Mluvčí soudu Petr Tomíček potvrdil, že se na nejvyšší instanci obrátili oba odsouzení muži. 

Podle předsedy senátu odvolacího pražského vrchního soudu, jenž v červu potvrdil tresty prvoinstančního soudu, Jiřího Lněničky soudy vinu obou mladých mužů jednoznačně prokázaly. Fiala s Nehybou chtěli získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá seniorka. „Poškozená rozhodně neměla v úmyslu vilu prodávat, už vůbec ne za 2,5 milionu a už vůbec ne obžalovaným,“ prohlásil soudce. Nakonec ale zřejmě její druh Přemysl oběma mladým mužům nabídl, že prodej za provizi zprostředkuje. Podle znaleckého posudku byly na kupní smlouvě na prodej vily i na návrhu na vklad domu do katastru nemovitostí zfalšované podpisy. Návrhy smluv se našly v počítačích obžalovaných.

Video
Video se připravuje ...

Tomáš F. u Vrchního soudu v Praze, kam podal odvolání. Popírá, že by zabil seniory Přemysla H. a Marii D. (29. červen 2022) David Zima

Výjimečný trest odůvodnil Lněnička zejména plánovitostí a brutalitou vraždy. Soudce poukázal také na výpovědi Fialy u hlavního líčení, které si navzájem protiřečily. Označil je za „bizarní a neodpovídající realitě“. Senát ale zároveň zamítl odvolání státní zástupkyně, která požadovala přísnější třicetiletý trest.

Kromě vězení soud uložil Nehybovi peněžitý trest pět milionů korun. Oběma obžalovaným také propadne zabavených 1,5 milionu korun. Fiala rovněž nahradit škodu zaměstnavateli mrtvého a pozůstalým nemajetkovou újmu před 700 000 korun. S dalšími nároky soud pozůstalé odkázal na občanskoprávní řízení.

Těla se našla na dně nádrže Švihov

Vražda Přemysla a Marie se podle verdiktu odehrála v roce 2019 ve Velké Pasece na Havlíčkobrodsku. Fiala si chatu ve Velké Pasece pronajal na 5. až 7. června 2019. Při domovní prohlídce se v ní našly stopy prokazující, že jde o místo činu, i když bylo pečlivě uklizeno. Přítomnost Fialy a druha zavražděné vyplývala také ze záznamů mobilních operátorů.

Fiala s Nehybou také po zmizení dvojice odvezli auto patřící zaměstnavateli zavražděného do maďarského města Ostřihom. Ve voze je tam zachytily kamery. Interiér auta byl politý benzinem, našly se v něm i čisticí prostředky, což podle obžaloby mělo zakrýt biologické stopy.

Těla zavražděných byla ve vodě zatížena betonovým prefabrikátem a žulovým kvádrem. Obdobné se našly také u chaty ve Velké Pasece.

Případem se nejprve zabýval Městský soud v Praze. Následně však vrchní soud dospěl k závěru, že vzhledem k místu činu na Havlíčkobrodsku měl případ projednávat soud v Pardubicích. Kvůli tomu se proces musel zopakovat.

Fotogalerie
65 fotografií