Protesty byly ohlášeny v několika městech po celém Nizozemí, včetně Rotterdamu, Groningenu a severní obci Leeuwarden. Ve všech případech šlo o dlouholetý spor, zda je postava Černého Petra rasistická, nebo ne. Mnoho lidí tvrdí, že propaguje rasistické stereotypy.

Střety v Rotterdamu kvůli kontroverzní vánoční postavě byly tak intenzivní, že místní policie zatkla tři lidi. V Groningenu a Leeuwardenu zase policie musela obě názorové skupiny od sebe odhánět, protože se nedokázaly rozejít. Podle nizozemského listu De Telegraaf se protestů účastnili mimo jiné radikální fotbaloví fanoušci a příznivci krajně pravicového hnutí Pegida.

Byla ale i města, kde k žádným střetům nedošlo. V obci Zaandijk nedaleko Amsterdamu prošel slavnostní průvod, vysílaný celostátní televizí, který byl doprovázen několika lidmi v kostýmu Černého Petra se začerněným obličejem. Žádné pozdvižení nevyvolali. Nizozemský premiér Mark Rutte průvod zmínil jako příklad, jak by se lidé měli chovat, a vyzval ke klidu.

Kontroverzní podoba

Protesty a slavnostní průvod se konaly k příležitosti oslav svatého Mikuláše (nizozemsky Sinterklaase), který se v Nizozemí kolem 17. listopadu. Podle místní tradice přijel Mikuláš do země během své cesty do Španělska, při čemž ho doprovázel právě Černý Petr. Dnes tato postava během průvodů hází do davu perník.

Nad původem postavy Černého Petra dodnes panují neshody. Jedna z teorií je, že souvisí se středověkým zobrazením svatého Mikuláše, jenž měl asistenta, který unášel zlobivé děti zpět do Španělska. Tento asistent byl Maur, tedy muslim tmavé pleti původem ze severní Afriky.

V současnosti je Černý Petr obvykle vyobrazen jako bílý člověk se začerněným obličejem, který má hlavně afro paruku a výraznou červenou rtěnku. Jde tedy o tzv. blackface, který mnoho lidí odsuzuje jako projev rasismu, jelikož údajně zesměšňuje osoby tmavší pleti. V Nizozemí se proto několik let vedou debaty, zda by se podoba vánoční postavy neměla změnit.

Nizozemí dostalo za Černého Petra výtku

Příznivci Černého Petra argumentují, že jde o pozitivní postavu, která vychází z vánoční tradice a v žádném případě nemá nic společného s rasismem. Komise OSN pro eliminaci rasové diskriminace ale v roce 2015 vyzvala Nizozemí, ať podobu Černého Petra přepracuje, protože „v mnoha Afroameričanech vyvolává vzpomínky na otroctví“.

Majority Perspective Foundation sdružující protirasistické organizace dokonce podalo na nizozemskou veřejnoprávní televizi žalobu, v rámci které požaduje, aby televize dostala pokutu 50 tisíc euro za každý snímek, ve kterém se objevil člověk v kostýmu Černého Petra.

Na to televize reagovala, že oslavy se postupně mění a lidé v kostýmech již nemají celý začerněný obličej, jen lehké čmouhy, zhruba jako kominíci, aby byli méně kontroverzní.

Fotogalerie
17 fotografií