Bylo mu teprve 18 let, když v dubnu 1995 nastoupil k Hradní stráži. „Potřeboval jsem si odkroutit vojnu. Ke službě na Hrad mě přidělili. Přihlédli ale k tomu, že to bylo mé přání. Velmi mě to lákalo. Nechtělo se mi sedět někde v tanku. Nároky u přijímače byly vyšší, ale to jsem jako mladý kluk tolik nevnímal,“ svěřil se Blesku Michal.

U elitní jednotky sloužil celkem 11 měsíců, pak armádu opustil a vrátil se ke svému řemeslu. „Vyučil jsem se truhlářem. Práce s dřevem mě vždy lákala,“ vysvětlil. Tuhle práci ale po čtrnácti letech v roce 2010 utla zákeřná Friedrichova ataxie napadající páteř a míchu.

Plíživý nástup

„Nemoc mi diagnostikovali v roce 2006. Mám ji dědičně. Oba moji rodiče jsou přenašeči. Nejděsivější na ní je, jak na člověka postupně a plíživě doléhá. První příznaky jsem zaznamenal v 25 letech, když se mi najednou začalo hůře běhat,“ svěřil se. Nemoc ale neúprosně postupovala a časem Pavel přestal i chodit.

Pomoc druhých

Ve 33 letech nastoupil do invalidního důchodu a poslední dva roky je upoután na invalidním vozíku. U Poděbrad žije s manželkou a dvěma syny (11 a 15). Potřeboval pomoc. Kvůli nemoci se na vozíku nedokázal na delší vzdálenosti pohybovat sám, většinou ho musela vozit manželka.

Aby mohl Pavel Michal žít svobodněji a bez pomoci druhých, potřeboval pro svůj mechanický vozík elektrický pohon. Proto se obrátil na nadační fond REGI Base, který pomáhá vysloužilým vojákům a členům záchranných složek. „Pro pana Michala jsme uspořádali sbírku a vybrali potřebných 53 tisíc korun na elektropohon od lidí i větších sponzorů,“ sdělil zakladatel fondu Hynek Čech. Slavnostní předávání se symbolicky konalo před Bránou Titánů na Pražském hradě.

Video
délka: 05:52.91
Video se připravuje ...

Takto vypadalo přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže, které doprovodil hudební doprovod Hradní stráže a Policie ČR. (2019) David Zima

Fotogalerie
70 fotografií