Babiš: Uhlíková neutralita nás bude stát 675 miliard, nevrátíme se do jeskyň

Autor: ČTK, for - 
11. prosince 2019
23:31

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po středečním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne ve čtvrtek v Bruselu.

„Česko chce taky dosáhnout uhlíkovou neutralitu, ale bez jádra to nedáme. EU musí jádro uznat jako bezemisní zdroj. Některé státy jsou stále proti. Musíme je přesvědčit, s pomocí Evropské komise,“ napsal Babiš.

Uhlíková neutralita znamená, že každá země zneutralizuje tolik emisí, kolik vyprodukuje. „Náklady na uhlíkovou neutralitu navíc budou astronomické. Už teď jsme je spočítali na 675 miliard Kč. Chceme, aby to EU zohlednila v příštím rozpočtového období,“ dodal premiér.

Zásadním tématem summitu EU bude právě závazek uhlíkové neutrality unie k roku 2050. Hrdinková v úterý uvedla, že Česko se k němu zatím přihlásit nemůže. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.

Babiš: Nevrátíme se do jeskyně

Plán na uhlíkovou neutralitu EU v polovině století Česko společně hlavně s Polskem zablokovalo už letos v červnu. Ze záměru tak tehdy zbyla jen poznámka pod čarou, že takový vývoj by si přála velká většina členských zemí. 

Vedle finanční podpory pro regiony závislé na fosilních energiích by skeptické členské státy, k nimž vedle ČR patří například Polsko, chtěly další ujištění, že jejich občanům kvůli novému závazku výrazně neklesne životní úroveň. 

Premiér Andrej Babiš dokonce na výboru pro evropské záležitosti poznamenal, že Češi nebudou „žít v jeskyni“. 

Rakousko jádro nechce

Babiš tvrdí, že bez výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nebude moci Česko klimatické cíle splnit. Vláda nyní předpokládá, že jádro bude tvořit v roce 2050 polovinu energetického mixu Česka. S českými jadernými plány ale Rakousko nesouhlasí a chce proti nim vystoupit.

Před dvoudenním summitem, který začne v Bruselu ve čtvrtek, se Rakousko, které v této věci v EU mnoho spojenců nemá, snaží podle APA zabránit tomu, aby unie z podpůrného mechanismu finančně podpořila výstavbu jaderných energetických zdrojů.

V Madridu začal Pochod za klima, jde v něm i ThunbergováV Madridu začal Pochod za klima, jde v něm i Thunbergová | Reuters

Naopak Česko spolu s Polskem a Maďarskem tlačí na zmírnění unijního postoje ve prospěch jádra. Praha podle informací ČTK hodlá do závěrů summitu dostat zmínku o tom, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje a má tak nárok na klimatické investice. Babiš v tomto smyslu už poslal svým protějškům z unijních států dopis, který však podle diplomatů Rakousko jen utvrdil v odporu.

„Bude těžké rozpor překlenout a dosáhnout dohody. Ale summity bývají dlouhé a názory se různí i jindy,“ řekl ve středu novinářům jeden z unijních diplomatů. Další verze připravených závěrů summitu, která má zohlednit zmíněné připomínky členských zemí, má být hotova ještě ve středu večer.

Kromě klimatu bude tématem vrcholné schůzky i víceletý rozpočet či strategické priority EU. Návrh rozpočtu na období 2021 až 2027, který připravilo finské předsednictví, počítá s celkovými výdaji na úrovni 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Finskou představu však kvůli snížení celkového objemu rozpočtu proti původnímu návrhu Evropské komise kritizovala minulý týden její nová šéfka Ursula von der Leyenová.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 14. prosince 2019 11:16 )

Cena elektřiny je v Česku šestá nejvyšší v Evropě. Příští rok ještě podraží -

jen 100 miliard jsme VYHODILI Z OKNA NA rekonstrukce tepelnych elektraren ..... Uhelné bloky, které ČEZ modernizoval za 100 miliard, nejsou spolehlivé -- Na nevyhovující kvalitu nových uhelných bloků si v neformálních rozhovorech stěžují i manažeři společnosti ČEZ. Komplexní program obnovy uhelných elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov II trval deset let a vyšel zhruba na 100 miliard korun. Oproti původnímu plánu se obnova protáhla a vyskytla se řada potíží s kvalitou; konkrétně v Ledvicích se jednalo o špatné svary kotle od francouzského Alstomu či ulomenou lopatku turbíny z Doosan Škoda Power.
Naopak největší postrach provozovatelů sítí - kolísající výkon slunečních a větrných elektráren - již není takovým rizikem jako v minulých letech. „Po technické stránce tento problém pomohly vyřešit transformátory s posuvem fáze, instalované v roce 2017 v rozvodně Hradec u Kadaně. Tyto transformátory prokázaly schopnost účinně omezit nadměrné přetoky a dovedou je udržet v bezpečných mezích ......
U německého města Chemnitz jsou od ledna 2018 v provozu dva transformátory, které ve spolupráci s čtveřicí transformátorů na české straně zabraňují přetokům energie z Německa do ČR. Na německo-polské hranici se problém teprve řeší.
Oba 800tunové transformátory vyšly firmu na 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Stejnou sumu pak firma investuje i do transformátorů na hranicích s Polskem. .....

Cena elektřiny je v Česku šestá nejvyšší v Evropě. Příští rok ještě podraží - Za posledních 5 let narostly Čechům faktury za elektřinu zhruba o pětinu. Při přepočtu na kupní sílu je tak elektřina v tuzemsku 6-tá nejdražší v Evropě.

zdenek43 ( 14. prosince 2019 11:03 )

Babiš: Uhlíková neutralita nás bude stát 675 miliard, nevrátíme se do jeskyň....

JAK MUZE V E R I T soudruhovi - tomu soudruhovi ktery aby se dostal do politiky LHAL ....... priklad 200 miliard ze státního rozpočtu ročně....

Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku - 11.5.2015 - .... Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale l i d e m se l í b i l o poslouchat, že bude l í p. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval.

Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš.

hradnihulvat ( 13. prosince 2019 19:14 )

To může Babiš s pomocí svého impéria Agrofert zaplatit levou zadní. Od doby co je ve vládě získal jeho Agrofert obrovské dotace. I kvůli tomu se dal Bureš do politiky.

anonym01 ( 12. prosince 2019 16:51 )

ODKUD BUDE OBSLUHA? BUREŠ SI MYSLI, ZE TO JE JAK UPECT A PRODAT HOUSKU! MUZE BYT RIZENA NA DALKU RUSAMA NEBO CINANAMA. KDYKOLIV MOHOU DODAVKU NA DALKU PRERUSIT A POLITICKY VYDIRAT. DO TECH POJISTEK NIKDO NEVIDI NEZ VYROBCE A PROVOZOVATEL JE RUKOJM
N

anonym01 ( 12. prosince 2019 16:48 )

MISTO TEPLAREN SOLARNI PANELY A BATERIE LITHIOVE! KDYZ JSME TOU LITHIOVOU VELMOCI! A CO SE DEJE VE FRANCII? http­s://ww­w.li­dovky­.cz/sv­et/vy­buch-v-jaderne-elektrarne-ve-francii-unik-radioaktivity-pry-nehro­zi.A1­70209_­114802­_ln_zah­rani­ci_fas

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud