Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Účtenková loterie má po prvním dnu 70 000 hráčů. Resort opravil „šmírovací“ aplikaci

Autor: ČTK - 
2. října 2017
19:24

Do účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) se od jejího nedělního spuštění registrovalo zatím 70 000 hráčů. Číslo platné k pondělnímu poledni oznámilo ministerstvo financí. Náklady na loterii bez započtení výher by během prvního roku jejího fungování neměly podle ministerstva přesáhnout 20 milionů korun. Úřad také aktualizoval mobilní aplikaci loterie, která dříve požadovala nadbytečný údaj.

Loterii spustilo ministerstvo financí v neděli, kdy od půlnoci do rána zaznamenalo registraci několika tisíc účtenek. Celkové statistiky hodlá úřad zveřejňovat vždy po slosování. První bude 15. listopadu z účtenek vystavených během října. Ročně plánuje ministerstvo vyplatit výhry za 64,8 milionu korun. Od loterie si slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému EET, jehož efektivita by se tím měla zvýšit.

Mobilní aplikace loterie dříve požadovala v seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, přístup k informaci, zda právě po telefonu hovoří, a k číslu, s nímž je člověk během hovoru ve spojení. Start loterie kvůli tomu čelil kritice, média také informovala o problémech s registrací do loterie a o tom, že mobilní aplikace nebyla dostupná pro telefony iPhone. „Aplikace je již dostupná pro všechny mobilní platformy,“ reagovalo dnes ministerstvo financí.

Opozice kritizuje loterii

Opozice je k zavedení loterie skeptická. Kritizují ji například také Starostové a nezávislí (STAN), podle kterých ministerstvo porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž k tomu má jejich souhlas. Starostové proto dnes podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Odklad účtenkové loterie požadují také organizátoři petice za zrušení EET, kterou podepsalo 20 000 lidí. Vyzvali k tomu otevřeným dopisem ministra financí Ivana Pilného (ANO). Loterie podle nich vede k udavačství, polarizuje společnost a slibovaných cílů nedosáhne. Zástupci petičního výboru jsou přesvědčeni, že vláda by těsně před volbami neměla spouštět tak kontroverzní projekty, jako je účtenková loterie, uvedla mluvčí Andrea Wolfová.

Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Do hry o auta a peněžní výhry je možné přihlásit účtenky vydané podle zákona o EET, od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Obchodníci v ČR v pracovních dnech v systémech ministerstva financí denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně zhruba 400 milionů.

kupredu-leva ( 2. října 2017 23:29 )

Díky za EET! Teď se konečně mohu pomstít těm, kteří si, na rozdíl ode mne, dokázali vybudovat nějakou živnost. Mohu je dle libosti udávat, že nedávají účtenky A nikdo nedokáže, že to není pravda Čest práci!

maruch ( 2. října 2017 20:40 )

carmin: Nech si tu " Kroniku", kterou tady v každé diskuzi prezentuješ patentovat!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa