30. květen 2020
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Vánoční trhy kraj po kraji: Podívejte se na přehled adventních akcí v Česku

/
 • Vánoce v Praze.
  25. listopadu 2018 ● 17:00

  Na poslední týdny v roce chtějí všechny kraje Česka nabídnout obyvatelům i turistům vánoční atmosféru a adventní pohodu. Přeci jen vás ale jiné Vánoce čekají v Praze, Brně nebo na Vysočině. Podívejte se, jaká lákadla už jsou nebo se chystají ve vašem okolí i po celé republice.

 • 1.

  Karlovarský kraj: Největší trhy má Cheb

  Větší města v Karlovarském kraji připravila na prosinec adventní trhy s doprovodným programem. V menších městech jde většinou o jednodenní akce. Většina z nich má už tradici, a změny jsou tak jen malé.

   

  Největší vánoční trhy má už několik let Cheb. Dává na ně okolo pěti milionů korun. Letos by vánoční trhy mělo doplnit nové osvětlení, a to v dolní části náměstí, kde dosud chybělo. Město také opraví poškozené dřevěné stánky. Na základě připomínek obyvatel se letos prodlouží doba, po kterou bude fungovat umělé kluziště na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Zatímco samotné trhy skončí 26. prosince, kluziště a občerstvení u něj budou v provozu až do Nového roku.


  V Karlových Varech začnou letošní vánoční trhy 2. prosince rozsvícením vánočního stromu. Od loňska se odehrávají ve Smetanových sadech vedle třídy T. G. Masaryka. S ohledem na ruskou klientelu v lázních, která slaví Vánoce později, zde neskončí o Vánocích, ale trvají až do 6. ledna.

  Vánoční strom v Karlových Varech.
  Vánoční strom v Karlových Varech.
  Autor: peofimedia

 • 2.

  Plzeňský kraj: Dorazí i čerti z Rakouska

  Obyvatele Plzeňského kraje čekají v adventním, vánočním a novoročním čase stovky akcí, které pro ně nachystaly radnice, muzea, hrady a zámky, spolky, turistické či sportovní kluby.

   

  Programy jsou plné výstav s vánoční tematikou, tvořivých dílen s výrobou adventních věnců či vánočních svícnů, koncerty koled a vánoční hudby. Většina měst i mnoho malých obcí už považuje za samozřejmost společné rozsvěcení vánočního stromu a zpěv koled. Vánoční dárky budou moci lidé koupit na mnoha řemeslných a vánočních trzích. Bohatý program chystají i kostely, v řadě se neuskuteční jen bohoslužby, ale také koncerty.


  V předvánočním duchu se ponese na řadě míst už konec listopadu. Například v Plzni začaly v sobotu měsíční vánoční trhy na centrálním náměstí. Kromě tradičních typicky českých vánočních akcí letos na západ Čech pronikla i ukázka tradice ze zahraničí. Na několika místech se totiž představí hroziví čerti krampusové, původně z Rakouska. Projdou například 27. listopadu plzeňským areálem DEPO 2015 nebo 8. prosince Chudenicemi.


  Vánoční stromy se letos rozsvěcí většinou na první adventní neděli 2. prosince. Na malé slavnosti spojené s rozsvícením stromu se mohou 2. prosince těšit lidé například v Plzni, Tachově, Nýrsku, Železné Rudě, Horažďovicích a v Sušici, o den dříve se stromy rozsvítí třeba v Domažlicích a Rokycanech a už 30. listopadu v Klatovech.

  Vánoce v Plzni (ilustrační foto)
  Vánoce v Plzni (ilustrační foto)
  Autor: Blesk:Zbyněk Schnapka

 • 3.

  Ústecký kraj: Vedle trhů i divadlo a koncerty

  Rozsvícením vánočního stromku zahájí řada měst v Ústeckém kraji kulturní program před letošními Vánocemi. Vyzdobeny jsou už ulice, na náměstích se staví dřevěné stánky. Lidé se mohou těšit na trhy, koncerty, divadelní představení či průvody čertů, vyplývá to z informací, které zveřejnily radnice.


