Syn nakaženého taxikáře má taky koronavirus, leží na Bulovce! „Dusil jsem se a měl horečku,“ popsal

Autor: veef - 
23. března 2020
17:03

Marek Markovič, syn nakaženého taxikáře, který leží ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), celý minulý týden s přítelkyní čekal, až budou otestováni na nákazu koronavirem. Na konci týdne se Marek dozvěděl, že je také pozitivní. Jeho přítelkyně ale měla štěstí a nákaza se u ní neprokázala. Průběh nemoci u něj ale není lehký – kvůli potížím s dýcháním je od pondělí hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce. Jeho táta zatím ve VFN stále marně čeká na experimentální lék Remdesivir...

Začátkem minulého týdne Blesk s Markem mluvil. Ten si stěžoval především na to, že už týden čekají, až je někdo otestuje, přestože jeho otec už v tu dobu ležel na jednotce intenzivní péče v pražské VFN. „Tátovu přítelkyni a dceru (11) otestovali ihned, my pořád čekáme,“ uvedl v úterý 17. března.

Hned následující den se situace změnila. „Konečně k nám 18. 3. poslali sanitku, aby nás s přítelkyní otestovali. Mně vyšel test pozitivní, ale to jsem tak nějak celou tu dobu věděl. Naštěstí přítelkyně nakažená není, za což jsem opravdu rád,“ řekl v pondělí Blesk.cz Marek. „Bohužel se přes víkend můj stav výrazně zhoršil, dusil jsem se a měl jsem vysokou horečku. Už jsem to zkrátka nedával, tak jsme zavolali záchranku a ta mě odvezla na Bulovku.

Podle Markoviče mu lékaři řekli, že se symptomy projevují podobně jako oboustranný zápal plic. „Hrozně špatně se mi dýchá, každou chvíli se dusím, takže musím dýchat pomocí masky. Ale jsou tu na mě opravdu hodní. Všichni se snaží dělat maximum, co je v jejich silách. Navíc když jsem jim řekl, že můj táta je ten taxikář z VFN, tak byli dost překvapení… Asi že mě nepřivezli už dávno,“ vylíčil Blesk.cz situaci Marek.

„Zázračný“ lék pro tátu

Lékaři pro Markovičova otce (53), který leží na jednotce intenzivní péče a je napojen na mimotělní oběh, už dříve schválili použití experimentálního léku Remdesivir, ale s jeho dovezením z USA je problém. Americká firma Gilead Sciences, která lék Remdesivir vyvinula, navíc už přestala udělovat povolení k pokusné léčbě, protože je zájem enormní. Výjimku nyní dostaly jen těhotné ženy a děti.

To by ale v tomto případě problém být neměl. „Mohu jen říci, že firma Gilead Sciences nám potvrdila, že lék poslali už minulý týden. Bohužel od pátku o něm nemáme žádné zprávy,“ řekla mluvčí VFN Marie Heřmánková.  „Největší problém je ten, že Česká republika vůbec nebyla součást studií, které ověřují jeho fungování, takže to celé jde úplně nestandardní cestou,“ dodala mluvčí.

Před převozem do VFN byl nakažený taxikář hospitalizován v Thomayerově nemocnici s podezřením na zápal plic. Test na Covid-19, který vyšel pozitivně, mu udělali až po několika dnech, a tak muselo být celé plicní oddělení, kde ležel, uzavřeno. A pacienti i personál dostali nařízenou karanténu. „26 zdravotníků, kteří byli s pacientem v kontaktu, jsme otestovali, jejich testy nakonec vyšly negativní. 4 zdravotní sestry, u kterých se nákaza potvrdila, se s největší pravděpodobností nakazily mimo areál nemocnice,“ řekl mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. „U jedné ze sester ještě na výsledky čekáme a šest je prozatím v karanténě,“ dodal. V karanténě je na plicním oddělení také 25 pacientů převážně staršího věku. Podle Sulka budou postupně všichni testováni.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o chatařích a strachu z koronaviru na vsích:

Video Hamáček o chatařích a strachu z koronaviru na vsích: Zůstaňte doma, nemůžeme obklíčit Prahu. - Blesk TV

 

Schlafenberg ( 24. března 2020 13:10 )

To jsou nějaký cigoši

majojo ( 24. března 2020 10:14 )

Nicméně je jisté, že se mu po tom kraválu, který dělá v bulváru, dostane nadstandardní péče.

Jan Brandis ( 24. března 2020 09:58 )

Stav pana Marka Markoviče je mi u zadele. Mě zajímají jenom Češi.

andrezeman ( 24. března 2020 02:18 )

Co vám hlava nebere? Nikdo nechce říct, jaká to byla LDN? Mno, pána přivezli na Bulovku z Domova seniorů na Chodově, předtím byl na LDN, kde se nakazil od dvou tamních sester. Nejblíž je Krčské. A jak to bylo s tím taxikářem? Nějaká doktorka z Thomayerovy nemocnice se mu vysmála, když si myslel, že má koronavir a dala ho na normální pokoj. Nakazily se sestry na tom oddělení a i na LDN. Bingo! Takže “lékařka” si může gratulovat. Taxikář je na tom nejhůř, první mrtvý s koronavirem to chytl také díky ní. Sice byl polymorbidní, nicméně jestli umíral i s potížemi souvisejícími s koronavirem, měl o to těžší konec.

zkratik ( 23. března 2020 23:09 )

to mi hlava nebere

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/zah­ranic­ni/ko­rona­virus­/cla­nek/zem­rely-senior-se-koronavirem-nakazil-v-ldn-4031­7777?s­eq_no=­8&sou­rce=hp­&dop_a­b_va­rian­t=0&do­p_sou­rce_zo­ne_na­me=no­vinky­.sznhp­.box&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=nu­ll

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud