Projektu »Honzova cesta domů« manželů Kovalských, kteří sami mají syna Oliverka (3) trpícího stejným onemocněním, se povedlo vybrat neuvěřitelných 8 milionů a mohlo se stavět! „Ani nevím, jak dost vyjádřit obrovské díky všem, kteří se na tom podíleli.  V bytě jsem už opravdu fungoval z posledních sil,“ říkal dojatě tatínek Jan Vavřík (69).

Video
délka: 06:14.56
Video se připravuje ...

Nemocí SMA trpící Honza Vavřík se dočkal: Poprvé v novém domě! Michal Charbulák

Ten musel s nemocným Honzou na vozíku po schodech, do výtahu se vozík nevešel. Těžkého syna přenášel na kolem krku uvázaných látkách. K tomu Honzova máma situaci psychicky nezvládla a zcela zchřadla. „Nedalo se nic dělat, musel jsem vše zvládnout sám,“ hlesl táta.

Byla u toho i máma

Začátkem prosince to přišlo, dům v Hrabové byl Vavříkovým slavnostně předán. „Po 17 měsících od založení sbírky tu stojíme před domem s doživotním posláním, aby nemoc člena rodiny tuto rodinu nerozbila,“ řekl šéf projektu Bohumil Kovalský.

Dojemná chvíle nastala, když se na vozíku objevila i Honzova nemocná maminka Růžena (74). Po mnoha měsících opustila pokoj v bytě! Syna láskyplně hladila po ruce. „Nedá se ani vyjádřit, jak moc všem ze srdce děkuji,“ řekl Honza, který se nejvíc těší, až se bude dívat ven velkým francouzským oknem.

Pomoc populární herečky

Jan Vavřík se snažil psát a volat o pomoc na úřady a různé organizace dlouhých 10 let, než byl vyslyšen. Když manželé Kovalští chtěli přes svou nadaci Patříme k sobě Oli dostat příběh Honzy mezi co nejvíce lidí, největší lavinu strhla herečka Nikol Leitgeb (za svobodna Štíbrová), která příběh sdílela na svém instagramu. Hlavně díky tomu na účtě nadace brzy nenaskákaly tisíce, ale miliony!

Baráček na míru

Nový dům Vavříkových je prošpikován chytrými technologiemi, šitými Honzíkovi na míru. „Ten je bude schopen ovládat z lehátka přes aplikaci. Světlo, teplotu… Budou hlídat i zdravotní stav,“ popsal šéf projektu Bohumil Kovalský.

Závěsný systém na kolejnicích má rozsah po celém spodním patře, vede z Honzíkovy postele v obýváku až nad velkou vanu v koupelně. Postaven byl i výtah.