Květena v době koronaviru? Botanická zahrada v Troji zrušila oblíbenou výstavu, další je v ohrožení

Autor: diz - 
24. března 2020
18:27

S „nástupem“ koronaviru do Prahy pomalu jako by se zastavil čas. Řada restaurací, obchodů, škol a institucí musela v návaznosti na nařízení vlády přerušit provoz. Omezení se dotklo také chodu největší botanické zahrady v Praze. Život za jejími zavřenými branami ale jde dál. Jen ne před očima návštěvníků. Jak se koronavirus promítne do letošních výstav a projektů?

Koncem ledna zahájila Botanická zahrada hl. m. Prahy svou 51. sezonu. Ta měla být, stejně jako v předešlých letech, vyplněna nejrůznějšími výstavami a akcemi pro veřejnost, zrovna tak i velkými projekty. Od slavnostního znovuotevření zahrady uběhly dva měsíce a situace se vyvíjí o dost jinak, než jak si kdo přál.

Život jde dál

V důsledku šíření pandemie koronaviru vyhlásila vláda České republiky nouzový stav, na který zareagovala také botanická zahrada, která je od 13. března zavřená. Bez ladu a skladu naštěstí opuštěná nezůstala. Jak pro Blesk.cz připustil ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý, o rostliny se nadále starají odborníci.

„Naše cenné sbírky nevyčíslitelné hodnoty potřebují neustálou péči a lásku našich zahradníků a kurátorů. Venkovní expozice je třeba udržovat a zvláště v těchto dnech bylo třeba některé stálezelené dřeviny a citlivější rostliny zakrýt a chránit před mrazivým počasím,“ vysvětlil.

Nevhodná doba

Pandemie zahradu přistihla v choulostivé situaci, kdy akorát probíhala jedna z mimořádně oblíbených výstav orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Každý rok na výstavu zavítá zhruba kolem 20 tisíc návštěvníků, což je podle mluvčí zahrady Kláry Hrdé nezanedbatelné číslo i z hlediska příjmů ze vstupného.

Video Výstava orchidejí ve Fata Morganě (2019) - David Zima

„Přibližné ztráty kvůli uzavření zahrady nejdou nyní přesně vyčíslit,“ sdělila mluvčí s tím, že v zásadě narůstají každým dnem. „Hovoříme o velké ztrátě, protože zrovna výstava orchidejí, na kterou má navazovat výstava motýlů, patří u nás dlouhodobě mezi ty nejnavštěvovanější. O to větší ztrátou je, že jen do realizace výstavy orchidejí jsme investovali nemalé finanční prostředky.“ K nim se samozřejmě dennodenně přičítají ztráty z prodeje vstupenek návštěvníkům a permanentek.

Potěšení na dálku

I ty největší chmury z řad návštěvníků se zahrada snaží zažehnat pomocí nejrůznějších alternativ. „Kolegové připravili krátká videa na náš facebook, která jednak provedou výstavou a jednak představí i vybrané rostliny,“ láká ředitel zahrady. „Ve video reportážích a přenosech chceme samozřejmě pokračovat, jelikož s příchodem jara je zahrada čím dál tím krásnější. Uvědomujeme si, že v období, které je pro mnohé velmi náročné, je třeba lidem nabízet i něco pozitivního a relaxačního.“

Jaro vkročilo do trojské botanické zahrady v plném rozpuku sil. Kvůli koronaviru si však kvetoucí rostliny veřejnost nemůže prohlédnout jinak než alespoň takto.Jaro vkročilo do trojské botanické zahrady v plném rozpuku sil. Kvůli koronaviru si však kvetoucí rostliny veřejnost nemůže prohlédnout jinak než alespoň takto. | Botanická zahrada hl. m. Prahy

I špatné je k něčemu dobré

V nucené „pauze“ provozu zahrady tak není třeba hledat jen samá negativa. A to doslova. Ředitel připustil, že pracovníci zahrady mají trochu více času na některých dílčích opravách, úpravách i větších projektech. „Kolegové z odborného oddělení připravují pro veřejnost texty pro zcela nové informační panely, ty už jsou v zahradě osazené. Návštěvníci se tak o jednotlivých částech zahrady dozvědí daleko více než doposud,“ uvádí ředitel. „Obnovy se dočkají i panely projektu Kořeny osobností, k němuž se chystá nová mapa a informační materiál.“

Až bude lépe…

O tom, kdy se botanická zahrada otevře znovu veřejnosti, zatím jasno není. Řada jejích projektů však podle ředitele jde podle plánu – například stavební práce v areálu Západ, na vinici sv. Kláry nebo třeba stavba vodovodu z Vltavy. Hůř se ovšem předpovídají výstavy, které na letošek botanická zahrada plánovala.

Řada akcí se neuskuteční v plánovaných termínech,“ uvádí Černý optimističtější variantu. Ta pesimističtější počítá s tím, že některé se třeba nemusí uskutečnit vůbec. „Již nyní je jasné, že odložena bude například výstava tropických motýlů. Co dalšího se bude muset odložit či zrušit, bude jasné až dle vývoje situace,“ uvádí s tím, že právě unikátní výstava motýlů by při nejpříznivějších okolnostech měla být tím prvním, čím bude chtít zahrada přivítat své návštěvníky po nucené pauze. Původně byla plánovaná na 14. květen.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud