Bylo mu teprve 18 let, když v dubnu 1995 nastoupil k Hradní stráži. „Potřeboval jsem si odkroutit vojnu. Ke službě na Hrad mě přidělili. Přihlédli ale k tomu, že to bylo mé přání. Velmi mě to lákalo. Nechtělo se mi sedět někde v tanku. Nároky u přijímače byly vyšší, ale to jsem jako mladý kluk tolik nevnímal,“ svěřil se Blesku Michal.

U elitní jednotky sloužil celkem 11 měsíců, pak armádu opustil a vrátil se ke svému řemeslu. „Vyučil jsem se truhlářem. Práce s dřevem mě vždy lákala,“ vysvětlil. Tuhle práci ale po čtrnácti letech v roce 2010 utla zákeřná Friedrichova ataxie napadající páteř a míchu.

Plíživý nástup

„Nemoc mi diagnostikovali v roce 2006. Mám ji dědičně. Oba moji rodiče jsou přenašeči. Nejděsivější na ní je, jak na člověka postupně a plíživě doléhá. První příznaky jsem zaznamenal v 25 letech, když se mi najednou začalo hůře běhat,“ svěřil se. Nemoc ale neúprosně postupovala a časem Pavel přestal i chodit.

Pomoc druhých

Ve 33 letech nastoupil do invalidního důchodu a poslední dva roky je upoután na invalidním vozíku. U Poděbrad žije s manželkou a dvěma syny (11 a 15). Potřeboval pomoc. Kvůli nemoci se na vozíku nedokázal na delší vzdálenosti pohybovat sám, většinou ho musela vozit manželka.

Aby mohl Pavel Michal žít svobodněji a bez pomoci druhých, potřeboval pro svůj mechanický vozík elektrický pohon. Proto se obrátil na nadační fond REGI Base, který pomáhá vysloužilým vojákům a členům záchranných složek. „Pro pana Michala jsme uspořádali sbírku a vybrali potřebných 53 tisíc korun na elektropohon od lidí i větších sponzorů,“ sdělil zakladatel fondu Hynek Čech. Slavnostní předávání se symbolicky konalo před Bránou Titánů na Pražském hradě.

Video
Video se připravuje ...

Takto vypadalo přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže, které doprovodil hudební doprovod Hradní stráže a Policie ČR. (2019) David Zima

Fotogalerie
70 fotografií