Trumpová na sebe prozradila, že je milovnicí vánočních svátků, přípravě výzdoby se věnovala už od letošního července. Měla, co napravovat, její loňská výzdoba s řadou rudých stromků vyvolala ostrou kritiku.

Lidé její dekorace zhodnotili jako hororové a přirovnávali je k šatům sexuálních otrokyň z příběhu Margaret Atwoodové a stejnojmenného seriálu Příběh služebnice. Letos se polepšila. Haly a chodby Bílého domu lemují tradičnější stromky, je jich asi 58.

Stromy doplňují girlandy a další výzdoba, ze stropu jedné z chodeb visí desítky hvězd. Na ornamentech nechybí americké hvězdy a pruhy, symbol USA v podobě orla bělohlavého nebo název inciativy první dámy Buďme nejlepší, z anglického Be Best.

Plánování vánoční výzdoby začalo už zkraje léta.
Autor: Twitter Melania Trump

Zdobení je extrémní, intenzivní a velmi luxusní, někteří komentátoři sáhli až po slovo přeplácané, v porovnání se skromnými stromky s koulemi a slaměnými ozdobami u prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky Ivany to rozhodně přezdobené je. Při srovnání se sídlem amerického viceprezidenta rozhodně ne.

Druhá dáma USA Penceová se rozhodně, co se týče okázalosti, nenechala zahanbit. Pokoji, kde Mike Pence hostí své návštěvy, vévodí obrovský strom, na kterém jsou snad všechny možné ozdoby, od koulí po skleněné pávy. Na špici ční velký anděl. Krb lemuje girlanda a řada 11 ponožek. Nechybí ani perníková miniatura viceprezidentova sídla.

Výzdoba v sídle amerického viceprezidenta.
Autor: Twitter Karen Penceové

Pražský hrad zůstal věrný tradicím, Poláci přidali bronz

Vyzdobeny jsou už také reprezentační sály na Pražském hradě, luxusní a moderní bílé světlo, vánoční osvětlení by tam člověk hledal marně. Stromky svítí žlutým světlem připomínajícím barvu zapálených voskových svíček. Ozdoby jsou velmi tradiční: červené a zlaté kouličky, perníčky a slaměné ozdobičky s červenou mašlí, na adventním věnci nechybí ořechové skořápky, skořice, šišky, pomeranče nebo cesmína.

Výzdoba na Pražském hradě.
Autor: Twitter Pražského hradu

Tradic se více méně držel také polský prezident Duda s manželkou Agatou Kornhauserovou-Dudovou, jejich stromek je sice bohatší než na Hradě, ale vedle toho amerického je ozdoben střídmě. Mezi typicky vánoční zlaté koule pověsili Poláci moderní bronzové dekorace.

Výzdoba v sídle polského prezidenta Dudy.
Autor: Facebook Kanceláře polského prezidenta

V Rakousku mají na věnci 24 svíček

Slaměné ozdoby s červenou mašličkou a perníčky nechybí na stromečku ani v sídle rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena, tomu zdobit pomáhaly děti ze základní školy. Jeho stůl zdobí speciální, pro mnohé netradiční, adventní věnec s 24 svíčkami – 4 velkými bílými za každou adventní neděli a 20 malými červenými pro dny zbývající do Vánoc.

Výzdoba v sídle rakouského prezidenta Van der Bellena.
Autor: Instagram Alexandera Van der Bellena

Červeno-zlaté kombinaci holduje také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, podle německých novinářů se v loňském roce nebál na svém stromku, mezi slaměnými ozdobami zapálit voskovou svíčku. Letos zatím jen rozsvítil za pomoci školáků světla na stromku u svého sídla. Kromě jemného osvětlení je ale zatím bez ozdob.

Strom u sídla německého prezidenta.
Autor: Instagram Franka-Waltera Steinmeiera

Obrovský živý věnec u Johnsona

Je otázkou, kdo vybíral dekorace pro sídlo britského premiéra Borise Johnsona, zda na to měl najatý speciální tým, zda to byl někdo z jeho poradců nebo zda do výběru ozdob zasáhla i jeho přítelkyně a náruživá environmentální aktivistka Carrie Symondsová. Dveře čísla 10 v Downing Street totiž zdobí obrovský živý věnec s čistě přírodními ozdobami jako sušené pomeranče, šišky, různé jehličnany nebo skořice. Oproti tomu premiérův venkovní stromek nijak nevybočuje, visí na něm červené a zlaté ozdoby.

Výzdoba v Downing Street
Autor: Twitter Downing Street

Zdá se, že evropští státníci a jejich drahé polovičky stále preferují červenozlatý evergreen a přírodní materiály. Oproti tomu v USA letí okázalost, kterou i někteří novináři popsali jako „přílišnou“.

Fotogalerie
80 fotografií