  Program na celý advent je nachystán na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem, kde se vánoční strom rozsvítí 2. prosince. Na své si přijdou děti i senioři, vlastní program připravily i obvodní radnice. Konat se budou tradičně také charitativní akce. Užitečnou novinkou jsou letos vratné kelímky a hrnky. Svařené víno, kávu či horký čaj už dostanou návštěvníci ústeckých trhů pouze v zálohované nádobě na nápoje.


  Severočeši míří v době adventu často také na vánoční trhy do sousedního Německa. Největší jsou v Drážďanech, oblíbené jsou také v Pirně či Altenbergu.

  Vánoční trhy v Ústí nad Labem
  Vánoční trhy v Ústí nad Labem
  Autor: archiv Blesku

 • 4.

  Praha: Trhy bodují i ve světovém srovnání

  Příští týden začínají největší pražské předvánoční trhy, které návštěvníkům nabídnou vánoční sortiment po celou dobu adventu. Jako první začaly trhy na náměstí Míru, za vánočním sortimentem bude možné vyrazit ale i na řadu dalších míst. Za předvánoční atmosférou mohou lidé zamířit i na výstavy a připravené jsou i koncerty.

   

  Od pátku mohou lidé zamířit na trhy na Tylově náměstí a na Pražském hradě, v sobotu se připojí trh na Andělu a od neděle přivítá zákazníky také jeden ze dvou trhů, které budou na náměstí Republiky. V sobotu 1. prosince, tedy den před první adventní nedělí, začnou největší pražské vánoční trhy na Staroměstském, Václavském náměstí a náměstí Republiky. Praha je díky vánočním trhům pravidelně oceňovaná zahraničními médii jako jedna z nejkrásnějších vánočních destinací.

   

  V den zahájení trhů na Staroměstském náměstí bude lákadlem pro Pražany i turisty slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Tato událost většinou zaplní celé Staroměstské náměstí. Letos centrum metropole ozdobí smrk z Rynoltic v Libereckém kraji.

  Vánoce v Praze.
  Vánoce v Praze.
  Autor: ČTK

 • 5.

  Olomoucký kraj: Přes sto stánků v Olomouci

  Veřejné bruslení, koncerty či divadelní představení přinášejí letos jako doprovodný program vánoční trhy ve městech Olomouckého kraje. Největší nabídka je tradičně v Olomouci, která vánoční trhy zahájila již v pátek. Program v krajském městě čítá několik desítek akcí a končí až půlnoční bohoslužbou na Štědrý den. Pestrý výběr však mají i lidé v Přerově, kde se o podobu trhů stará již druhým rokem soukromá firma, či v Prostějově.


  Tradiční vánoční trhy začaly v Olomouci v pátek, kdy byl zároveň rozsvícen vánoční strom u radnice. Na Horním a Dolním náměstí je instalováno více než sto stánků s punčem, občerstvením a vánočním sortimentem. Vánočně vyzdobenou Olomouc každoročně navštěvují desítky tisíc lidí z tuzemska i zahraničí. Letos je čekají navíc například koncerty skupin Děda Mládek Illegal Band, Ready Kirken, Voxel či olomoucké kapely Tak co?

  Vánoční strom v Olomouci
  Vánoční strom v Olomouci
  Autor: Blesk:Pavel Ryšlink

 • 6.

  Královéhradecký kraj: Muzejní trh v Hradci

  V Královéhradeckém kraji se před vánočními svátky uskuteční desítky trhů a dalších akcí. Konají se nejčastěji na náměstích, v památkově chráněných objektech a muzeích.


  Například Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje Muzejní adventní trh již podevětadvacáté. Letos bude akce kvůli opravě muzea v náhradních prostorech. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších událostí v kraji. „Tradiční Muzejní adventní trh každoročně navštíví přes 8000 návštěvníků. Uskuteční se od pátku 30. listopadu do neděle 2. prosince na náměstí Svobody a blízké budově Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové,“ uvedli pořadatelé akce.


