přesun přišla ODS, která chce z výdajů devíti různých kapitol odebrat celkem 28,2 miliardy korun a přesunout je na obsluhu státního dluhu. Řada poslanců právě z obsluhy státního dluhu chce brát peníze na své návrhy. Nová ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek poslancům řekla, že s pozměňovacími návrhy, které budou znamenat snížení výdajů na obsluhu státního dluhu, vyjádří zásadní nesouhlas.

Debatu vyvolal návrh Jakuba Jandy (ODS), který chce přidat sedm milionů korun na sport z peněz určených neziskovým organizacím působícím na podporu rovného postavení žen a mužů. Odpůrkyně tohoto návrhu poukazovaly hlavně na to, že sedm milionů na podporu sportu bude znamenat vzhledem k již vyčleněným penězům jen malé přilepšení. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to přirovnala ke kapičce v moři, Olga Richterová (Piráti) k plivnutí do moře. Naopak Václav Klaus (ODS) prohlásil, že jde o peníze pro nestátní neziskové organizace zabývající se rovnými příležitostmi žen a mužů, čili víceméně agresivního feminismu.

Hned několik návrhů směřuje ke zvýšení podpory regionálního školství. Například Věra Kovářová (STAN) chce na platy učitelů přidat až 15,6 miliardy korun. Řada poslanců chce také posílit peníze na sociální služby. Například Jan Volný (ANO) navrhl přidat 1,5 miliardy korun, naproti tomu Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) to považuje za nedostatečné a navrhl variantně přidat tři nebo 3,5 miliardy korun. Jana Černochová (ODS) prosazuje zvýšení armádního rozpočtu o víc než čtyři miliardy korun. Další návrhy přesunů peněz v řádech stamilionů až miliard směřují k opravám silnic, obnově kulturních památek, vysokým školám nebo na vědu a výzkum.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhl snížit asi o milion korun výdaje prezidentské kanceláře. Zhruba tolik stála instalace bezpečnostních opatření na Hradě, která Piráti kritizují. Jde pouze o ostentativní demonstraci síly, kontroly jsou nedůstojné, vytvářejí snadný terč v podobě dlouhých front turistů a Pražský hrad neochrání, tvrdí Ferjenčík. Peníze chce přesunout na protidrogovou politiku, a jak upřesnil, měly by jít na boj s alkoholismem.

 Spor o sezení ve Sněmovně. Více ve videu: 

EMBED_OFF

 

 

marmat ( 16. prosince 2017 14:51 )

Chtějí přesuny...Potřebovali by se přesunout na převýchovu k panu Špačkovi... Vedle ministrů a poslanců ANO působí jako navychovaný a nerurotický HROUDY !!!

marmat ( 16. prosince 2017 14:48 )

POSLANCI chtějí především hlavně provokovat...Takže programově provokují !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud