„Za 20 let jsem nic podobného neviděl.“ Expert vysvětlil boj imunity s koronavirem

Autor: Darina Jíchová - 
22. května 2020
13:30

Virolog a mikrobiolog z lékařské fakulty Mt Sinai v New Yorku Benjamin tenOever s reportéry listu Daily Mail rozebral nový koronavirus způsobující nemoc covid-19. Přiznal, že za posledních 20 let neviděl nic podobného. Vysvětlil, jak se tělo „obyčejně“ brání virům a jak to vypadá v případě koronaviru, prohlásil, že zabraňuje určitým genům, aby bojovaly proti infekci.

TenOever vedl tým vědců, kteří zkoumali, jak se chová imunitní systém napadený koronavirem, své závěry publikovali v odborném časopisu Cell. „Normálně mají naše buňky dvě skupiny genů schopných bojovat s viry, a to interferony a chemokiny,“ vysvětlil virolog. Přičemž interferony zabraňují tomu, aby se virus množil a šířil a chemokiny aktivují imunitní systém, který následně zničí infekci. 

Tělo napadne samo sebe

Koronavirus má podle tenOevera schopnost blokovat interferony, aktivní zůstávají pouze chemokiny, kvůli čemuž dojde k nadprodukci imunitních buněk, což způsobí tzv. cytokinovou bouři.

„Tělo v podstatě napadne samo sebe. Cytokinová bouře je imunitní reakce, kdy tělo vyprodukuje imunitní buňky, které mohou napadnout a zničit orgány,“ objasnil tenOever. On a jeho kolegové navrhují, aby se při hledání vhodné léčby experti zaměřili na „odblokování interferonů“.

Koronavirus se nechová jako „normální“ viry

„Proteiny interferon a chemokin mají v podstatě dva úkoly: Opevnit buňky proti útoku viru a rekrutovat schopnější imunitní buňky s hlavní funkcí bojovat s viry,“ zjednodušil tenOever. „Většina virů, kterými se člověk za život nakazí, je poražena tímto systémem obranyschopnosti,“ doplnil virolog.

„Jenže koronavirus se chová úplně jinak, má schopnost zcela zablokovat interferony a aktivovat chemokiny. To je velmi špatná kombinace,“ vědci pod tenOeverovým vedením zkoumali plíce dvou pacientů, kteří podlehli koronaviru. „Na zkoumaných vzorcích jsme viděli právě tuto reakci vyvolanou koronavirem,“ potvrdili odborníci.

Imunitní buňky jsou bezmocné

„Představte si to asi takhle, člověk se nakazí, covid-19 napadne jeho plíce a začne se množit a šířit, napadené buňky neinformují o tom, že jsou napadené, jak tomu bývá normálně, což koronaviru dovoluje, aby se zahnízdil v plicích a celé je zanítil,“ přiblížil tenOever. „Zároveň ale na místo míří imunitní buňky, které aktivovaly chemokiny, když už ale konečně dorazí na místo infekce, virus se zcela vymkne kontrole a imunitní buňky jsou bezmocné,“ dodal.

„Koronavirus se v klidu může šířit dál. Obvykle interferony poskytnou imunitním buňkám určitý čas, aby dorazily na místo nákazy. Koronavirus je ale blokuje, takže není, kdo by zabránil jeho množení a šíření. Když už imunitní buňky doputují k nákaze, místo pomoci způsobí ještě větší zanícení a celý imunitní systém se v podstatě obrátí sám proti sobě,“ prohlásil tenOever.

Rady virologa

Virolog zkoumá viry přes 20 let a připustil, že nic podobného jako koronavirus v životě neviděl. Podle tenOevera jsou nyní 2 způsoby, jak léčit pacienty s covidem-19.

U pacientů s ranými symptomy a pozitivním testem doporučuje nasazení léků, které jsou schopné nahradit funkci interferonů, koronavirus by se v tomto případě měl chovat jako chřipka. Pro hospitalizované a zaintubované pacienty je pro tento krok příliš pozdě, u těch tenOever radí léky na utišení cytokinové bouře a zmírnění zánětů.

Video „Méně nařizování, více vysvětlování,“ hodnotí protikoronavirová opatření epidemiolog z IKEM - Markéta Volfová, Lukáš Červený

corsa ( 22. května 2020 23:10 )

Gates, Fauci a další, kteří výzkum financovali, by měli být trestně stíhání.

latecia ( 22. května 2020 20:59 )

Presne tak je umele vytvoren...dneska jsou ty masiny tak chytre ze vir dokaze naprogramovat i zacatecnik. Az se najde nejaky psychopat co se inspiroval a bude chtit ovladnout zemi...jen otazkou casu.

monokl ( 22. května 2020 19:41 )

Zasraný novináři strašit, strašit, strašit a zase strašit ***!!!!

mord ( 22. května 2020 18:42 )

To je mrazive až sokujici

blash ( 22. května 2020 15:20 )

Takze pravdepodobnost, ze bol virus nadizajnovany v lakabu je opat o nieco vyssia.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud