Jedle ojíněná bude plzeňským symbolem Vánoc teprve podruhé od roku 1992. Zatím roste na zahradě manželů Kolečkových v Třemošné, kde ji zasadili v 80. letech jako malý stromek. Větve už ale dost překážejí, zasahují až na terasu. V sobotu ji proto odborníci pokácí a převezou na náměstí republiky v Plzni.

Svým majitelům tak už sice nemůže dělat radost na jejich pozemku, ale ještě potěší jiné lidi, a hlavně děti v předvánočním čase. Správa veřejného statku města Plzně zajistí a zaplatí pokácení i odvoz. Na vlastníkovi je, aby naše lesníky včas o své nabídce stromu informoval. Klidně kdykoli v průběhu roku,“ řekl náměstek primátora Aleš Tolar.

Slavností rozsvícení

Slavnostní rozsvícení již nazdobené jedle se odehraje 27. listopadu, tedy první adventní neděli. Připravený je od 16 hodin kulturní program, strom se rozzáří v 18 hodin. Že by jej kvůli úspoře energie zhasínali, v Plzni neplánují. Stejně jako ostatní vánoční výzdobu v ulicích, jejíž instalace přijde město zhruba na 1,5 milionu korun.

 „Náklady na elektrickou energii na svícení vánočního stromu jsou v řádu desítek tisíc korun, asi kolem 60 tisíc. Veškeré osvětlení je v LED technologii. V porovnání s tím, kolik stojí samotné svícení pouličním osvětlením v ulicích, to je kolem 38 milionů ročně, je vánoční svícení a slavnostní výzdoba marginální," řekl Tolar.

Fotogalerie
6 fotografií

Vánoce neošidí

Své stromy budou mít i obvody. „Tak vážná situace není ani v rodinách ani ve městě, abychom si nemohli na Vánoce rozsvítit stromeček,“ dodal Tolar.  

Obdobná situace je i v dalších městech kraje. Omezení vánočních akcí či výzdoby neplánují v Rokycanech, Domažlicích ani v Klatovech.  

VIDEO: Vánoce v průměrné české rodině.

Video
Video se připravuje ...

Vánoce v průměrné české rodině. Videohub

Fotogalerie
6 fotografií