Budoucí vánoční ozdoba města musí splňovat určité podmínky. „Vhodný je jehličnatý strom, především smrk, jedle nebo douglaska o výšce zhruba mezi třinácti až patnácti metry pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi,“ popsal Richard Havelka ze Správy veřejného statku.

Strom též musí růst na místě, kam se dostane technika. „Důležité také je, aby k němu byl přístup pro jeřáb a nákladní auto, abychom mohli zajistit jeho bezpečné pokácení a odvoz na náměstí Republiky,“ vysvětlil Havelka.

Nehodí se každý

Zdaleka ne každý strom se ale jako vánoční na veřejné prostranství do centra města hodí. „I po poražení ho musíme prozkoumat, zda není napaden hnilobou nebo jinak poškozený. Proto musíme mít v záloze několik variant,“ doplnil Havelka.

Nabídky uvedením adresy pozemku, na němž se strom nachází, s kontaktem na majitele a případnou fotografií mohou lze zasílat na adresu Správa veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, 301 00 Plzeň nebo na e-mail svsinfo@plzen.eu do konce října.

Loni uspěla jedle

Loňský vánoční strom putoval do Plzně až z obce Zahrádka v Karlovarském kraji. Byla to jedle obrovská, lesníky nazývaná ‚grandiska‘, která je oblíbená pro svoji hustou a pravidelnou kuželovitou korunu hlavně v USA. Takový strom mělo město jako vánoční vůbec poprvé.

Letos bude vánoční strom opět ozdoben světelnými řetězy, které dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvěcení po jednotlivých sekcích. Vše doplní velké i malé světelné hvězdy, světelná špička a bílé plastové ozdoby.

VIDEO: Jaké jsou Vánoce v průměrné české rodině.

Video
délka: 02:59.12
Video se připravuje ...

Vánoce v průměrné české rodině. Videohub