Obchody přetékají novým zbožím a reklama na vás útočí ze všech stran. Nenechte si vnutit představu, že pod stromeček patří jen nové a drahé věci! Pokud na ně nemáte peníze, hledejte alternativní řešení. Ještě vám na to zbývá pár dní.

Rada: Určitě se kvůli nákupu dárků nezadlužujte! Půjčka je řešení, které nemá smysl. Za pár minut radosti pod stromečkem zaplatíte roky starostí.

Vyzkoušejte bazary

Obejděte bazary ve vašem okolí nebo vyzkoušejte ty online. Najdete v nich téměř vše – od oblečení, přes hračky až po nábytek. 

Zamiřte na swap

Zkuste se na facebooku podívat, jestli ve vašem okolí nefunguje nějaká swapová skupina. Swapy fungují jako výměnné akce. Buď se domlouváte přes facebook, nebo zamíříte na tzv. živý swap, kam můžete přinést to, co už nepotřebujete, a odnesete si něco pro vás užitečného.

Propátrejte seconhandy

Nevlezli byste do seconhandu, protože nestojíte o staré a obnošené oblečení? Chyba! Dají se tam sehnat i oděvy úplně nové. Chce to ale čas a trpělivost při hledání. Někde rovnou v secondhandu mají sekce outlet, kde koupíte jen nové zboží.

Hand made je v kurzu

Ručně dělané dárky jsou »in« a při jejich nákupu se musíte pořádně plácnout přes kapsu. Elegantním řešením je vlastní výroba! Zkuste něco uplést, uháčkovat nebo vyrobit třeba krmítko pro ptáčky.  Inspiraci můžete najít např. na delamesitosami.cz, ale existuje spousta dalších návodů, jak online, tak k zapůjčení v městských knihovnách.

Vyrobte si ozdoby

Nenechte se rozhodit tím, že máte jen pár vánočních ozdobiček. Frčí přírodní dekorace. Stačí nasbírat šišky (pokud se vám nelíbí přírodní, stříbřenku koupíte za pár korun), usušit kolečka pomerančů a použít celou skořici.

Vsaďte na nápad

Protáčí se vám panenky při pohledu na ceny vánočních stromků? Zkuste změnu! Neobyčejně vypadá i vlastnoručně dělaný stromek, který připevníte na zeď. Vytvořit ho můžete z papíru, dřeva a klidně i z jedlových či jiných větví. Hezky pak vypadá i »levitující« větev, kterou za pomoci obyčejného vlasce připevníte ke stropu třeba nad jídelní stůl a ozdobíte.

Učte se novým věcem

Naučte se něčemu novému od lidí s otevřeným srdcem. Na stránkách hearth.net si můžete vyměňovat nejen věcné statky, ale i zkušenosti s lidmi kolem vás. Můžete zde najít i zajímavý dárek pro děti v rámci zájmové skupiny. Třeba jim domluvit lekce malování nebo keramiky.

Rada: Nezůstávejte na starosti sami

Vánoce jsou o sdílení a času stráveného s blízkými lidmi. Máte pocit, že jste na všechno sami? Hledejte cestu, jak to změnit. Můžete využít pomoci některé z neziskových organizací. Například obecně prospěšná společnost Women for women pomáhá již více jak 7 let sólo rodičům, kteří se znovu staví na své nohy. Nabízí nejen podporu a útěchu, ale i psychologickou, právní a sociální pomoc i finanční poradenství.

VIDEO: Michaela Kuklová: Vzpomínám na mrtvé, ale neopíjím se.

Video
délka: 02:04.28

Michaela Kuklová: Vzpomínám na mrtvé, ale neopíjím se Adam Balažovič/BPŽ