Demolici má investor povolenou, na povolení stavby nového domu čeká. ČTK to potvrdil předseda představenstva PHA Ondřej Gattermayer a mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Známá budova Vlachovky je z roku 1928 a o dva roky později přibyl kulturní sál.

Už je to přežitá záležitost, říká developer

„Důvod, proč jsme se rozhodli ke zbourání a novostavbě, je ten, že původní dům, pocházející ze začátku dvacátých let minulého století, se ‚morálně‘ přežil. Samozřejmě zde stále funguje nostalgická vzpomínka na Večery na Vlachovce a Josefa Zímu, ale to s domem moc nesouvisí,“ napsal ČTK Gattermayer.

Počátky hostince Na Vlachovce sahají až do roku 1850. V roce 1880 objekt odkoupil od hraběte Josefa Porgese dědeček dnes již bývalých majitelů Josef Chvoj. Velkou zásluhu na proslulosti restaurace měl pořad Sejdeme se na Vlachovce, který Československá televize vysílala mezi lety 1973 a 1989. 

„Dneska už je jiná doba“

S tím byl neodmyslitelně spojen zpěvák Josef Zíma (88). „To víte, že je mi to líto... Vždyť jsem tam prožil krásných čtyřiadvacet let,“ řekl loni v prosince deníku Aha!, když už bylo jasné, že dům půjde k zemi.  Vlachovka ho jednou provždy proslavila jako dechovkáře Pepíčka. „Už jednou se ji pokoušeli obnovovat, ale jak se říká – nevstoupíš dvakrát do stejné řeky... Co se dá dělat, dneska už je holt jiná doba!“ posteskl si.

Takto zachytil demolici jeden z kolemjdoucích 19. února:

Vyroste tam nový dům i vila

Bytový dům společně na místě bývalého hostince nabídne podle webových stránek PHA 33 nových bytů a tzv. tzv. zahradní viladům. Projekt má být hotov do konce roku 2024. Pro novostavbu investor zatím podle Gattermayera nezískal všechna potřebná povolení.

Stavební povolení k demolici bylo vydáno v souladu se zákonem před necelým rokem. „Je jasné, že pro řadu lidí je Vlachovka fenoménem, nicméně samospráva v tomto ohledu respektuje soukromé vlastnictví a právo vlastníka. To, co můžeme a budeme dělat je, aby budoucí objekt respektoval charakter území a okolní zástavby, aby zůstal zachován genius loci Zenklovy ulice a aby nový projekt byl v souladu se všemi předpisy,“ uvedl Šalek.

Fotogalerie
25 fotografií