Karty mu osud vyložil skutečně hodně pestré. A hodně kruté. Život pohledného mladého muže, který si získal divácká srdce díky filmu Bony a klid, pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci a seriálům Druhý dech a Třetí patro, se změnil v jedné jediné vteřině. Ke svému vážnému handicapu přišel roku 1989 při automobilové havárii.

Stalo se to během revoluce, kdy umělci objížděli města a debatovali s lidmi. Cestoval s ním tehdy herec Jan Kačer (86) a režisér Václav Křístek (68). V nejvážnějším stavu se ocitl nejmladší pasažér, který utrpěl zranění páteře. Zpočátku prognózy lékařů nevypadaly vůbec dobře, dávali mu jenom sedmiprocentní šanci na přežití...

Jan Potměšil však projevil obrovskou vůli k životu. Po těžké bouračce strávil rok v nemocnici a v různých léčebnách, a i když částečně ochrnul, nezlomilo ho to. „Dostal jsem šanci a jsem za to neskutečně vděčný. Snažím se žít naplno a jsem rád za každou vteřinu, kterou tu mám, protože vím, že to všechno může být během jednoho okamžiku jinak,“ svěřil se po letech v rozhovoru na Frekvenci 1. „Jsem za to nakonec vděčný, protože si myslím, že to není žádný trest, ale dar,“ zdůrazňoval.

Video
délka: 02:07.71
Video se připravuje ...

Jan Potměšil je upoutaný na vozík, ale bez pohybu by umřel! Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Vrátil se před kamery a na divadelní prkna i s vozíčkem -  za ty roky se s ním už sžil natolik, že se ani s kolegy nesnaží ho při hraní v divadle nějak schovávat, díky čemuž prý „nastalo vnitřní osvobození od jakéhosi předsudku a to se nám podařilo nakonec přenést i na diváky. Mám s tím dokonce spojený i krásný zážitek. Po jednom z představení jsem vyjel do baru a přítomný divák na mne vytřeštil oči s otázkou: ‚Vy jste ten vozík neodložil?‘ Pro mne to byla skvělá satisfakce, on ho bral jen jako rekvizitu,“ smál se v jednom z dřívějších interview.

Díky své práci našel Potměšil i svou budoucí manželku - novinářku Radku, kterou si pak vzal za manželku v roce 2004. V té době rozhodně nevěřil tomu, že Radčinu synovi Šimonovi (23), tehdy šestiletému, pořídí někdy sourozence. A přece se zadařilo! Syn Jan přišel na svět v prosinci 2006. „Potkalo mě štěstí, v jaké jsem nikdy ani nedoufal. Mám šílenou radost,“ zářil šťastný tatínek, který byl dokonce přítomen u porodu a s maminkou a čerstvě narozeným synem strávil v porodnici první noc. A dnes je tomuto miminku 16 let a jistě oslaví s tatínkem jeho 57. narozeniny! 

Fotogalerie
32 fotografií