„Máme dvě možnosti, buď to risknout a jít do odvolacího soudu, nebo to neriskovat, protože symbolika a význam Slovanské epopeje jsou tak mimořádné a jsou s ní spojeny tak silné emoce, že si jako odpovědní politici nemůžeme dovolit ten spor,“ řekl Pospíšil. „Do léta bych rád věděl, jestli jsme schopni dohody, nebo necháme doběhnout soudní spor,“ dodal.

Předešlé vedení nekonalo

Prvoinstanční soud koncem roku 2020 rozhodl v neprospěch hlavního města, které podle něj nesplnilo malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory. Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin. Podle Pospíšila však již doběhla soudem určená lhůta a město nyní žádá o její prodloužení. „Soud může, ale nemusí vyhovět,“ řekl.

O epopej se hlásí více zájemců

Náměstek není zcela spokojen ani s podmínkami dohody, kterou město s Johnem Muchou a firmou Crestyl vlastnící Savarin uzavřelo. Zásadní podle něj je, aby byl s finálním podpisem uzavřen soudní spor, zatímco podle dříve dojednaných podmínek by se tak stalo až v době dokončení stavby. Změnu podmínek podle jeho slov bude nutné vyjednat i s Crestylem. S ohledem na nejistou situaci kolem Savarinu, který měl podle dřívějších informací problémy se získáním územního rozhodnutí, by bylo dobré mít v záloze i náhradní řešení, uvedl. „Doufám, že i na straně rodiny Muchovy bude snaha se domluvit,“ sdělil.

Dodal, že i v případě, že by město ve sporu pokračovalo a prohrálo, by to zřejmě neznamenalo konec tahanic o vlastnictví obrazů, protože lidí nárokujících si jejich vlastnictví by se pravděpodobně objevilo víc.

Plán pětadvacetiletého umístění obrazů do podzemních prostor v rekonstruovaném paláci Savarin se setkal s kritikou, proti je například vnučka malíře Jarmila Mucha Plocková. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy. Nelíbilo se jí ani to, že podle původního návrhu, který vedení Prahy schválilo začátkem loňského roku, může nájemné dosáhnout za 25 let a při využití opce na dalších pět let až půl miliardy korun. Jako vhodné místo Mucha Plocková uvedla zámek na pražské Zbraslavi.

Ikonické dílo

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou k vidění do roku 2026.

Video
délka: 01:36.00
Video se připravuje ...

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina ke Slovanské epopeji Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
21 fotografií