Na dosah Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor rostl léta na soukromé zahradě smrk ztepilý. 24. listopadu se dnes už 24metrový strom pokácí, aby po dobu adventu a vánočních svátků dominoval největším vánočním trhům v republice - na Staroměstském náměstí. Majitelka zahrady ho společnosti Taiko, jež trhy organizuje a strom vybírá, daruje. 

„Je to krásný smrk, který rostl do výšky v zahradě bez omezení, takže má krásné větve a je rovnoměrný. Majitelka se však obává jeho výšky v případě silného větru, protože kolem něj je zástavba domů. Právě proto se rozhodla ho nechat pokácet a věnovat návštěvníkům vánočních trhů v Praze,“ uvedl Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Podle prvotních odhadů dendrologů je smrk zdravý.

Staroměstské náměstí bude zdobit vánoční strom ze Semil na Liberecku.
Staroměstské náměstí bude zdobit vánoční strom ze Semil na Liberecku.
Autor: Taiko

Do soutěže Hledá se strom letos přišel za devět let, dobu, po kterou se pořádá, nejvyšší počet tipů - celkem 42. Jediný semilský jehličnan ale splnil podmínky. Z Liberecka pocházel i loňský vánoční strom - 23metrový smrk ztepilý rostl na zahradě rodinného domu v Rynolticích 61 let. 

Fotogalerie
20 fotografií