Kvůli EET zavřely úřady deset provozoven. Nejvíc jich bylo v Pardubicích

Autor: Jakub Veinlich - 
19. 11. 2017
05:00

Už to bude rok, co v České republice funguje elektronická evidence tržeb (EET), která odstartovala loni 1. prosince. Kontroloři kvůli opakovanému porušování zákona od té doby uzavřeli deset provozoven po celkém Česku. Jejich majitelé se odmítali připojit k systému z dílny Andreje Babiše (ANO). Znovuotevření se po napravení prohřešků dočkala polovina z nich. 

„Kontroloři Finanční a Celní správy od startu EET uzavřeli 10 provozoven, a to v Praze, dvě v Olomouci, tři v Pardubicích, Zlíně, Českých Budějovicích, ve Slavkově u Brna a Vyškově,“ řekla Blesk.cz tisková mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

„Důvodem bylo zvlášť závažné porušení zákona o evidenci tržeb, a to zejména tím, že podnikatelé neměli pokladní zařízení nebo ani autentizační údaje,“ dodala.

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) je ale 10 uzavřených provozoven stále malé číslo. A prý především proto, že si podnikatelé i zákazníci přes počáteční protesty na EET zvykli. „Většina těch lidí, a ukazuje to i počet účtenek, tu praxi prostě přijalo bez jakýchkoliv problémů,“ dodal ministr.

Video Ministr financí Ivan Pilný v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Finanční správa zavřela kvůli EET už deset provozoven - Blesk TV
1080p 720p 360p

Uzavření provozovny je přitom až krajní řešení. Kontroloři jdou do podniku nejdřív na kontrolu. Když zjistí prohřešek, vyzvou majitele, aby porušování zákona napravil. Při následné další kontrole mohou zahájit správní řízení a udělit pokutu až půl milionu korun.

„Při ukládání sankce podle zákona o evidenci tržeb však musí správní orgán vždy přihlédnout ke konkrétním okolnostem. A může pokutu uložit pouze v takové výši, která odpovídá závažnosti porušení dosavadní činnosti a majetkovým poměrům dotyčného,“ uvádí zákon.

Znovu začít podnikat může živnostník až tehdy, pokud porušení zákona napraví, tedy například zavede elektronické pokladny. „Z deseti uzavřených provozoven už jich pět obnovilo svou činnost a jednu provozovnu majitel nemá zájem znovu otevřít,“ doplnila informace Finanční správy Petlachová.

V zavádění EET nejdřív přišly na řadu hotely a restaurace, pak od letošního 1. března následovaly obchody. Opatření, jehož cílem má být omezení daňových úniků, zahrnuje krom elektronického zaevidování tržby i povinné vydání účtenky s unikátním kódem. Ten je od 1. října slosovatelný v loterii Účtenkovka.

První měsíc se do loterie zapojilo zhruba půl milionů zákazníků, kteří do ní přihlásili 11 milionů z celkově vydaných 376 milionů účtenek. První výherci si rozdělili ceny 15. listopadu, provozovateli loterie v premiérový večer ale na více než hodinu spadl web. Ministerstvo to zdůvodnilo útokem hackerů ze zahraničí. 

Další fáze EET má přijít na řadu podle schváleného harmonogramu 1. března příštího roku. Týká se to především provozovatelů dopravy a podnikatelů v zemědělství. Poslední fáze pak začne 1. června. 

Vše o Účtenkové loterii k EET čtěte zde >>>

Doporučujeme
kalina107 ( 19. listopadu 2017 18:55 )

pokud tam vidíš něco napsáno o nějakém Burešovi , tak to vysvětluje tvoji inteligenci rovnající se prvokovi .

dzery ( 19. listopadu 2017 17:26 )

kalina107 ( 19. listopadu 2017 16:51 )

Jenom v mafiánském Česku můžou protestovat zloději a loupežníci , že nemůžou beztrestně okrádat stát a občany ? V každém jiném státě by už konala policie a zloděje by pozatýkala . Následně by úřady měly doměřit nepoctivým gaunerům daně zpětně .

anna1234 ( 19. listopadu 2017 15:49 )

.. zřejmě jsi broučku nepochopil co jsem psala. Odvaha je postavit se na vlastní nohy, živit se tím co umím, být zodpovědný sám za sebe. Ale to .. bez urážky .. nemůže pochopit ten, kdo to nikdy nezkusil.

dobraduse ( 19. listopadu 2017 13:36 )

dyť plácáš a plácáš, kdo nepracoval v hospodě neví, donášení vlastního alkoholu, výměna masa, vaření z hoven, podvody a jen podvody

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa