Vánoční svátky se tradičně slaví v Zookoutku Malá Chuchle, kde se starají o divoká zvířata, která se dostanou do Záchranné stanice hl. m. pro volně žijící živočichy. Ta se stará zraněná zvířata, která běžně žijí ve volné přírodě jako jsou například ježci, srnky nebo labutě. I když se tu nekonají nějaké velké vánoční akce, zdejší pracovníci uvítají jakoukoliv materiální i finanční pomoc. Pro ježky mohou lidé přinést granule pro kočky, nebo třeba pro malá plemena psů, které ježci dokážou snadno rozkousat. Hodí se také zrní, různé sušené plody, ovoce a zelenina nebo i  seno.

Adopce na dálku

Kromě toho, že je možné přes web záchranné stanice snadno poslat jakýkoliv finanční příspěvek, je také možnost si některé z obyvatel stanice adoptovat. Sice nedostanete domů mývala nebo jelena, ale příspěvek zvířátkům, kterým se stala nějaká nepříjemná újma na zdraví, jim zajistí stravu a péči na celý rok.

Na webu stanice si mohou lidé přečíst příběhy mnoha obyvatel, či lépe řečeno pacientů stanice. K adopci tu nabízí třeba celou rodinu muflonů, kteří teď žijí v chuchelském Zookoutku. Několik z nich pochází ze stáda, které žije v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči, kde se občas stane, že vběhnou pod kola auta. Zvířata pak mají i trvalé následky.

To je případ například muflonky, kterou ve stanici pojmenovali Lámanka. Po srážce s automobilem měla dlouho nohu v sádře a ošetřovatelé ji museli amputovat část zadní končetiny. Kvůli tomu se nemůže vrátit do volné přírody, kde by přes svůj handicap neobstála. Tak je nyní hlavou stáda v Zookoutku. K adopci je tu také trojice divokých prasat - Toník, Růženka a Chrchla, nebo  vrána pojmenovaná Piškot, jak jinak, než po jejím oblíbeném pamlsku.

Video

délka: 00:25.34

Záchranná stanice vypouští po zimě živočichy: I králíci se vrátili do přírody. (2017) Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

 

Přispějte na léčbu

O Vánocích lze udělat na dálku radost také opuštěným nebo zraněným psům a kočkám. Útulkům se letos moc nedařilo pořádat různé sbírky nebo akce kvůli vládním opatřením. Projekt Handipet Rescue se stará o handicapovaná nebo nemocná zvířata. „Nám nejvíce pomohou finanční příspěvky protože díky tomu dokážeme uhradit vysoké veterinární výdaje,“ říká jedna z koordinátorek projektu Nikol Burešová. Na stránkách mají také seznam věcí, ze kterých mohou dárci udělat balíček, hodí se jim například mop, granule nebo konzervy.

Podobně lze poslat dárek také opuštěným nebo zraněným kočkám, o které se stará Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi z Prahy 5. I těm koronavirus zkomplikoval plány. „Na podzim jsme několik let pravidelně pořádali Umisťovací výstavu koček bez domova v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK. Tento rok to bohužel nešlo, tak bychom přivítali pomoc,“ uvedla Jana Adámková ze sdružení. Uvítají, když kočičkám lidé pošlou něco na zub nebo finanční příspěvek na jejich péči.

Adopce kočiček

I tady nabízí možnost virtuální adopce zvířat v dlouhodobé péči. Jejich léčba a rekonvalescence stojí i desítky tisíc korun. Nedávno se jim do péče dostala například teprve několikaměsíční nalezená Anička Mašlička s rozštěpem patra. Zpočátku se nevědělo, zda se vůbec dožije dospělosti, ale teď je z ní jedna z nejživějších koček v útulku. Potřebuje ale plastickou operaci, právě na to jí mohou lidé pomocí virtuální adopce přispět.

Lev, ptáci i ježci

O neobvyklá, až exotická zvířata, se stará v Libni ve své záchranné stanici Věra Aladzasová Přibylová. Kromě spousty ptáků tu má i třeba indické běžce nebo lva Leona. Návštěvníci sem nejen k Vánocům nosí hlavně krmení, přijít můžou v podstatě kdykoliv, Věra Přibylová totiž ve stanici přímo bydlí a stačí se jí tedy jen ozvat. „My jsme samozřejmě vděční za to, když někdo zvířatům něco věnuje,“ říká.

Pro ježky, které tu také má, mohou lidé přinést například kočičí krmení, to se hodí i pro některé ptáky. „Hodí se nám různé zrní, slunečnice, proso nebo piškoty, protože máme drobné a exotické ptáky,“ doplnila. Lidé sem mohou nosit také ovoce a zeleninu. „V současné době jsme vděční i za obyčejná jablíčka,“ dodala chovatelka. Přispět se tu dá také zakoupením charitativního kalendáře.

Fotogalerie
112 fotografií