Ve vazbě byli sedmnáct měsíců, a to kvůli obavám, že by se mohli skrývat. Před 11 lety měli podle obžaloby usmýkat za autem u přehrady Bílý Halštrov u Aše muže (†26) z Chebska. Teď je vše jinak.

Vazba nemůže trvat dlouho

Když si státní zástupce ihned v soudní síni nepodal stížnost proti propuštění z vazby a nechal jen si lhůtu na rozmyšlenou, cesta z vězení se pro oba muže otevřela. Bylo jim jasné, že ještě v úterý opustí káznici. „Je potřeba opět vyslechnout utajeného svědka. S ohledem na jeho zdravotní stav ale není jisté, kdy tak bude možno učinit. Vazba může trvat jen nezbytně dlouhou dobu a nyní již není nutná,“ uvedl soudce Tomáš Bouček.

Pachové stopy na oblečení

Vražda se stala v listopadu 2008. Od začátku vyšetřování v případu figuroval Martin N., tehdejší policista z obvodního oddělení v Aši. Na těle mrtvého byly objeveny jeho pachové stopy. To vysvětloval tím, že opilého zvedal ze země na diskotéce. Pro nedostatek důkazů byl případ v roce 2009 odložen.

Loni se ale přihlásil nový, utajovaný svědek, který uvedl, že viděl, jak Martin N. a Aleš Š. jedou v autě a za ním táhnou svázaného člověka. Oba muži tak skončili ve vazbě a před soudem.

Obžalovaní vinu odmítají

Martin N. i Aleš Š. vinu odmítají. „S jeho smrtí nemám nic společného,“ řekl  Martin N. Vyloučil, že by měl důvod na zavražděného žárlit. Právě o tom se jako o možném motivu od začátku spekulovalo. „Je to blbost, partnerka mi by mi nikdy nebyla nevěrná,“ řekl Martin N. Jeho údajný kumpán Aleš Š. tvrdil, že si prý z onoho listopadového dne prakticky nic nepamatuje.

Usmýkaný mladík před smrtí trpěl

Martin N. a Aleš Š. měli podle obžaloby oběť nejdříve zmlátit, s přeraženou nohou pak ještě živého mladíka měli přivázat u přehrady Bílý Halštrov za auto a rozjet se. Z výčtu zranění mrazí. „Utrpěl rozsáhlou ránu na temeni a v týlu hlavy s obroušením kosti, rozsáhlé ztráty tkáně na bérci a nártu, zlomeniny čelisti, odtržení kůže od svalstva na stehně,“ uvedl státní zástupce Roman Šustáček. Na těle se prakticky nenašlo zdravé místo. Zmučená oběť zemřela na úrazový šok spojený s otokem mozku.

VIDEO: Obžalovaní z usmýkání mladíka u Krajského soudu v Plzni.

Video
délka: 00:35.29

Expolicista s kumpánem jsou obžalovaní z usmýkání mladíka za autem k smrti v roce 2008. Soud je koncem října pustil z vazby. Romana Vébrová