21. duben 2019
Svátek slaví Alexandra, zítra je Velikonoční pondělí / Evženie

Labužníci v krmítku: Víte, co kterému chutná nejvíce? A proč sypat s mírou?

/
 • 3. prosince 2018 ● 13:47
   

  Plníte poctivě krmítka? A víte, co ptáčkům –labužníkům chutná nejvíce? Podle odborníků je nejvyšší čas začít s přikrmováním, které by mělo trvat až do března. Věděli jste, že kos musí nasbírat dvakrát tolik bobulí, než sám váží, aby přežil?

 • 1.

  Nejoblíbenější je slunečnice

  První kritériem čím krmit, by mělo být, jací ptáci nám na krmítko budou létat. Většinou jsou to sýkory (koňadry, modřinky), zvonci, zvonohlíci, pěnkavy. Sem tam zavítá na krmítko strakapoud, kos, brhlík a někteří další. Pro většinu tohoto ptactva postačí slunečnice černá. Lepší je drobnější a může být i s nečistotami od kombajnu, aby ptáci měli více práce s hledáním a loupáním.

 • 2.

  Lůj pro strakapoudy

  Z potravin které běžně míváme doma, můžeme použít ovesné vločky, mák, ořechy, proso, lněné semínko, kousky loje, popřípadě strouhanou mrkev nebo jablka.  Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí.

 • 3.

  Maso pro dravce

  Dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.

  Sokol

 • 4.

  Jablka pro kosy

  Když rozhážeme několik jablek po zemi, budou nám za ně vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i malého hejna pestrých severských návštěvníku – brkoslavů.

 • 5.

  Čím krmit labutě?

  Oblíbenou zábavou dětí i dospělých je v zimních měsících krmení vodního ptactva, jako jsou labutě, kachny, lysky a rackové. Doporučujeme je krmit rostlinnou potravou (salátem, listy zeleniny, hrachem, cizrnou). Výjimečně jim můžeme v malém množství podávat pečivo nebo vařené těstoviny. Pečivo by mělo být měkké (ale nikoliv čerstvé), nalámané na malé kousky. Tvrdý chléb nebo pečivo může ptákům způsobit zranění jícnu.

   

  VIDEO: Vyrobte si krmítko pro ptáky za pět minut a skoro zadarmo! 

  Video
  délka: 01:03
  480p 360p 240p

  Vyrobte si krmítko pro ptáky za pět minut a skoro zadarmo!  Irena Sládečková

 • 6.

  Co do krmítka nepatří?

  Do krmítka zásadně nedáváme zbytky z kuchyně, těstoviny, kořeněné, slané ani uzené potraviny. Nepoužíváme ani pečivo. Je to pro ptáky nevhodné, způsobuje jim to vážné zažívací potíže a může to vést až k jejich úhynu.

 • 7.

  Pozor na vybíravce!

  Někdy se dělá velká chyba v množství předkládaného krmiva. Je-li v krmítku mnoho semen, ptáci vybírají jen ta, která jim nejvíce chutnají a ostatní vyhazují ven. To je neekonomické a ptákům to neprospívá. Hejno sýkor je schopno sežrat a rozházet během hodiny několik kilogramů slunečnice. Toto jim nesmíme umožnit, protože by si zvykli na potravu, strčenou přímo pod „nos“ a nebyly by nuceny, hledat si svou přirozenou potravu v přírodě.

   

 • 8.

  Věděli jste?

  Čím je ptačí tělo menší, tím rychleji ztrácí teplo, a proto potřebuje více energie, aby dokázalo udržet stálou teplotu. Získávání potravy navíc komplikuje sněhová pokrývka, zmrzlá půda a krátká délka dne, během něhož ji mohou ptáci shánět. Pro přežití dlouhé a mrazivé noci je nutné vytvořit si dostatečné tukové zásoby. Není to však věc jednoduchá. Aby získaly dostatek potravy, musí např. modřinky jejímu shánění věnovat 85 % dne a takový kos musí nasbírat dvakrát tolik bobulí, kolik sám váží!

   

  Sýkorka si pochutnává na lojové kouli.

   

Vánoce

Vánoční tipy

Vánoční inspirace Vánoční dárky Cukroví Vánoční recepty Vánoční tradice Kam na Vánoce Koledy Vánoční filmy

Víme, jaký dárek pro muže i ženy, kam na vánoční trhy nebo výlet, jakou si vybrat vánoční dekoraci a ozdoby, jaký stromek a adventní věnec. Známe recept na nejlepší rohlíčky, linecké nebo pracny, na kapra i vánočku. Dáme vám tipy na pohádky a koledy. Poradíme vám, kam o k moři nebo na hory (přibalte vánoční svetr). Teď už zbývá jen rozeslat vánoční přání.

Vánoční zprávy

Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy ve Vídni

Sledujeme pro vás i jak se na vánoce chystají oblíbené celebrity. Nebo zda vám pošta doručí dárky pod stromeček včas.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy