Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

Pilný chce usnadnit cestu k výhrám. A řekl, proč se v Účtenkovce hraje o cizí auto

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Veinlich - 
15. listopadu 2017
16:49

Ministerstvo financí dnes rozdělí první výhry z Účtenkovky. Start loterie s registrovanými účtenkami ale provázely porodní bolesti. Ministr Ivan Pilný (ANO) proto v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že se systém registrace brzy změní. „Do konce roku připravíme nějaký upgrade,“ přiznal. V rozhovoru také vysvětlil, proč se mezi výhrami neobjeví české, ale zahraniční auto. Důvod je prostý. 

Do loterie čeští zákazníci za první měsíc fungování zaregistrovali přes 11 milionů účtenek. Z 376 milionů vydaných bločků je to ale jen zlomek. I přesto je ministr financí Ivan Pilný, pod jehož úřad Účtenkovka spadá, spokojený.

„Občas se porovnává ten zájem se Slovenskem, ale tam musím říct, že situace je podstatně jiná. Zaprvé to provozuje státní loterie s příslušnými propagačními možnostmi, které tam má, my jsme byli omezení finančním rozpočtem, a druhá věc je, že Slovensko má registrační pokladny, takže tam ta registrace je podstatně jednodušší než u nás. Ale přesto bych řekl, že ta čísla, protože jde o první losování, mě velmi uspokojují a zdá se, že to zabralo,“ hájí počty přihlášených Pilný. 

Chystá se zjednodušení

Na Slovensku zavedli účtenkovou loterii v roce 2013. A Slováci, kterých je zhruba dvakrát méně, do prvního losování zaregistrovali zhruba 13 milionů účtenek. Aby se do hry přilákalo ještě víc lidí, chce ministerstvo zjednodušit registraci jednotlivých účtenek.

Video  Ivan Pilný o Účtenkovce: Proč se hraje o cizí auto?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

První změna má zjednodušit propojení s účtovacím systémem, tak aby bylo hned vidět, proč se vkládaná účtenka nezaregistrovala.

„Dnes nevíte, jestli to bylo proto, že byla špatně vystavena obchodníkem, nebo jestli jste tam udělal chybu, tak to teď změníme, aby bylo zřejmé, že ta účtenka je platná, že vy jste udělal chybu,“ popisuje první chystanou změnu ministr Pilný.

Druhou změnou má být lepší editace účtenky přes takzvané QR kódy. „Pokud na té účtence QR kód bude, tak jen pouhým vyfocením mobilem dosáhnete bez problému registrace.“ Změny by podle Pilného měly přijít zhruba za dva měsíce. „Ty zkušenosti tady už jsou a my do konce roku připravíme nějaký upgrade, aby se to vkládání zjednodušilo,“ dodal pro Blesk.cz Pilný.

Na špatně vytištěné účtenky prý ale ministerstvo žádný vliv nemá a nemá tak tedy ani páky na to, aby je prodejci či výčepní tiskli na kvalitnějších strojích a lepších papírech.

Možné změny pravidel

Účtenkovka podle Pilného má především zautomatizovat proces, kdy prodejce při nákupu předá zákazníkovi automaticky účtenku a ten si ji zas automaticky schová. „To EET je přeci o tom, aby se ty podmínky na trhu srovnaly a všichni je měli stejné, aby tady nebyli lidé, kteří tu podvádějí jak v oblasti DPH, tak v oblasti přiznávání příjmů a mají tím pádem konkurenční dohodu oproti těm, kteří fungují poctivě,“ reagoval a útoky opozice, že je EET a tedy následně i Účtenkovka bonzovací systém, Pilný odmítá.

Pokud ale zájem o loterii bude klesat, přijdou na řadu zřejmě úpravy. „Můžeme upravit herní plán – na Slovensku například udělali větší počet drobnějších výher. Takže ty zásahy jsou možné. Já tedy nepředpokládám, že se to stane,“ připustil možné změny Pilný.

Auto cizí značky

V loterii, kterou zaštiťuje český stát – respektive jeho úřad, tedy ministerstvo financí, by asi každý očekával podporu českých značek. Jenže opak je pravdou. Jednou z hlavních výher je totiž Ford Focus – tedy vůz americké značky. Českou škodovku byste na seznamu hledali marně. Důvod? Neuspěla prý ve veřejné soutěži.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ve Studiu Blesk obhajoval Účtenkovku. Slíbil, že systém registrace účtenek bude jednodušší a pokud zájem lidí bude upadat, změní se prý herní plán. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ve Studiu Blesk obhajoval Účtenkovku. Slíbil, že systém registrace účtenek bude jednodušší a pokud zájem lidí bude upadat, změní se prý herní plán. | Jakub Poláček / Paparazzi

„My jsme určitě nikoho nediskriminovali. To je veřejná soutěž, kterou musíme vypsat a vyhrál ji prostě ten, kdo podal nejlepší nabídku,“ vysvětlil důvody Pilný.

Komerční místo veřejnoprávní televize

Losování Účtenkovky bude každý 15. den v měsíci. A kdo vyhrál, se mohou dozvědět lidé na webu Účtenkovka.cz nebo jako diváci komerční televize Prima. A to vždy těsně před zprávami. Kdo by čekal vysílání na veřejnoprávní televizi, ten má smůlu. Ani ona se podle Pilného nechtěla do losování zapojit. „Mně by bylo velmi příjemné, kdyby to vysílali na veřejnoprávní televizi.

Video  Ivan Pilný o důvodech, proč se v Účtenkovce nehraje o české auto.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Jednali jsme určitě se všemi televizemi, a proč to veřejnoprávní televize nepřijala, nevím, ale my na to nemáme žádný vliv je donutit, aby to vysílali,“ dodal ministr financí, který už se pomalu chystá po půlroční misi na svůj odchod z úřadu a vysoké politiky.

Vše o Účtenkové loterii k EET čtěte zde >>>

ceslo ( 15. listopadu 2017 20:37 )

ty jsi vul placeny kobliharem

ceslo ( 15. listopadu 2017 20:34 )

první vyhra patri detem --- koblihaři

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa