„FN Ostrava byla už před několika dny terčem cíleného phishingového útoku. Úspěšně jsme ho odrazili. V noci na dnešek jsme odrazili jiný druh útoku na náš server. Děláme průběžně maximální možná opatření k zabezpečení a ochraně naší IT infrastruktury,“ uvedla muvčí nemocnice Petra Petlachová.

Před útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle jeho zjištění byly útoky v přípravné fázi, což se děje zejména prostřednictvím takzvané spear-phishingové kampaně.

Měli varování

Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing cílí na konkrétní adresáty.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky, včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Premiér Andrej Babiš dnes ujistil, že stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících na počítačové systémy nemocnic, před nimiž NÚKIB ve čtvrtek varoval.

VIDEO: Hacker okradl firmu o 2 miliony. Zneužil jednatelova hesla.

Video
délka: 00:31.60

Hacker okradl firmu o 2 miliony. Zneužil jednatelova hesla. Karel Janeček, Blesk