„Právě kvůli zdlouhavým úředním řešením, která stejně nikam nevedla, došla místím trpělivost. Smečku, kterou tvořili rodiče a tři odrostlá vlčata, odstřelili tajně myslivci a zahrabali,“ uvedl pro Blesk.cz dobře informovaný zdroj. Za zastřelení chráněného vlka obecného hrozí až tři roky vězení.

K poslednímu útoku došlo jen před několika dny. Kdy vlk ulovil na loukách za domy psa a rozsápal ho.

U pohotovostního plánu jde podle ministra životního prostředí Petra Hladíka o radikální změnu. O šelmách budou rozhodovat místní skupiny zastoupené člověkem z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), kraje, myslivců, policie a samosprávy.

Dříve měsíce, teď dny

„Dříve k posouzení chování konkrétních vlků běžela dvě řízení, která trvala měsíce. Teď by to měly být dny. Zástupci skupiny se sjedou na místo, vyhodnotí případ a rozhodnou, zda se vlk bude monitorovat, plašit, dostane obojek, odchytí se nebo je nebezpečný a dojde k jeho odstřelu,“ sdělil ministr Hladík.

Pohotovostní plán od pátku visí na webu AOPK i ministerstva životního prostředí a popisuje celou škálu chování vlků. Od standardního po kritické. „Slovo kritické zahrnuje i opakované útoky vlků. Pokud hospodář udělal pro zabezpečení svého stáda maximum, a přesto to nepomohlo, může být šelma eliminována,“ řekla Jindřiška Jelínková z AOPK. Podle ní se však jablunkovská smečka chovala standardně.

Když běhají po obci, není to standardní

S tím ale kategoricky nesouhlasí starosta Bystřice Roman Wróbel. „Jestli platí, že vlci, kteří útočí i v centru obcí, přeskakují vysoké ploty, loví v zahradách a zabijí lidem téměř dvě stě ovcí, je standard, ztrácí pro mě pohotovostní plán význam,“ zlobil se starosta.

Vlk obecný se pomalu navrací zpět do naší přírody, kde byl vyhuben. Vyskytuje se především v příhraničních oblastech Beskyd, Krušných hor a Šumavy. Odhadem se u nás vyskytuje zhruba 120 až 150 vlků.

Častější útoky vlků jsou hlášeny právě z Jablunkovska. Minulé léto farmáři uvedli, že přišli o zhruba 200 kusů především ovcí a koz. Vlci také zadávili několik psů.

VIDEO: Vlčí smečka v Slezských Beskydech.

Video
Video se připravuje ...

Vlčí smečka v Slezských Beskydech je postrachem místních farmářů Hnutí DUHA

Fotogalerie
23 fotografií