Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Hackeři zaútočili na web Účtenkovky, říká Schillerová. Kdy vyplatí výhry?

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
16. listopadu 2017
08:44

Výpadek webu uctenkovka.cz v době, kdy se na něm měly objevit první výsledky loterie k elektronické evidenci tržeb (EET), způsobil útok hackerů. Blesk.cz tuto informaci potvrdila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. „Zhruba od půlnoci by měl web opět fungovat,“ doplnila. Výsledky loterie tak zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Výherců se prý výpadek nijak nedotknul. 

„Web účtenkovka.cz spadl zhruba chvíli po zveřejnění listiny, to znamená někdy po 19. hodině,“ popsala krizovou situace pro Blesk.cz náměstkyně Alena Schillerová. Už v 19:30 proto ministerstvo zvolilo náhradní variantu a výherní listinu zveřejnilo na svých webových stránkách. „Odpovědná firma – Diebold Nixdorf celou dobu na výpadku pracovala. Informaci, co je jeho důvodem, jsem dostala asi ve 20:30, a to už bylo jasné, že se jedná o hackerský útok,“ řekla Blesk.cz Schillerová s tím, že od půlnoci je web opět plně funkční.

Stránka se navenek tvářila jako přetížená a nenačítala se. Mohla se tedy stát terčem takzvaného DDoS útoku, při kterém někdo s využitím mnoha počítačů přesměruje na konkrétní internetovou adresu enormní množství požadavků o přístup a zahltí ji.

Opatření mají následovat

Schillerová bude chtít taková opatření, aby se při příštím losování – 15. prosince – nemohla podobná situace opakovat. „To opatření musí být na nich – na firmě Diebold Nixdof, odpovědné za provoz loterie. Oni nás ubezpečili, že mají naprosto nadstandardní zabezpečení celého systému. Ale toto bylo zřejmě něco nového, co zaskočilo i je. Musí samozřejmě přijmout příslušná opatření, je to na nich,“ řekla Blesk.cz Schillerová.

Jestli ministerstvo podá kvůli útoku například trestní oznámení, zatím nechtěla Schillerová říct. Zopakovala, že odpovědnost je především na dodavatelské firmě. „My s nimi máme uzavřenou smlouvu a oni odpovídají za provoz účtenkové loterie, včetně jeho zabezpečení,“ uzavřela náměstkyně s tím, že další průběh prvního losování účtenkovky byl bezproblémový.

Informace o výhrách

První losování loterie k EET se uskutečnilo ve středu z účtenek vystavených během října. Ministerstvo financí v něm rozdělilo zhruba 21 000 výher, první cenou je jeden milion korun. Lidé se podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce o svých výhrách mohli dozvědět také ze svých hráčských účtů, kam se výsledky dostávaly automaticky hned po slosování. Lidé bez hráčského účtu měli dostat informace o výhře po 19:00 e-mailem nebo textovou zprávou.

Video  První losování Účtenkovky. Proč ho vysílá Prima a ne ČT a proč se hraje se o americké auto?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478 000 aktivních hráčů s 11,1 milionu účtenek. Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu. V rámci EET bylo v říjnu vydáno 376 milionů účtenek.

Další losování v prosinci

Vedle první výhry v loterii získali účastníci automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 000 Kč. Jako třetí cena bylo 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále ministerstvo financí rozdělilo 20 výher po 20 000 Kč, tisíc výher po jednom tisíci korun a 20 000 výher po stokoruně.

Výplata výhry na účet bude v nejbližším výplatním termínu, osobní převzetí peněz v sídle Sazky je možné ode dneška. Peněžité výhry nad 20 000 korun je ale možné vyplatit pouze bezhotovostně. Podrobné statistiky k prvnímu kolu účtenkové loterie zveřejní ministerstvo financí dnes.

Od 1. listopadu mohou soutěžící registrovat účtenky z listopadových nákupů do slosování, které bude 15. prosince. Bude se znovu hrát o 21 025 výher včetně automobilu. O jeho značce a typu rozhodne výběrové řízení.

Vše o Účtenkové loterii k EET čtěte zde >>>

agfor ( 16. listopadu 2017 15:08 )

Ale nikdo na nic neútočil. To jen nevěděli, jak to honem zařídit tak, aby hlavní výhry shrábli kamarádíčci.

karoly ( 16. listopadu 2017 09:57 )

Ta paní se tváří jako dobromil.Už při začátku této Babišovky měli podle novin problémy a teď jak se zdá taky.Jak jednoduché to svádět na hackery. Celé to je jen šmírování a manipulace s lidmi.

zada ( 16. listopadu 2017 09:49 )

Nemají v tom náhodou "ruce" Piráti - naši "nejlepší" IT??? Ti přeci o "babišovku" vůbec nestojí, neboť jsou na Babiše vysazení a když to nepojede tak jen dobře????? Moc bych za to nedal , že si to vyzkoušeli , jak mohou tuhle republiku !ovládat". Nebo , že by naopak ti chytří pánové od Pirátů nevěděli odkud vítr fouká????To bych se při jejich "zkjušenostech s IT" moc divil. A nebo nejsou tak dobří jak se dělají???? To je otázek

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa