Předvánoční shon a spěch pomalu končí a většina si užívá vánoční náladu v pohodlí svých domovů. Avšak ne všichni. Pro všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS) není mezi všedním a svátečním dnem rozdíl, policisty nevyjímaje. Zeptali jsme se příslušníků Pohotovostní motorizované jednotky, Oddělení dopravních nehod, pražských psovodů a operačního důstojníka, jaká je vánoční služba. 

Deprese a rozepře

„Pro nás jako pro Pohotovostní motorizovanou jednotku se vánoční směna moc neliší,“ uvedl policista Jan Konvalinka. Spolu se svým kolegou Antonínem Šenarem se v Praze starají o ochranu bezpečnosti občanů a především co nejrychlejší reakce na tísňové volání. Však také proto se těmto jednotkám přezdívá mimo jiné též „péjáci“ nebo „rychlá rota.“

Drobné rozdíly mezi běžnou a sváteční službou tu přece jen jsou. „Co se týče třeba nějakých pokusů o sebevraždu nebo psychických problémů, tak je rozdíl znatelný. Takovéto případy narůstají,“ uvádí policista. „Také se jezdí více třeba na domácí rozepře mezi partnery.“

Coby „péják“, také on stráví Vánoce mimo domov, daleko od svých nejbližších. Každodenní náplní jeho práce je totiž také pohyb v ulicích. Jak policisté zvládají nebýt se svou rodinou o vánočních svátcích? „Šli jsme k policii, s tím jsme počítali,“ říká Konvalinka za sebe i své kolegy s tím, že rodina jim pochopitelně chybí, ale někdo v ulicích pořádek dělat musí. 

Za vším hledej alkohol

Příslušníci dopravní policie se oproti „péjákům“ zaměřují především na to, co se děje na pražských silnicích. Podle toho také jejich služba vypadá. Jejich hlavní náplní práce je řešení dopravních nehod.

„Je to klasická služba jako každá jiná,“ uvedl dopravní policista na dotaz. Liší se prý jen podle otevírací doby obchodů, které o Vánocích nejčastěji zavírají ve 12:00. „Následně se nehody v Praze trochu uklidní, a to prakticky až do rána. Služba je pak taková klidnější, protože i zásahů máme daleko méně než v normálních dnech.“

Jejich kolegové psovodi ale vyjíždí nejčastěji na agresivní či opilé jedince, v čemž jim vypomáhají „čtyřnozí parťáci“, jejichž ostré zuby často „nezvedence“ uklidní bez potřeby důraznější domluvy. Daleko častěji než jindy se o Vánocích setkávají s prohřešky spojenými s alkoholem. „Stává se to,“ připouští policista psovod. „Většinou jezdíme na domácí roztržky převážně právě kvůli alkoholu.“ 

Video
Video se připravuje ...

Jak tráví Vánoce policisté? 

„Šťastné a veselé“ potěší

Tzv. „přítel na telefonu“ je pro policisty operační důstojník. Ten sedí v policejní budově v pražských Nuslích, odkud policisté přijímají telefonáty na linku 158 a následně je předávají hlídkám v terénu. O Vánocích operační důstojníci řeší nárůst telefonátů, mezi nimi jsou kupodivu i ty příjemné.

„Konkrétně 24. prosince lidé volají především večer s tím, že jim doma hoří stromky. Pak také začínají volat lidé, kteří se na svátek setkají, začnou se hádat a my musíme i na ten Štědrý den zasahovat u nepříjemných věcí,“ vysvětluje operační důstojník. „Stává se, že nás volají i na kostičky v krku, protože nevědí, komu mají volat. Takže jezdíme i na ně.“

Služba na Vánoce v operačním středisku má ale podle policisty své nesporně světlé stránky. „Volají nám lidé a děkují nám za práci. Přejí nám i příjemné svátky. To je příjemné a směnu to určitě vylepší,“ upřesňuje.
Fotogalerie
15 fotografií