„Je to prasárna,“ zuří Babiš po útoku hackerů na nemocnici. A slibuje „absolutní pozornost“

Autor: ČTK - 
17. dubna 2020
11:30

Stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících především na počítačové systémy nemocnic, před kterými ve čtvrtek varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Rádiu Z to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ostře v té souvislosti kritizoval načasování útoků na dobu epidemie nového typu koronaviru, označil jej za „prasárnu“.

Babiš v rozhovoru řekl, že příslušné orgány tento týden zaznamenaly informace o chystaných útocích. „Nejdřív to bylo takové oťukávání, co naše systémy vydrží, teď údajně došlo k nějakým útokům na nemocnici a ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že v některých nemocnicích i na jeho resortu už útoky nastaly, ale podařilo se je zachytit.

Premiér dodal, že situaci probíral s ředitelem NÚKIB Karlem Řehkou. „Pokud jsem s ním mluvil, tak jsme to ustáli. Samozřejmě tomu věnujeme absolutní pozornost. Po útocích v Benešově a Brně je to nejdůležitější,“ připomněl loňské odstavení počítačové sítě a ochromení nemocnice v Benešově a letošní útok na Fakultní nemocnici v Brně.

Útoky hackerů ze zahraničí mají podle Babiše za cíl buď zjistit informace, případně rozvrátit stát, na který jsou namířeny. „Je to pěkná prasárna. Nechápu v této době, proč někdo takové prasárny dělá,“ prohlásil Babiš.

NÚKIB varoval před útoky na systémy nemocnic a další cíle ve čtvrtek, očekávat je podle úřadu lze v nejbližších dnech. Podobné útoky mohou zvláště v době šíření koronaviru způsobit podle expertů vážné problémy a zanechat škody v desítkách milionů korun.

Desterz ( 19. dubna 2020 09:54 )

„Nechápu v této době, proč někdo takové prasárny dělá.“
1) Pokud politik něco nechápe, měl by uvolnit místo tomu, kdo to chápe.
2) V této době? Tak jako v jiné době by to chápal?
OMG OMG

BoziMilda ( 17. dubna 2020 16:48 )

Celej archív.

BoziMilda ( 17. dubna 2020 16:46 )

Absolutní pozornost. Takže už byla založena firma Agrosoft, která dodá nemocnicím svůj dotovaný antivir ?

pooresh ( 17. dubna 2020 13:54 )

Jasne Defka4,Beybis je neco,jako tata vsech Cehunu!

tomik007 ( 17. dubna 2020 13:53 )

Toto je kvalitni nazor

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud