„Rozvoj bytové výstavby na pražských brownfildech je klíčovou záležitostí pro řešení krize dostupnosti bydlení. Ze strany města musí být diskuze a práce v oblasti bydlení vedena zhruba třemi směry. Musí probíhat konstruktivní komunikace se soukromým sektorem, město by mělo co nejdříve zahájit výstavbu družstevního bydlení a řádně pečovat a rekonstruovat městský bytový fond,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Organizace se bude zabývat takzvaným land-developmentem, kdy bude připravovat městské pozemky a území pro výstavbu bytových domů, a to až do fáze územního řízení. Souběžně s tím vedení Prahy bude u konkrétního projektu rozhodovat, zda bude domy stavět samo město, nebo ve spolupráci se soukromým investorem. Úkoly, kterými se bude městský developer zabývat, bude muset vždy schválit vedení Prahy.

„Je vytipováno okolo 40 městských pozemků a takové dva tři projekty by bylo možné stihnout připravit v řádu měsíců. To znamená, že ještě v tomto volebním období by mohly být jasné výsledky této organizace,“ řekl Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Mezi pozemky jsou například oblast Palmovky na Praze 8 nebo Nové Dvory na Praze 4.

Kromě magistrátu a vedení města bude městský developer spolupracovat s jednotlivými městskými částmi, dopravním podnikem, Technickou správou komunikací a dalšími správci městské infrastruktury.

Výběrové řízení na ředitele

Do konce roku 2020 má mít organizace deset až 12 zaměstnanců. V příštím roce se navýší na 12 až 16 a do konce roku 2022 by měla mít 20 až 25 zaměstnanců.

V čele organizace bude ředitel, který bude mít k dispozici investiční expertní výbor, jehož členy na tři roky určí ředitel na základě návrhu radního pro oblast územního rozvoje a územního plánu. Nominace členů výboru bude schvalovat městská rada. Na pozici ředitele vypíše město výběrové řízení.

Kritika opozice

Záměr na zasedání, které se ze čtvrtka 21. května protáhlo do pátečních ranních hodin, kritizovali někteří opoziční zastupitelé. Zastupitel Ondřej Martan (ODS) řekl, že záměr nepodpořil magistrátní výbor pro bydlení. Podle Martana by vedení města dalo možnost nevoleným lidem nakládat s městskými pozemky v řádu stamilionů korun. Podle něj je projekt špatně připravený a vágní. Opoziční zastupitelé Martin Sedeke (ODS) a David Vodrážka (ODS) řekli, že podobné pokusy se v minulosti staly a byly neúspěšné. Předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher upozornil na chyby v materiálu a nejasnosti. Také zmínil, proč podobnou činnost nedělá městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR).

S výtkami nesouhlasil náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09), který materiál zastupitelům předložil. „Jsou to standardní postupy západoevropských měst,“ řekl. Založení firmy podpořil také koaliční zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby.

Fotogalerie
8 fotografií