„Krkavci jsou dost nevypočitatelní, takže jsme film mohli natočit hlavně díky Vaškovi Tomšovskému, který je pečlivě připravoval. Všechny ty akce s živými opeřenci vznikly díky němu. Člověk se s nimi úplně nedomluví, takže je důležité je vycvičit k určitým věcem,“ svěřila režisérka pohádky Alice Nellis.

S ptáky na place si užili nejen kameramani, na které s oblibou sedávali, ale také představitelka královny Alexandry Sabina Remundová. „Dost klovou a trochu nám klovali do Sabinky. Měla zahrát scénu, že je krmí a snaží se vypadat, že se s nimi kamarádí, takže si dala za klobouk kousky masa. Krkavce to natolik podnítilo se s ní přátelit, že se na ni vrhli,“ svěřila režisérka s tím, že útok ptactva herečka ustála.

„Sabina je ale natolik statečná, že během záběru, kdy jí několikrát klovli do hlavy, tak to dohrála, a pak teprve si začala stěžovat,“ prozradila Nellis, která požadovala od krkavců nejrůznější dovednosti. „Měli jsme třeba jednu krkavčí samičku Káťu, která byla naučená, že ji lze nosit v náručí a hladit. Ta měla hrát zraněného bratra a tam bylo potřeba, aby to byl přátelský krkavec a Martha Issová ji mohla nosit a neklovala,“ vylíčila Alice s tím, že další okřídlení herci byli naučení na sezení na ruce nebo na létání z místa na místo.

Výpravná pohádka se nenatáčela jenom v Česku například na hradě Zvíkov, ale spousta exteriérů vznikla na Slovensku. „V té lokalitě, kde jsme natáčeli, se pravidelně vyskytují medvědi. Každé ráno jsem přišla na plac a našla tam otisky medvědích tlap a bobky, ale naživo jsme je neviděli,“ prozradila Alice Nellis.

Čtrnáct krkavců 

Zvířecí trenér Václav Tomšovský odtajnil, že měl na natáčení hned dvě skupiny krkavců. „Bylo nutné jich mít více. Když jedna skupina sedmi krkavců byla z natáčení unavená, nastoupila ta druhá. Jsou si tak podobní, že to divák nepozná,“ svěřil Tomšovský s tím, že ptáky učil létat z místa na místo na menším letišti. „Jezdili jsme v autě po letišti a oni létali za námi, jen tak pak mohly vzniknout krásné záběry krkavců při letu,“ svěřil jejich trenér.

Nejvíc práce neměla Alice Nellis s hejnem krkavců, ale s úplně jiným zvířetem. „Nejsložitější bylo natáčení s divokým prasetem Dášou. Když jsme ji vypustili do kukuřičného pole, tak se s ní opravdu moc dál pracovat nemohlo,“ svěřila se smíchem režisérka.

VIDEO: Režisérka Alice Nellis: Filmy točím, ale do kina na ně moc nechodím!

Video
délka: 01:09.51

Režisérka Alice Nellis: Filmy točím, ale do kina na ně moc nechodím! Luboš Procházka

Fotogalerie
26 fotografií