„Hasiči na farmě od rána připravovali zaplynování a utěsnění a postavili potřebné související zařízení. Dorazily kontejnery i cisterna s plynem,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy (KVS) v Moravskoslezském kraji Severin Kaděrka.

Průměrná váha jedné krůty je podle něj 14,5 kilogramu. „Jedná se o 15 tisíc kusů, čili dohromady mají přibližně 220 tun. Protože asanační ústav zpracuje denně 150 tun, počítáme s tím, že ukončit bychom to měli ve čtvrtek. Nevíme, jestli dneska uděláme celých150 tun, ale na zítřek by mělo zbývat asi 70 tun,“ dodal Kaděrka.

Pásmo a mimořádná opatření

Chovatel nahlásil veterinářům úhyn přibližně 250 krůt, další jevily příznaky nemoci. Vyšetření vzorků tam pak potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající zvířata je proto nutné usmrtit.

„V blízkosti uvedeného chovu se nacházejí další dvě hospodářství s chovem krůt, ve kterých byla přijata předběžná veterinární opatření,“ řekl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Okolo ohniska veterináři ustavili uzavřená pásma a v nich budou platit mimořádná opatření.

V chovu i volné přírodě

V Česku jde letos o 21. ohnisko ptačí chřipky. Kromě toho byla v zemi v 18 případech potvrzena nákaza u volně žijících ptáků, z toho deset případů se týkalo racků. Dvě z těchto míst byla na konci dubna v Moravskoslezském kraji a jedno z nich přímo v Rychvaldu. Nákaza byla potvrzena u uhynulých racků nalezených na tamním rybníku Skučák.

Stejným výsledkem skončilo i vyšetření dalších uhynulých racků nalezených na Heřmanickém rybníce na okraji Ostravy v těsné blízkosti Rychvaldu.

Nemoc známá od 19. století

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Chřipka H5N1 může být potenciálně přenosná na člověka.

VIDEO: V Brodu nad Tichou na Tachovsku se na přželomu roku ve velkochovu vyskytla ptačí chřipka. Museli tu utratit statisíce slepic a zlikvidovat miliony vajec.

Video
Video se připravuje ...

V Brodu nad Tichou na Tachovsku se ve velkochovu vyskytla ptačí chřipka, musí utratit statisíce slepic. HZS PK, Drony SIT

Fotogalerie
15 fotografií