Při úterním jednání byli oba přítomni a oba soudu přednesli svou výpověď. Ta se ale v obou případech značně rozchází s tím, co tvrdí obžaloba. V onen osudný den si podle svých slov v příbytku poškozeného v pražských Řeporyjích měli otevřít láhev vodky po téměř roku abstinence, která s oběma pravděpodobně velmi zamávala.  V důsledku hluboké opilosti si totiž ani jeden z nich krvavý večer, až na pár drobných detailů, vůbec nepamatuje.

Iryna D. ve své výpovědi uvedla, že se v minulosti potýkala s depresemi, které řešila alkoholem, až se rozhodla vyhledat odbornou pomoc a díky tomu se jí dařilo delší dobu abstinovat. Toho dne se ale rozhodli napít, jelikož se chtěli odreagovat od špatných zpráv ohledně probíhající války na Ukrajině, od jistého momentu si ale nic moc konkrétního nepamatuje. „Chápu, že na mém místě tisíce lidí říkají, že si nic nepamatují, ale já si skutečně nepamatuji. Alkohol na mě působí velmi silně. Vždycky když jsem pila, chovala jsem se jako blázen,“ řekla soudu.

Podle svých slov si matně pamatuje, že mezi nimi došlo k hádce, co jí ale odstartovalo a jak probíhala, už neví. Pamatuje si jen jistý pocit křivdy a krátký útržek: „Pamatuji, že jsem mávala rukama a on taky, jako bychom se hádali. Všechno to je rozmazané. Pak si pamatuji, že mě odstrčil, já jsem se neudržela a zády a hlavou jsem narazila do dveří a spadla na bok,“ líčila Iryna soudu. Že by v hádce figuroval nůž si nevzpomíná.

Ani přítel si nevzpomíná

Podobným způsobem popsal večer také její přítel, který kvůli hádce málem vykrvácel. I jeho vzpomínky jsou ale velmi kusé: „Mám problémy s pamětí, když piju. Moc nezáleží na tom, jestli to je hodně nebo málo. Asi je to nějaká obrana mozku. Jestli dělám něco, za co se stydím, tak to funguje tak, že si to raději nepamatuji, mám to ověřené“, vysvětlil poškozený. Jedna ze vzpomínek, kterou v hlavě udržel, byl ale moment, kdy cítil, že krvácí a šel vyhledat pomoc u majitele příbytku, který je u sebe ze solidárnosti nechal bydlet.

Situace poškozeného ale byla ve skutečnosti v tu chvíli mnohem svízelnější. Přítel obžalované Iryny soudu vysvětlil, že v roce 2016 z politických důvodů musel utéct z Ruska, protože byl v ohrožení života, kvůli svým negativním názorům na Vladimira Putina. Nedařilo se mu ale získat azyl a v Česku tak pobýval na černo. Když ten večer celý zakrvácený zaklepal na majitele objektu, ve kterém pobýval, aby si od něj vzal náplast, převoz do nemocnice pro něj nepřipadal úvahu. „On se na mě podíval a řekl, že zavoláme sanitku. Já jsem řekl, že v žádném případě, že jestli přijede záchranka, budu vyhoštěn,“ vysvětlil poškozený přítel. Vyhoštění do Ruska pro něj bylo zdaleka tou největší noční můrou, údajně se totiž stal terčem čečenské mafie.

Pro přivolání zdravotníků jej měla přemluvit až jeho družka Iryna. Ve své výpovědi opakovaně zdůraznil, že si nepamatuje, že by na něj jeho družka zaútočila nožem, dokonce to několikrát odmítnul: „Nepamatuji si, že by mě bodla nožem, znovu říkám, že si toho moc nepamatuji. Ale myslím si, že by mi to Iryna nikdy neudělala“. Místy dokonce naznačil, že je možné, že si zranění přivodil sám.

V dobrém i ve zlém

Jejich vztah popsal jako víceméně idylický: „Miluju jí. Známe se šest let. Když jsem Irynu poprvé viděl, moc se mi líbila, jako ženská i jako člověk. Jezdila za mnou na návštěvy, nebyli jsme pár, ale přespávala u mě a náš vztah se začal rozvíjet,“ popsal zamilovaný přítel. Stejně tak jejich vztah vidí i Iryna: „S přítelem si každý den píšeme, celých sedm měsíců. Navštěvuje mě ve vazbě, nikdy to nezmeškal, psal mi dopisy, podporuje celou mojí rodinu“.

Městský soud se bude případem zabývat i v následujících dnech. Na dalších jednáních zazní výpovědi svědků a soudních znalců. Iryna O. je obžalovaná ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stadiu pokusu a státní zástupce pro ní požaduje desetiletý trest a vyhoštění na pět let.