Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Jak o Vánocích nepřibrat? Těchto 8 věcí letos udělejte jinak! Cukroví si ale nezakazujte, vzkazuje odbornice

/
 • 11. prosince 2019 ● 08:30

  Jak si užít všechny gurmánské zážitky Vánoc a nenechat se jimi převálcovat? Máme recept. A ne, není v něm nic o vynechávání cukroví. 

   

 • 1.

  Začněte hned!

  Že když jste na Mikuláše snědli deset rozlámaných vanilkových rohlíčků, selhali jste, nemá to smysl a náprava začne až 1. ledna? Není žádný důvod kvůli ochutnání pár rohlíčků zahodit celoroční úsilí.

   

  Začněte hned. Následky se dají kompenzovat vždycky a okamžitě, jenom je potřeba o tom začít tímto způsobem přemýšlet. Třeba: teď jsem se rozšoupla, fajn, vyrážím na hodinovou procházku. 

  Autor: Shutterstock.com

 • 2.

  Pozor na zdravé pečení

  „Cukroví z pohankové mouky, ovesných vloček, medu, ořechů a dalšího je skvělé, ale kolikrát je kvůli velkému množství například ořechů nebo kokosu daleko kaloričtější než klasické,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness. Nic proti zdravému pečení. Naopak. Jenom pozor, ať pod dojmem, jak je hrozně zdravé, když je jen z ořechů, fíků a medu, nepřipravíte a nesníte takového cukroví dvakrát víc než klasického.

  Autor: iStock
   

 • 3.

  Nepřestávejte se hýbat

  Většina lidí v prosinci přibere ne kvůli tomu, že se nehýbali o Vánocích, ale protože přestali s pohybem už na začátku adventu. To je totiž ideální doba na výmluvy, že nestíháme, protože je toho hodně. Proto si dopředu připravte strategii, abyste pohyb tentokrát nevzdali. Můžete si ho naplánovat stejně, jako si plánujete pracovní schůzky. Když víte, že nestíháte lekce v posilovně, přemýšlejte nad tím, jak se hýbat doma.

   

  A ideálně k tomu zkuste přizvat i děti. Kristýně Přibylové, která vede speciální dětské tělocvičny, se v tomto směru osvědčila hra nazvaná geocaching, při které pomocí zeměpisných souřadnic vyrážíte hledat schránky s poklady. „Jsme celá rodina spolu a nachodíme spoustu kilometrů na čerstvém vzduchu. Protože jde o hru a hledání pokladů, děti vůbec není těžké pro pohyb nadchnout,“ říká a dodává, že nejtěžší je překonat rodičovskou pohodlnost. Jakmile naplánujete pohyb do programu vy a zvednete se z gauče, má vyhráno celá rodina.

  Autor: istock.com

 • 4.

  Dávejte pozor, kolik toho jíte

  Když se 23. prosince pošestnácté plížíte do ledničky „ochutnat“ bramborový salát, už to není ochutnávání. Ochutnává se jenom jednou. Pak je to regulérní ujídání, které nám ale vůbec tak nepřijde – to je takové to „vždyť jsem nic pořádného neměla“.

   

  Zaveďte si jen tak pro zajímavost deník nebo si stáhněte mobilní aplikaci, kam budete ideálně ještě před svátky den, dva nebo nejlépe celý týden zapisovat každé sousto včetně těch ochutnávacích a přidávacích. Dobrý tip je si všechno, co dáváte do pusy, také zvážit. Uvidíte, jak budete překvapení. Jíte nejspíš daleko víc, než si myslíte, a tohle vám pomůže se krotit.  

  Autor: istock.com

 • 5.

  Nejezte celý den

  Na Vánocích je nejhorší, že jíme pořád: tady cukroví od kolegyně, tady trdelník z trhu, kousek vánočky u babičky, pak u tety, pak u druhé. Jednak kvůli tomu nemáte tušení, kolik jste toho vlastně snědli, a za druhé žaludek nemá čas na trávení. Než ujídat pořád během celého dne, dodržujte pauzy mezi jídly. Cukroví si dejte, ale přidejte si ho dva kousky k snídani, dva jako dezert k obědu a tak dál. Jednou a pořádně je lepší než málo, ale pořád.

  O vánočních svátcích na nás doma bude číhat velké množství kalorických lákadel.
  Autor: profimedia.cz

 • 6.

  Nechoďte si přidávat

  Tohle souvisí s předchozím a platí hlavně pro vánoční večírky, kde se celou noc ochomýtáte kolem plných bufetových stolů. Dejte si na talíř od všeho, co vás láká, ale jen jednou a pak talíř odevzdejte obsluze. „Třetinu talíře na večírku i doma radím zaplnit zeleninou – vytváří pocit, že toho před sebou máte hodně, zasytí a přijaté kalorie jsou skoro nulové,“ říká Jana Havrdová. Navíc sníte mnohem méně kaloricky vydatného jídla ve formě hlavního chodu. Ovoci se pokud možno spíš vyhněte. Tváří se zdravě, ale přísun cukrů z něj je v kombinaci s alkoholem většinou příliš. 

  Autor: Shutterstock.com

 • 7.

  Važte se denně

  Ačkoliv vám léta odborníci říkali něco jiného. Jak tvrdí nová studie psychologa a nutričního terapeuta Davia Levitskeho, dennodenní vážení nás motivuje, abychom se během celého dne stravovali lépe.

   

  Když si totiž ráno stoupneme na váhu, je mnohem pravděpodobnější, že si na další řízek se salátem necháme zajít chuť a zvolíme něco zdravějšího. Taky se díky tomu nestane, že když si pak 1. ledna stoupnete na váhu, jste v šoku, protože máte o šest kilo víc. S dennodenním vážením máte vánoční kila prostě víc pod kontrolou.

  O Vánocích sice naše peněženka zchudne, my však bohužel často přibereme
  Autor: shutterstock.com

 • 8.

  Přejte si od Ježíška sportovní dárky

  Když nechodíte do fitka, možností, jak se hýbat, je v zimě méně než jindy v roce. Každopádně na procházku se dá jít vždycky. Když vám Ježíšek nadělí krokoměr, bude vás motivovat, pomůže stanovovat cíle a také si můžete snadno zkontrolovat, jak se vám daří je plnit. 10 000 kroků by mělo být denní minimum.

   

   A třeba si předplaťte plavání! „Cvičením v teplé vodě si připomenete krásné letní dny a předplacené lekce jsou skvělá motivace pro pravidelnou docházku. Pro jednotlivé lekce se důvod k neúčasti vždycky najde, ale když budete mít jednou uhrazeno, a když vám navíc někdo dal pohyb jako dárek, dosažení morálky je jednodušší,“ říká majitelka plavecké školy Štěpánka Štrougalová.

  Autor: iStock.com

Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy