Necelých 400 obyvatel má Darkov, část hornické bašty Karviné připomínající spíše malou vesničku. Obklopena je dvěma parky, řekou Olší, fungují zde známé lázně.

Místní se těšili, že po letech praskajících zdí vlivem otřesů a dalších důlních vlivů bude Darkov konečně rekreační oázou a v rámci postupného útlumu těžby zde do roku 2023 zavládne klid.

Problematická hranice vlivů

O to víc byli místní lidé překvapeni záměrem společnosti OKD, která v lednu oznámila dobývání uhlí ve dvou porubech zasahujících do území Darkova.

„Hranice vlivů nepřekračuje hranici uvedenou v dokumentaci a nezasahuje do oblasti Lázní. Naše firma nehodlá dobývat pod Lázněmi ani pod zastavěnou částí v části Darkov, ulicí Lázeňská,“ říká výkonný ředitel OKD a.s. Radim Tabášek.

Každý týden otřesy

Lidé s ním ale nesouhlasí. „Nebude to sice přímo pod nohama, ale důlní vlivy je potřeba vnímat komplexně, nejen v místech konkrétního porubu. Místní už mají těžby dost a teď se oznámila nová,“ říká Zuzana Klusová ze sdružení SOS Karviná.

Video
délka: 00:33.68
Video se připravuje ...

Nechtějí další těžbu v Darkově Michal Charbulák, Blesk

Místní tvrdí, že vlivy těžby dolu Darkov jsou patrné dodnes a je nereálné, aby při nové těžbě nebyly znát. „Praskají zdi, neustále je opravujeme. Otřesy kvůli plánovaným odstřelům vytěžených prostor vnímáme každý týden,“ popisuje Otto Surowka (78), sám bývalý báňský záchranář.

Místo klidu prasklé zdi?

„Vedu zde v Darkově bar, kde už jsme několikrát museli měnit dlaždice, jsou popraskané. Všude se prezentují projekty na revitalizaci území a plánované rekreační zóny kolem Darkova, město by mělo být proti tomu,“ míní Iva Medvecká (56).

Do čtvrti se přistěhovalo několik mladých rodin, které si tady postavily dům, počítaly totiž s tím, že už se tu těžit nebude.

„Co mají dělat? Jsou zadlužení na hypotékách, budou muset zůstat v nových domech, kterým zase začnou praskat zdi,“ podotýká Medvecká.

Město pro, lázně proti

Jenže město se záměrem OKD souhlasí. „Rada města Karviné nepovolila společnosti OKD jakkoli porušit vzájemně uzavřené dohody, tak aby důlní vlivy ohrozily nemovitosti v této lokalitě,“ sdělil mluvčí Lukáš Hudeček.

S tím ale nesouhlasí vedení lázní. „Opravdu chcete potřebným upřít možnost navrácení zdraví v Darkově? A co když těmi potřebnými budete zrovna vy nebo vaší nejbližší? Co pak?,“ ptá se města ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Založili petici

Sdružení SOS Karviná ke kauze svolalo veřejnou debatu, kam pozvalo i vedení OKD, města a ŘSD. Měla natolik ostrý průběh, že se spolek rozhodl založit petici. Místní věří, že záměr těžit v Darkově se podaří zvrátit.