Viroložka o nebezpečí šíření čínského viru HMPV: Jaké jsou příznaky a co je u nich za problém?

Video se připravuje ...
Autor: hol - 
10. ledna 2025
05:00

Covid-19, virus HMPV, opičí neštovice nebo ptačí chřipka. Viry a nemoci, které děsí celý svět. Co o nich vlastně víme? Hrozí nám další virová pandemie? Nejen o tom, zda je v současné chvíli ve hře nová virová hrozba pro lidstvo, povídala v Epicentru moderátorce Báře Holé viroložka Ruth Tachezy, která vede Katedru genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

Virologové rozhodně nezahálí. O každém možném viru či jeho mutaci se snaží zjistit co nejvíce informací. Pracují se světovými organizacemi a výzkumy. Historie nyní však jako by se zdánlivě opakovala. Západ opět s obavami hledí k Číně, kde se rozmáhá virus HMPV. Jak se projevuje? Právě u toho se vyskytuje jeden problém.

Kašel, rýma... i komplikované zápaly plic

Příznaky infekce HMPV podle viroložky Ruth Tachezy mohou snadno splývat s jinými respiračními onemocněními.

„Příznaky vypadají jako běžné chřipkové onemocnění – kašel, rýma, bolest hlavy. V komplikovanějších případech může jít o zánět průdušek nebo zápaly plic, které jsou častěji pozorovány u hospitalizovaných pacientů,“ vysvětlila.

Žádná panika

Obavy ze šíření HMPV - tedy metapneumoviru - nejsou však podle vědců tak úplně na místě. Ačkoliv se lidstvo čas od času další pandemie hrozí.

„Virus HMPV je jeden z respiračních virů, o němž v podstatě jsme dlouho nevěděli,“ podotkla Tachezy. Řada studií však naznačuje, že virus s námi byl po řadu desetiletí. Nebezpečný je většinou u malých dětí s nedovyvinutou imunitou, seniorů a „imunokompromitovaných pacientů“. „Ty infekce často probíhají také bezpříznakově,“ podotkla s tím, že virus cirkuluje ve společnosti a důvod k panice určitě není. „Určitě bych neřekla, že je důvod k panice,“ upozornila Tachezy.

Příprava na pandemické hrozby

Přesto se doporučuje dodržovat standardní preventivní opatření, jako je nosit roušky na přelidněných místech, vyhýbat se davům, řádně si mýt ruce a nechat se očkovat proti chřipce, které se HMPV velmi podobá.

Na možné pandemie se však vědci připravují dál. „My v rámci programu, kde se účastníme s řadou evropských institucí, tak víceméně se snažíme připravit na pandemické hrozby. To, co se vydefinovalo v této odborné skupině, tak mimo dalších koronavirů, které samozřejmě mohou přijít do lidské společnosti, tak takovou obnovenou hrozbou je opičí opičí virus, který byl vlastně obdobný pravým neštovicím, to je hlavně hrozba v Africe, v afrických zemích, ale byl, byla i mini epidemie u nás minulý rok,“ upřesnila viroložka.

Strašák jménem ptačí chřipka

Jedno, co ale virologům nedá spát, a stále jde kupředu, je ptačí chřipka. Což je kmen který přenášeli divocí ptáci na drůbež a kvůli které dochází k vybíjení chovů. Tady je podle viroložky, situace při nejmenším stále závažná.

Ve chvíli, kdy se ten virus šíří ve velké populaci, ať už u zvířat nebo lidí, tak má možnost se rychleji měnit, efektivněji a může z něj vzniknout virus, který doteď vlastně infikoval pouze lidi, kteří byli v přímém kontaktu s tou drůbeží, řada z nich onemocněla lehce,“ dodala viroložka Tachezy a upozornila chřipkový virus může jít ještě dál.

Virus se šíří mezi savce a stáda krav

„Jsou registrována asi tři úmrtí, jedno v Kanadě, dvě v Americe právě na tento chřipkový virus, ale problém je, že se ten virus začal šířit mezi savce a stáda krav velice efektivně, takže je i v nepasterizovaném mléku a už tím, že vzniká tento epidemický charakter šíření toho viru, tak to samozřejmě s sebou nese hrozbu, že se ten virus změní, přizpůsobí se lidem. A ten virus, když poprvé se objevil v lidské společnosti, tak měl smrtnost 50 %, takže to by bylo trošku závažnější,“ dodává Tachezy s tím, že stále se dělají obrovské a rozsáhlé výzkumy a v podstatě je dle jejích slov dostupná i vakcína, která má částečnou účinnost.

„V některých zemích už vakcinují pracovníky, kteří pracují z drůbeží především a víme, že současné léky proti normální chřipce fungují i proti tomuto,“ uzavřela viroložka.

Žofia Murgašová ( 10. ledna 2025 12:42 )

Konečne rozumný názor...Ten pán, čo tu píše, že jeho kolegyne, ktoré sa dali očkovať, dostali chrípku, ale chodili do práce, to je presne ten prípad, že po očkovaní je priebeh choroby ľahší, s normálou chrípkou by sa určite nedostavili do práce, keďže teploty stúpajú na 40 °C, s tým sa len tak ľahko do práce chodiť nedá...

Uživatel_5878658 ( 10. ledna 2025 10:14 )

Před x lety se mi to taky stalo. Stačilo.

Uživatel_5878658 ( 10. ledna 2025 10:13 )

Ať tam jedou, ale zpátky k nám už ani náhodou! A nejlíp všichni!

milan59 ( 10. ledna 2025 10:00 )

Tak snad upozorní i obyvatele na UA a z ČR tam nebudou jezdit na dovolenou,když se zveřejnilo - Ukrajinské úřady hlásí několik případů nakažených lidským metapneumovirem (HMPV), který postihuje dýchací cesty. Respirační virus se momentálně nejrychleji šíří v Číně, země se potýká s přeplněnými nemocnicemi i krematorii. Odborníci jeho šíření připisují zimnímu období a oslabené imunitě lidí po lockdownech.

Uživatel_5766095 ( 10. ledna 2025 09:47 )

Měli jsme v práci spolupracovnici, přezdívali jsme jí "moudrá sova". Rozhodla, že se nechá očkovat proti chřipce a přemluvila ještě dvě kolegyně. Všechny po očkování dostaly pořádnou chřipku. Výsledek byl že se za tuto hloupost styděly, nevzaly si nemocenskou a nakazily další zaměstnance.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa