Řidič (42), který vyvázl s lehkým zraněním, vjel na trať mezi Ostravou a Opavou zrovna ve chvíli, kdy tudy projížděl rychlík Praděd. Ten táhl auto až stovky metrů. Hasiči ihned po příjezdu zajistili vozidlo v příkopě proti požáru a zahájili resuscitaci obou dětí, které již byly mimo auto.

Po příjezdu záchranářů se do resuscitace pustili společně. „Po několika dlouhých minutách pomohli hasiči s transportem obou dětí do sanitek, kde opět společně se zdravotníky pokračovali v oživování. I přes veškerou snahu jejich životy vyhasly,“ sdělil mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Podle mluvčího záchranářů Lukáše Humpla byli ihned povolání do nemocnice zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým. Případem se zabývá policie a šetří ho i Drážní inspekce, která v místě před čtyřmi roky po tragické nehodě doporučila závory.

Špatně viditelný přejezd

„Jestli auto přijelo od řeky, tak se nedivím. Je tam velmi krátký dojezd ze zatáčky k přejezdu. Jestli tomu přidal, aby vůbec vyjel na neodhrabané silnici, která je navíc do mírného kopce, tak se nedivím. Mohl tam vletět, aniž by chtěl, možná auto dostalo smyk na sněhu. Koleje jsou na kopečku a všude kolem je husté křoví,“ přemýšlí nad příčinou tragédie diskutér na internetu. Další uvedl, že raději jezdí nedalekým podjezdem, protože mu přejezd přijde nebezpečný.

Proč tam ještě nejsou?

Přejezd má světelnou výstražnou signalizaci bez závor. Podobná nehoda se však na přejezdu stala i v roce 2018. Vlak tam smetl auto se dvěma ženami. Řidička (46) zemřela, spolujezdkyně (23) byla těžce zraněná. Po této tragédii Drážní inspekce v závěrečné zprávě doporučila přijmout opatření, která zajistí doplnění železničního přejezdu o závorová břevna. „Z hlediska optické zábrany sníží pravděpodobnost vjezdu řidiče na železniční přejezd při jeho nereagování na světelnou signalizaci,“ stálo v dokumentu.

Jde zatím o letošní nejtragičtější nehodu na železnici v Česku. Loni zahynulo u nás na kolejích obecně 249 lidí, což je o 43 více než v roce 2021. Jako největší nehoda se zapsal střet pendolina s lokomotivou v Bohumíně na Karvinsku, při němž nepřežil strojvedoucí a pět lidí se zranilo.

Video
Video se připravuje ...

Kdy můžete a kdy nesmíte přecházet železniční přejezd? Videohub

Fotogalerie
8 fotografií