„Návštěvníci se na výstavě tísní na malém prostoru, často musí dlouho čekat ve frontě. Vzhledem k teplu a vlhku ve sklenících hrozí zvýšené riziko šíření nemocí,“ vysvětlila nepopulární krok mluvčí univerzity Jiřina Studénková.

Blesk.cz i tak pořídil exkluzivně snímky, které dokumentují aktuální krásu mezinárodně ceněné sbírky rostlin. Květy orchidejí vydrží ve sklenících ještě několik příštích týdnů.

Přerušili i výuku

Mendelova univerzita od úterka na dva týdny preventivně zrušila veškerou výuku, studenti dostávají od svých profesorů úkoly elektronicky. V Brně výuku preventivně omezila také Veterinární a farmaceutická univerzita. Masarykova univerzita pozastavila jen univerzitu třetího věku, jinak výuka pokračuje, stejně jako na VUT či Janáčkově akademii múzických umění.

Video
délka: 00:22.53

Koronavirus zhatil prestižní výstavu orchidejí. TV Blesk Zdeněk Matyáš

Sbírka orchidejí Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně byla založena v roce 1967. Aktuálně je ve sbírce soustředěno 4 tisíc taxonů tropických orchidejí, které pochází zejména z oblastí Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Afriky (Madagaskar), Austrálie a Nové Guiney. Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady o rozloze 800 metrů čtverečních.

Prestižní ocenění

Mendelova univerzita sklízí se svou sbírkou úspěchy i na mezinárodním fóru. Aktuálně expozice orchidejí, kterou představila na mezinárodní výstavě orchidejí a tillandsií ve vídeňské čtvrti Hirschstetten, získala v konkurenci 40 vystavovatelů z celého světa bronzovou medaili, stříbro pak za botanický druh orchideje Phalaenopsis philippinensis.

Fotogalerie
7 fotografií