  Lidé mohou zažít atmosféru adventu také při návštěvě zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem. O prvním prosincovém víkendu tam přes dvě desítky trhovců nabídnou i tvůrčí dílny. Stánky budou v areálu zoo v galerii Tengenenge, hotelovém sálu Samburu Boma a před Restaurantem Lemur.

  Vánoce v Hradci Králové. (2017)
  Vánoce v Hradci Králové. (2017)
  Autor: Blesk:Jitka Pecharová

 • 7.

  Pardubický kraj: Advent dokreslí filharmonie

  V prosinci čeká obyvatele a návštěvníky Pardubického kraje množství akcí s adventní a vánoční tematikou. Mohou zajít na trhy či jarmarky, zhlédnout výstavy nebo si poslechnout hudební vystoupení. Adventní a předvánoční program chystají také některé památky v regionu.


  V Pardubicích bude Pernštýnské náměstí od 1. do 23. prosince patřit adventním trhům. Čtyři předvánoční trhy se uskuteční také v Chrudimi na Resselově náměstí. V Ústí nad Orlicí je plánují v Kulturním domě 11. a 12. prosince, ve Svitavách na náměstí Míru o adventních nedělích. Další vánoční jarmarky budou v menších městech, například v Králíkách, Slatiňanech, Nasavrkách nebo Letohradu.


  Komorní filharmonie Pardubice vystoupí na vánočním koncertu 18. prosince v Domě hudby. Na programu bude tradiční Česká mše vánoční Hej, mistře! Jakuba Jana Ryby.

  Vánoční trhy v Pardubicích. (2015)
  Vánoční trhy v Pardubicích. (2015)
  Autor: archiv Blesku

 • 8.

  Vysočina: Kromě trhů i sochy z ledy

  Vánoční trhy a jarmarky doplní na Vysočině koncerty i ukázky sochařského umění tvořeného z ledu. Kulturní program připravuje řada měst už na první adventní neděli 2. prosince, kterou spojí s rozsvícením vánočního stromu. Někde začne předvánoční program už 30. listopadu. O adventu budou zpřístupněny i některé zámky, které turistickou sezonu ukončily v říjnu.

   

  V Jihlavě bude vánoční jarmark na Masarykově náměstí od 14. do 22. prosince. Vždy v pátek ho doplní kulturní program. „Bude se točit kolotoč, vyprávět pohádky, návštěvníci si budou moci pohladit živá zvířata nebo se podívat, jak sochaři vytvářejí umělecká díla z ledu,“ řekla Alena Zápotočná z jihlavského magistrátu.

   

  Jedním ze zámků, kam se návštěvníci o adventu pravidelně vrací, je zámek v Žirovnici na Pelhřimovsku. Zámecké expozice, které budou 2. prosince přístupné zdarma, budou vánočně vyzdobeny. Chybět nebude koncert a divadelní pohádka. Na nádvoří zámku budou trhy. Rozsvícení vánočního stromu na Havlíčkově náměstí je připravené na 17:00, uvedla Věra Daňhelová z informačního centra.

  Vánoční trh (ilustrační foto)
  Vánoční trh (ilustrační foto)
  Autor: Austria.info/TVB Innsbruck

 • 9.

  Jihomoravský kraj: Dražba zvonu prezidentů

  Adventní trhy v největších městech Jihomoravského kraje letos nabídnou mnoho zajímavostí. V Brně bude k vidění takzvané ruské kolo nebo zvon s podpisy prezidentů. Ve Znojmě chystají fotostěnu Josefa Lady, program na venkovním kluzišti i průvod rakouských čertů. V Brně ani Znojmě nebude chybět vánoční strom, rozsvítí se také v Břeclavi, Vyškově nebo Blansku a Hodoníně.


