Skleník Fata morgana je černým koněm trojské botnické zahrady už 16 let. A vůbec oprvé za svou existenci byl uzavřen na tak dlouhou dobu. „K uzavření skleníku došlo v období, kdy se konají naše nejúspěšnější akce – výstava orchidejí a výstavy exotických motýlů. To pro nás znamená významný pokles návštěvnosti a samozřejmě i tržeb,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Finanční ztráty z neprodaných vstupenek se v dnešní době podle ředitele pohybují už v milionech korun.

Stavba běží dál

Naštěstí se ale nepřerušily stavební práce na novém západním vstupu. „Návštěvníci si během cesty do znovuotevřené Fata Morgany budou moct všimnout, jak postoupily stavební práce na novém západním vstupu do areálu botanické zahrady. Ten plánujeme dokončit a slavnostně otevřít letos na podzim,“ připomněl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Nové orchideje a kapradiny

Že byla botanická zahrada uzavřené, ale neznamená, že by tu bylo mrtvo. „Čas, kdy byl skleník nuceně uzavřený pro veřejnost, jsme využili k tomu, abychom provedli několik významných zásahů do výsadeb. Návštěvníci se tak mohou těšit, že se během procházky skleníkem setkají s nově vysazenými vzácnými druhy rostlin, které dosud ještě nebyly prezentovány,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zahradníci zde nově vysadili 15 druhů orchidejí, 3 druhy plavuní, asi 6 druhů zázvorovitých rostlin, 10 druhů kapradin a mnoho dalších rostlin.

Proběhlo i kácení

Ve skleníku se ale jen nevysazovalo. Proběhlo tu i kácení. „V rámci údržby jsme byli nuceni pokácet dosud nejvzrostlejší strom ve skleníku, druh Bombax s ostnatým kmenem. Jeho kořeny rozrušovaly skálu natolik, že hrozilo sesunutí. Místo něho jsme vysadili menší keřovitý stromek Hauya elegans. Semena tohoto druhu jsme sbírali v Guatemale v roce 1997. Kvete zajímavými, poměrně velkými květy, které během odkvétání mění barvu z růžové na bílou,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin.

Kosatce a víno

Návštěvníci mohou samozřejmě navštívit i venkovní část expozice, která je přístupná od 21. dubna. „Postupně tu rozkvétá sbírka kosatců, kterou se mohou zájemci kochat zejména v severní části areálu zahrady, kde je k vidění 400 kultivarů oblíbených vysokých zahradních kosatců. Jejich květy září všemi barvami duhy a také nádherně voní,“ láká ředitel návštěvníky.

V provozu bude také Rostlinné bistro i Vinotéka sv. Klára, a tak se návštěvníci nemusejí bát hadu ani žízně.

Fotogalerie
71 fotografií