Vánoce už jsou za dveřmi, pamatujete si nějaký dárek ze svého dětství?

Vánoce mého dětství si vybavuji jako období zimních radovánek, vzpomínám na zasněženou krajinu, která vytvářela vánoční atmosféru. Stejně jako všechny děti, i já jsem se těšila na dárky pod voňavým, pestře nazdobeným stromkem se svíčkami a čokoládovými figurkami.

Radost jsem měla z vytoužené „mluvící“ panenky, která s pomocí malého disku, rafinovaně schovaného v jejím těle, přednášela básničky a zpívala písničky. Potěšily mě společenské hry a knihy. Jeden dárek mám dodnes schovaný – je to stereo prohlížečka – malý přístroj, do kterého se vkládal papírový kotouč s diapozitivy.

Dodržovali jste také nějaké vánoční tradice a vydržely vám některé až dodnes?

Zdobení vánočního stromečku, jmelí a vánoční cukroví jsou pravděpodobně už samozřejmostí. A pokud se týká dalších tradic a zvyků, přiznám se, že některým se záměrně vyhýbám – jablka nerozkrajuji a ani lodičky z ořechových skořápek nevyrábím. To proto, že se obávám, že by nemusely věštit příznivý osud.

Naopak – šupiny z kapra pokládám u štědrovečerní večeře pod talíře – pro štěstí. Nedávno jsem se dozvěděla o tradici, kterou jsem neznala: do konce roku by se měly vrátit cizí věci, které jsou v domě, což mi připomíná, že mám půjčené dvě knihy, které musím vrátit jejich majiteli.

Video
délka: 01:41
1080p 720p 360p

Zemanová exkluzivně: Změnit Miloše? To nejde... Místo dárku jsem mu dala pusu Jakub Veinlich, Jan JedličkaStíháte jako první dáma péct vánoční cukroví? A máte vy a pan prezident nějaký oblíbený druh?

Vždycky jsem pekla vánoční cukroví podle rodinných anebo osvědčených receptů. Jsem toho názoru, že cukroví by mělo nejenom chutnat, ale i dobře vypadat. A protože jsem pečlivá, bylo pro mě pečení časově náročné. Takže v posledních několika letech napeču jen symbolicky – vanilkové rohlíčky, linecké cukroví a sněhové pusinky, které má manžel v oblibě.

Jaká je štědrovečerní večeře u Zemanů? Tradiční kapr s bramborovým salátem nebo něco jiného?

Ano, smažený kapr a bramborový salát, rybí polévka.

V uplynulém roce jste pokračovala v charitativní činnosti s vaší nadací. Komu se podařilo pomoci? A máte už tipy, kde pomůžete v roce 2019?

Přispíváme zejména seniorům a postiženým dětem. Dlouhodobě přispíváme na léčbu dětí pohybovou terapií pod názvem TheraSuit, která napomáhá dětským pacientům s mozkovou obrnou nebo vývojovými poruchami, jejichž následkem dochází ke ztížené pohyblivosti, pomáháme dětským hospicům, dětským onkologickým pacientům (Nadační fond dětské onkologie Krtek, Mobilní hospic Ondrášek, Nadační fond Klíček). V této činnosti bychom chtěli pokračovat i příští rok.

Sháníte vánoční dárky pro své blízké průběžně nebo jste typ „na poslední chvíli“? 

Po předchozích zkušenostech už nenakupuji dárky s předstihem. Stávalo se mi, že předčasně nakoupenými dárky jsem obdarovala své blízké ještě před Vánoci, protože jsem byla nedočkavá. Ráda dárky vybírám, ráda je balím a těší mě, pokud udělají radost.

Jaké to je jít vybírat dárky s ochrankou v zádech - zvykla jste si na to, nebo vám to vadí?

Z praktického hlediska je to i výhodné – například když jsem kupovala rukavice pro manžela, požádala jsem pána z ochranky, zda by mi vypomohl jako figurant.

Pan prezident Miloš Zeman je známý svou láskou ke knihám - znamená to, že o dárku máte vždy jasno? Jak ale trefit tu, kterou ještě nečetl nebo která ho zaujme? 