  V Brně už se vánoční strom rozsvítil na náměstí Svobody v pátek. Trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí letos potrvají déle než v předchozích letech. Lidé na ně mohou přijít až do 28. prosince. Ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková to zdůvodnila tím, že delší trhy chtěli lidé. Zájemci tak budou moct po trzích provést mezi svátky rodinu nebo návštěvu. K vidění jsou stánky s dárkovými předměty, ale také jídlem nebo pitím.


  Trhy nebudou v Brně chybět ani na Zelném trhu a Moravském náměstí. Zajímavostí Moravského náměstí je vyhlídkové kolo, z něhož lze vidět dominanty jako hrad Špilberk nebo katedrálu Petrov. Na Zelném trhu je zase novinkou zvon s podpisy všech československých a českých prezidentů za 100 let. Vznikl letos 28. října při příležitosti stoletého výročí vzniku Československa. Zvon se bude dražit, výtěžek připadne charitativním organizacím.

  Úderem 17. hodiny rozsvítila primátorka Markéta Vaňková (ODS) na Náměstí Svobody hlavní vánoční strom Brna.
  Úderem 17. hodiny rozsvítila primátorka Markéta Vaňková (ODS) na Náměstí Svobody hlavní vánoční strom Brna.
  Autor: Jiří Nováček

 • 10.

  Zlínský kraj: Vánoční stodola i koncerty ve Zlíně

  Vánoční jarmark na zlínském náměstí Míru se letos rozšíří o vánoční stodolu. Každé odpoledne v ní bude hrát živá hudba, řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Trhy, koncerty, živé betlémy a další předvánoční akce chystají také další města ve Zlínském kraji.

   

  Program nazvaný Adventní Zlín začne 2. prosince, kdy se v centru krajského města rozsvítí vánoční strom. „První adventní neděli zahájíme koncertem Vašo Patejdla. Na pódiu se potom během tří týdnů vystřídají další zajímaví umělci, jako Gipsy CZ, Marek Ztracený, Fragile, David Kraus, Premier, The Backwards,“ uvedl Dvořák. 

   

  Připraven je také další program, diskotéka s čerty, sochařské dílničky, Ježíškova pošta či vystoupení dětských folklorních souborů. „Společně a pro dobrou věc budeme tvořit dlouhý vánoční řetěz, kterým náměstí na závěr dozdobíme,“ uvedl Dvořák. V sobotu 22. prosince si lidé budou moci v lucerně odnést Betlémské světlo.

  Adventní dílny ve Zlínské zoologické zahradě.
  Adventní dílny ve Zlínské zoologické zahradě.
  Autor: ČTK

 • 11.

  Jihočeský kraj: Ukázky řemesel i vyhlídková věž

  Ukázky tradičních řemesel, vyhlídkovou věž nebo žehnání věncům nabídnou jihočeská města ve svých centrech v době adventu. Některé radnice akce pořádají samy, jinde si na organizaci najaly agentury. Nejvyšší částku na adventní program vynaložily České Budějovice, které pro tuto příležitost uvolnily dva miliony korun.


  Přináší to profesionálnější úroveň, řekl bývalý náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř k tomu, proč si město na pořádání adventních akcí najímá agenturu. Částka, kterou město na program uvolňuje, slouží například pro provoz kluziště na českobudějovickém náměstí, na nějž mohou lidé zdarma. Neplatí se ani za kulturní program, řekl Talíř.


  České Budějovice připravují pro návštěvníky náměstí vyhlídkovou věž. Bude se tyčit poblíž středu náměstí a lidem nabídne možnost prohlédnout si trhy z nadhledu. V Písku připravují jako novinku žehnání adventním věncům. Uskuteční se v neděli 10. prosince od 10:00 na Velkém náměstí. Přinesené věnce zájemcům požehná okrskový vikář a písecký farář Jan Doležal, uvedl za pořádající Cohiba Music Jan Němec.

  Vánoce v Českých Budějovicích.
  Vánoce v Českých Budějovicích.
  Autor: ČTK

 • 12.

