Téma expozice Ekvádor nebylo vybrané náhodou. Minulý rok byli trojští botanici na expedici právě v Ekvádoru, kde měli možnost studovat orchideje v jejich přirozeném prostředí. „Celý Ekvádor nás všechny hrozně nadchnul. Je to neuvěřitelně pestrá země s ohromným rostlinným bohatstvím. Tak jsme se rozhodli, že kousek té země se pokusíme ztvárnit na naší výstavě,“ vysvětluje kurátorka sbírky orchidejí Romana Rybková.

Pod lupou

Ve sklenících botanické zahrady je zhruba 2500 druhů orchidejí. Kromě druhů, které zná i laická veřejnost se Botanická zahrada pyšní i velmi unikátními druhy. Mezi ně patří například kolekce miniaturních orchidejí, do které spadá i droboulinká Lepanthes calodictyon. „Její domovinou jsou mlžné lesy Ekvádoru. Tam vyhledává mechem obrostlé stromy, na kterých roste. Ale pozor, není to parazit, jen využívá stromu jako své opory nebo chcete-li podložky. Je totiž tak malinká, že by na zemi jistojistě nepřežila,“ vysvětluje Romana Rybková. Květina je opravdu tak malá, že její krása naplno vynikne až při použití lupy. Její listy nejsou větší než 1 – 2 centimetry.

Ty nejvzácnější orchideje naleznou návštěvníci hlavně ve vitrínách. Mezi další skvosty se dá rozhodně považovat i orchideje z rodu Paphiopedilum neboli česky střevíčníky. „Jsou to jedny z nejkrásnějších orchidejí vůbec. My tady máme druh, který se vyskytuje endemicky (to znamená, že neroste nikde jinde na světě, pozn. red.) jen na hoře Kinabalu v Borneu. Tyto orchideje mají mezi sběrateli kolikrát obrovskou cenu,“ popsal zajímavý druh jeden z botaniků.

Podivná jména i místa výskytu 

Výstava byla připravena ve spolupráci s přední českou floristkou Klárou Franc Vavříkovou, která se zasloužila o uměleckou aranž, která má za úkol návštěvníky přenést do pestrobarevného Ekvádoru. Krom vystavených orchidejí jsou zde i informační panely, které přibližují nejroztodivnější ekvádorské orchideje. Jejich milovníci se tak dozvědí, která orchidej má nejpodivnější jméno, která má delší květenství než hroznýš nebo která roste nejvýše.

Nový vstup

V Botanické zahradě se i letos pilně buduje. „Jsem moc rád, že už 51 let je Botanická zahrada výkladní skříní Prahy. Letos se tu magistrát hlavního města chystá investovat 112 milionů korun, které přijdou především na vybudování nového vstupního areálu a zázemí pro návštěvníky,“ řekl na tiskové konferenci náměstek primátora Petr Hlubuček.

Fotogalerie
16 fotografií