Vždycky se těším, že v knihkupectví najdu něco zajímavého, i když je to čím dál těžší orientovat se v tom množství knih, které dnes vycházejí. Pro manžela vybírám literaturu faktu a vždy nějakou detektivku od jeho oblíbené Agathy Christie. A vzhledem k tomu, že Agatha Christie napsala několik desítek knih, mám, pokud se týče dárků pro manžela, ještě rezervy.

Přijede do Lán slavit společné Vánoce také vaše dcera Kateřina? 

Dcera Kateřina s námi každoročně tráví Vánoce, stejně tak jako její nevlastní bratr David, manželův syn z předchozího manželství, a samozřejmě s námi bude i moje maminka.

Video
délka: 01:05
720p 360p

Miloš Zeman u Alžběty II.: To je moje žena a dcera, hlásal hrdě! ČTK/AP


S vaším manželem jezdíte na téměř všechny zahraniční i krajské cesty. Na který hezký zážitek z poslední doby ráda vzpomínáte?

V souvislosti s touto otázkou si dovolím ocitovat Miroslava Horníčka: „Zážitky se nedají sečítat, zážitek nemá délku a šířku. Má - anebo nemá - jen hloubku.“ Pan Horníček nesečítá zážitky a já zase nevytvářím jejich hierarchii. Jsou situace a místa, která ve vás zážitky zanechají, a jsou taková, na která si nevzpomenete, nebo byste je chtěli nejraději zapomenout.

Myslím, že nikdy nezapomenu na cestu do Izraele, který jsme navštívili před několika týdny. Navštívila jsem mimo jiné i Staré Město v Jeruzalémě, kde jsem sice nebyla poprvé, ale stejně jako při předchozí návštěvě mě toto historické centrum fascinovalo.

Pan prezident se před časem zmínil, že pomalu začínáte plánovat dům, kam se po konci jeho druhého mandátu přestěhujete. Přál by si tam velkou knihovnu a houpací křeslo, váš pes Darcy určitě kousek zahrady na běhání a hraní. Co byste si v tomto domě přála vy?

Já se budu snažit, aby plánovaný dům byl prakticky řešen a současně byl i útulný.

Video
délka: 00:37
720p 360p

Tady chce Zeman strávit stáří: Pozemek v Mnichovicích je obklopený lesy a vilami David Budai, Blesk Zprávy

Pan prezident 26. prosince pronese v televizi tradiční Vánoční poselství. Konzultuje s vámi, co v něm bude, nebo je to vždy překvapení i pro vás?

Jsem sice zvídavá i zvědavá, ale zbytečně nevyzvídám. Proto budu sledovat Vánoční poselství až ve vysílání.

Na začátku roku se v Lánech koná tradiční oběd prezidentského a premiérského páru. Už jste s panem prezidentem vybrali, co se bude letos podávat?

Budeme se snažit sestavit menu tak, aby pan premiér spolu s manželkou byli spokojeni a chutnalo nám všem – sladit naše chutě není jednoduchý úkol (smích, pozn. red).

Máte dárek i pro vašeho psa Darcyho? A dostane také nějakou speciální vánoční večeři?

Darcy je člen rodiny, a proto má také nárok na dárek. Je velmi vděčný, potěší jej pamlsky a hračky. Večeři bude mít standardní – granule, ale výjimečně dostane ochutnat vanilkový rohlíček a linecké, to proto, aby se neopakovala situace, kdy si v nestřeženém okamžiku otevřel dveře od spižírny a obsloužil se sám.

Jaký dárek byste chtěla najít pod stromečkem vy? 

Nemám žádný vytoužený dárek. Ráda se nechám překvapit. 

Popřála byste něco i čtenářům Blesku?

Čtenářům Blesku, stejně tak jako svým blízkým, bych chtěla popřát, aby si vánoční svátky užili podle svých představ, a do nového roku přeji hodně zdraví, protože je důležité, štěstí, které je vždy vítané, a úcty k sobě samým i k svým bližním a umět se radovat, a to i z maličkostí.

Fotogalerie
17 fotografií