  Středočeský kraj: Novinky v Mladé Boleslavi

  I středočeská města se připravují na předvánoční čas. Slavnostní zahájení adventu se ve městech uskuteční různě od příštího pátku do neděle. Rozsvěcení vánočních stromů často doplňuje bohatý doprovodný program, v řadě měst je speciální program připravený až do Vánoc.


  V největším středočeském městě Kladně má být podle lídra hnutí Kladeňáci Tomáše Kutila vánoční strom rozsvícen v pátek. Program předvánočních akcí ještě budou řešit v pondělí kladenští radní, zaplnit by ho měly místní kapely a zpěváci. Předchozí vedení města naplánovaný předvánoční program a přípravy na zahájení adventu po volbách částečně zrušilo.


  V Mladé Boleslavi se předvánoční čas ponese v duchu loňských změn, kdy se adventní trhy přesunuly ze Staroměstského náměstí na Výstaviště. Podle magistrátu se nový model osvědčil. Trhy ale budou mít otevřeno kratší dobu, zavírat se budou už ve 20:00, loni byly otevřené do 21:00. Vánoční strom se ve městě rozsvítí v neděli na Staroměstském náměst.

  Vánoce na Kladně.
  Vánoce na Kladně.
  Autor: Blesk:MARTIN PŘIBYL

 • 13.

  Liberecký kraj: Pestrý program na zámcích

  Akcí spojených s adventem budou v Libereckém kraji tradičně stovky, chystají je nejen správci památek, ale i různé kulturní, neziskové organizace, školy nebo města. Zámky Zákupy, Lemberk, Frýdlant, Sychrov a hrad Grabštejn budou o víkendech lákat na netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů či hrané ukázky.


  Široká bude nabídka tvořivých dílen, například v muzeu v Turnově si budou moci zájemci vyrobit kovový zvoneček s dřevěným vyřezávaným madélkem. Neodmyslitelnou součástí adventu v kraji jsou i koncerty v kostele, například v libereckém kostele sv. Antonína Velikého vystoupí 9. prosince sólista Národního divadla Luděk Vele za varhanního doprovodu Bohuslava Ledla.


  Jinou atmosféru by měly mít letos dvoudenní adventní trhy na zámku Sychrov, které patří k nejnavštěvovanějším akcím v Libereckém kraji. Konat se budou za týden, o prvním prosincovém víkendu. Novinkou je prodloužená návštěvní doba v sobotu.

  Vánoční trhy v Liberci
  Vánoční trhy v Liberci
  Autor: Pavel Chmelík, www.liberec.cz

 • 14.

  Moravskoslezský kraj: Řada vánočních jarmarků

  Kromě vánoční atmosféry a vůně svařeného vína bude mít hned několik vánočních jarmarků v Moravskoslezském kraji společného i něco jiného. Hudební hvězdou pěti z nich bude držitel Ceny Anděl i moravskoslezských kulturních Cen Jantar David Stypka s kapelou Bandjeez. Vystoupí v Ostravě, Opavě, Českém Těšíně, Bohumíně a ve Frýdku-Místku. Města ale kromě koncertů lákají návštěvníky trhů i na vánoční tradice, bezplatné bruslení či mimořádné výstupy na ochozy radničních věží v Opavě a Krnově.


  Vánoční trhy v centru Ostravy začnou 29. listopadu. Nabídnou několik novinek. Vedle Masarykova a Jiráskova náměstí a Solné ulice se trhy rozšíří do prostoru bývalé květinové síně. Nové budou i studentské Vánoce na Smetanově náměstí, kde budou pro návštěvníky připraveny workshopy, přednášky, taneční a hudební vystoupení. Prodloužena bude trasa vánočního vláčku. Vánoční program nabídne kluziště, dobové kolotoče nebo betlémy s živými zvířátky.

  Vánoční trhy v Liberci
  Vánoční trhy v Liberci
  Autor: Pavel Chmelík, www.liberec.cz

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy