Sochař Petr Váňa, který sice s platným stavebním povolením avšak bez povolení k záboru, začal 29. května rozebírat Staroměstské náměstí, aby tam vztyčil Mariánský sloup, svůj boj nevzdává. O povolení k záboru požádal po neúspěšné guerillové akci Prahu 1 i Technickou správu komunikací a v sobotu se znovu chystá do akce. V 16:00 pořádá na Staroměstském náměstí veřejné shromáždění, kde chce lidem celý projekt představit a znovu začít odkrývat dlažbu. Pokud zábor nedostane, vrhne se se svým týmem na práce ručně. 

Na místo v sobotu dopraví také první kámen kopie mariánského sloupu, na němž pracoval dvacet let a který do Prahy na lodi po kusech přiveze už v úterý. Kamenný náklad o hmotnosti přibližně 60 tun naloží spolupracovníci s Váňou v úterý v 06:00 ve Staré Boleslavi na říční loď. Po požehnání knězem z tamní farnosti vyplují do Prahy. Ke Karlovu mostu by měli dorazit mezi 15:00 a 16:00. Plánují tam kotvit přibližně jeden měsíc, uvedl Váňa. Na lodi budou dokončovat korintskou hlavici sloupu. „Chceme lidem ukázat, na čem jsme dvacet let pracovali,“ řekl Váňa. Přiveze zhruba 220 pískovcových dílů. Na lodi by se měl uskutečnit také kontrolní den památkářů.

Váňa se svými spolupracovníky na konci května začal na Staroměstském náměstí s obnovou mariánského sloupu. Akci přerušili městští strážníci. Sochaři poté museli místo uvést do původního stavu.

Obnovení mariánského sloupu iniciuje Společnost pro obnovu mariánského sloupu. Vztyčení sloupu v 17. století považuje za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

Fotogalerie
34 fotografií